Veisiejų seniūnas Z. Sabaliauskas energijos darbams semiasi aktyviai ilsėdamasis

, Zigmas Pūkelis
Veisiejų seniūnas Z. Sabaliauskas energijos darbams semiasi aktyviai ilsėdamasis

Zenonas Sabaliauskas labai myli savo kraštą ir tiki, kad kiti dega tuo pačiu jausmu.

Dabartinį Veisiejų seniūną Z. Sabaliauską nuo mažens prisimenu kaip žmogų, kurio pilna visur. Su juo tenka dažnokai bendrauti ir visuomet žinai, kad jeigu yra kokia problema, tai jis ją neatidėliodamas išspręs, padės žmogui, ras tinkamą žodį paguosti, visuomet išklausys ar tinkamai pajuokaus. Metai bėga, o Z. Sabaliauskas nelėtina tempo ir net neketina stabtelėti ir atsipūsti. Tad šiandien „Dzūkų žinios“ nutarė pakalbinti šį Veisiejų simboliu jau seniai tapusį žmogų.
 
– Gerb. seniūne, pats esu veisiejietis ir, kiek pamenu, tamsta jau senokai vadovaujate pagrindinei Veisiejų institucijai. Priminkite, nuo kelintų metų. Taip pat savo pareigas. 
– 1992 m. tuometinė Veisiejų apylinkės taryba mane išrinko šios apylinkės viršaičiu. 1995 m. apylinkė pakeitė statusą – tapo Lazdijų rajono savivaldybės Veisiejų seniūnija. Taip tapau šios seniūnijos seniūnu. 2015 metais buvo sujungtos Veisiejų miesto ir Veisiejų seniūnijos. Mane paskyrė šios naujai sudarytos Veisiejų seniūnijos seniūnu. Taigi, su pareigų pavadinimo pakeitimu bei kai kuriais specifiniais pareigybės pakeitimais Veisiejų seniūnu, galima sakyti, dirbu jau 25-us metus. 
 
– Bendraujant su Jumis visuomet jaučiasi, kad labai mylite šį miestelį ir esate didelis jo patriotas. Kodėl? 
– Manau, kad kiekvienas žmogus turi būti įsimylėjęs savo gimtinę. Tuo labiau, kad Veisiejai – nuostabus gamtos kampelis, kuriame gyvena nuoširdūs ir darbštūs žmonės. Aš čia gimiau bei praleidau didžiąją savo gyvenimo dalį. Dar mačiau, kaip šį kraštą mylėjo mano tėtė, koks jis brangus mano mamai. Visa tai suformuoja vertybes. Jomis ir gyvenu. Jomis ir auklėjau savo atžalas. Žinau, kad mano vaikams Veisiejai taip pat nėra tik paprastas Dzūkijos miestelis. Tai kaipgi nebūsi savo krašto patriotas? Manau, kad tai labai natūralus dalykas. 
 
– Ilgai vadovavote Veisiejų kaimiškajai seniūnijai. Sujungus Veisiejų ir Veisiejų kaimiškąją seniūnijas tapote Veisiejų seniūnijos vadovu. Kokių darbų padaugėjo?
– Jau minėjau, kad, sujungus seniūnijas, buvau paskirtas didelės Veisiejų seniūnijos seniūnu. Be abejo, darbų padaugėjo. Pirmiausia organizacinių. Juk pačiam miesteliui, jo tvarkymui, įvairių objektų priežiūrai reikia skirti labai daug laiko. O 56 kaimai taip pat nori būti matomi, reikalingi. Visi žinome socialines mūsų kaimų problemas, kelių būklę. Tai kasdienis, galima sakyti, ūkiškas rūpestis. Kiekvienam žmogui atrodo, kad jo problemos yra pačios didžiausios, pačios svarbiausios. Kiekvienam besikreipiančiam reikia skirti laiko, kantrybės ir atjautos. Tačiau dar yra projektinė veikla, Veisiejų bendruomenės reikalai, kuriems taip pat skiriu daug laiko. Tačiau sunkiausia, kai suvoki, kad mūsų gimtasis kraštas tuštėja. Ir, tiesą sakant, aš jau nežinau, kas galėtų šį, anot J. Avyžiaus, „sodybų tuštėjimo metą“ sulaikyti...
 
– Vaikštinėdamas po Veisiejus pastebiu, kad miestelis labai išgražėjo ir yra kruopščiai puoselėjamas. Kaip pavyksta sėkmingai vadovauti tiek daug darbų ir pavaldiniams?
– Nėra čia kuo labai girtis. Visų pirma, reikia prisiminti, kad Veisiejus gana sėkmingai tvarkė ankstesni buvę vadovai. Juos netgi noriu paminėti – Teresė Greblikienė, Rolandas Butkus, Vytas Markevičius, Jonas Sidaravičius, Juozas Rutkauskas. Antra, tikrai jaučiu rajono savivaldybės vadovų supratingumą, kad Veisiejams dėmesio ir lėšų reikia. Žinoma, aš norėčiau, kad miestelio tvarkymui būtų skiriama žymiai daugiau. Dažnai netgi įkyriu su savo prašymais. Taip pat esu dėkingas gausiam būriui viešuosius darbus atliekančių seniūnijos darbininkų. Džiaugiuosi, kad tiek tvarkytis, tiek kituose svarbiuose reikaluose padeda miestelio įstaigos ir organizacijos. Turime puikią seniūnijos darbuotojų specialistų komandą. Ir, žinoma, dėkoju Veisiejų gyventojams, kurie gražiai tvarko savo sodybas. Tiesiog didžiuojuosi, kad mes visi kartu norime, jog Veisiejai gražėtų. Kai viską sudedi, žiūrėk, šioks toks grožis ir atsiranda.
 
– Ne tik vadovaujat seniūnijai, bet esat Veisiejų „Dainavos“ futbolo komandos vadovas, maišote Europą vykdamas paskui Lietuvos futbolo rinktinę, šokate šokių ansamblyje, vedate įvairius renginius. Iš kur semiatės tiek jėgų ir energijos?
– Ogi būtent tai ir prideda energijos. Nuo mažens buvau judrus, nerimstantis, norintis visur dalyvauti. Kol kas tai yra svarbi varomoji jėga. Visiems sakau, kad Veisiejuose veiklos iki kaklo. Ir realizuoti save yra kur. Dar nepaminėjote, kad vadovauju Veisiejų bendruomenės komitetui, dirbu nemažai su projektais. Prie mūsų bendruomenės veikia vaikų dienos centras, teikiame skalbimo, pirties paslaugas, dalyvaujame neįgaliųjų reabilitacijos programoje. Didžiuojuosi, kad su bendraminčiais jau septynioliktą kartą rengiame žinomą tarptautinį menininkų plenerą „Veisiejų pavasaris“. Gal dėl to užimtumo dažnai nukentėdavo šeima, bet turiu labai puikią, supratingą žmoną, kuri ne tik palaiko, bet ir kartu su manimi dalyvauja daugelyje mano išvardintų sričių.
 
– Ar veisiejiečiai yra aktyvūs ir tvarkingi žmonės?
– Nėra namų be dūmų. Visko pasitaiko. Bet negali dėl kelių apsileidėlių, amžinai vaitojančių, sakyti, kad mes esam netikėliai. Sakau ir sakysiu, kad Veisiejuose gyvena geriausi žmonės. Mūsų bendruomenė – puikus pavyzdys, kad  galima ir reikia gyventi gražiai, aktyviai ir santarvėje.
 
– Ilgus metus tarp miestelio gyventojų buvo įsivyravęs nevykęs įprotis rudenį ir pavasarį sodų ir daržų atliekas deginti laužuose. Kaip yra šiuo metu?
– Visus netinkamus įpročius sunku iš karto išgyvendinti. Turime galimybę žalienas, lapus tiek iš miesto kapinių, tiek iš viešų vietų išvežti į specialiai skirtas kompostavimo vietas. Per sezoną išvežame apie du šimtus traktoriaus priekabų. Tas pats ir su medžių šakomis. Sunku suskaičiuoti, kiek priekabų šakų nugabenome į Veisiejų katilinę. Manau, kad tai dvigubai naudingas darbas – gyventojai nedegina šakų ir lapų miestelyje, o mes kartu teikiame nemokamą kurą katilinei, taip prisidėdami prie šilumos kainos mažinimo.
 
– Kasmet Veisiejuose vyksta jaukios ir mielos šventės. Kokios numatomos šiemet?
– Deja, bet išgyvenu ir aš, ir veisiejiečiai, kad šiemet tradicinė „Pasienio fiesta“ aplenks mūsų miestelį. Tikrai žinau, kad daugeliui rajono gyventojų, dalyvavusių šios šventės pirmoje dienoje Veisiejuose, įspūdžiai buvo patys geriausi. Šį kartą visa šventė vyks Lazdijuose. Tačiau tradiciškai Veisiejuose vyks jau minėtas menininkų pleneras „Veisiejų pavasaris“, kurio iškilmingas uždarymas ir paroda vyks gegužės 20 d. Veisiejų kultūros namuose. Su trenksmu Veisiejuose nuskambės muzikos festivalis „Su meile akordeonui“. Koncertai vyks kasdien nuo gegužės 31 iki birželio 4 d. Šią dieną kviečiu visus į baigiamąjį koncertą parko estradoje su akordeono meistrais ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio.
Tikimės įdomios Joninių šventės. Tradiciškai palydėsime vasarą  su „Sidabrinių gervių“ kino festivaliu bei jau antrus metus Veisiejuose vyksiančiomis Lietuvos triatlono taurės varžybomis. Metus užbaigsime „Rudens palydėtuvių“ švente, kurios metu pagerbsime labiausiai pasižymėjusius Veisiejų krašto žmones. 
 
– Teko girdėti, kad šiemet bus tvarkoma Veisiejų parko futbolo aikštė.
– Deja, šis projektas labai sunkiai skinasi kelią. Gyvename ne tik gražioje, bet ir labai stipriai saugojamoje bei įvairiais reglamentais suvaržytoje teritorijoje. Kartais atrodo, jog esame patys sau priešai, susikuriame begales draudimų. Su tais draudimais taip susidraugaujame, jog nematome, kaip visa tai mus stumia į neveiklumą, apatiją. Visos geros idėjos atsimuša į biurokratinę sieną. Aš mėgstu kartoti, kad dievulis žiūri į mus iš dangaus ir juokiasi iš mūsų. Mes, kartais besaugodami šapelį, neišsaugome rąsto...
Nežinau, ar pavyks sutvarkyti veją parke ir taip papuošti šią išskirtinę vietą. Bet kol kas noras nedingo. Darome, ką galime...
 
– Ko palinkėtumėte sau ir veisiejiečiams?
– Neišsivažinėkime visi. Raskime veiklos šioje nuostabioje Dievo mums skirtoje Veisiejų žemėje. Būkime optimistai, su gera viltimi žvelkime į ateitį. Saugokime save!

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.