Vilma Kava pristatė savo romaną gimtinėje

, Vaidotas Morkūnas
Vilma Kava pristatė savo romaną gimtinėje

Romano „Aš tau sakau“ autorė Vilma Kava.

Antradienį  Lazdijų bibliotekoje savo pirmą romaną „Aš tau sakau“ pristatė rašytoja Vilma Kava. Autorė yra gimusi, augusi ir baigusi tuometinę Lazdijų vidurinę mokyklą. Vėliau kartu su tėvais išvyko gyventi į Vilnių ir studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete. Rašytoja sakė, kad baigusi žurnalistiką įsidarbino Žemės ūkio ministerijoje, viešųjų ryšių skyriuje, ir ten dirbo vadovaujant net  penkiems šios ministerijos ministrams. Prieš 10 metų V. Kava išvyko atostogauti į Ameriką ir ten pasiliko dirbti ir gyventi.
Rašytoja džiaugėsi, jog ją pristatyti knygą pakvietė Lazdijų r. sav. viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė, kuri tai padarė sužinojusi, jog autorė yra gimusi Lazdijuose.
Rašytoja prisiminė, kaip mokėsi Lazdijuose, negailėjo gražių žodžių mokytojams. Teigė, kad  tuometinė Lazdijų vidurinė mokykla buvo itin stipri ir gerai paruošdavo gyvenimui. Ją apie tai bei apie romaną klausinėjo bibliotekos direktorė R. Rudienė cituodama tekstą iš šio kūrinio. V. Kava atskleidė, kaip rašė šį kūrinį, kodėl pasirinko laiškų formą. Čia susirašinėja dvi 50 metų sulaukusios moterys, neišskiriamos draugės, iš kurių viena gyvena Amerikoje, kita Lietuvoje. Romane rašoma apie moterų, užauginusių savo vaikus ir išleidusių juos gyventi atskirai, kasdienybę, sunkumus ir privalumus gyvenant emigracijoje ir savo šalyje, kaip jos leidžia laiką, kur dirba, aptariami amerikiečių ir lietuvių gyvenimo būdai ir skirtumai. Abi kūrinio veikėjos, būdamos skirtinguose žemynuose, dažnai prisimena jas siejančią draugystę, kaip abi tėvynėje leido laiką, ilgisi tų dienų. Abi nuolat ieškančios moterys, nes turi daug laiko, todėl susigalvoja įvairiausios veiklos – lanko jogą, kitus užsiėmimus, parodas, koncertus, daug sportuoja, lavinasi, keliauja. Tai yra jų nuolatinių pokalbių temos laiškuose, skaipu. Abi susirašinėdamos mini meilės reikalus su vyrais žiūrėdamos į tai kartais rimtai, o kartais humoristiškai, vyrus vadindamos ne vardais. Vieną vadina Estu, kitą Paveikslu, o dar kitą Kvepalais. „Aš sugalvojau taip juos pavadinti, taip įdomiau, tai buvo mano išmonė“, – sakė rašytoja V. Kava. Taip pat autorė minėjo, jog labai norėjo parašyti linksmą romaną, dažnai įterpdama savo mamytės posakius bei įvairius nutikimus ar anekdotus.
Rajono meras Artūras Margelis apdovanodamas rašytoją paklausė, ar iš to, kaip vyras vairuoja automobilį, galima spręsti, koks tai vyras, nes romane yra toks sakinys. Taip pat meras dar klausė, su kiek ir kuriais ministrais jai teko dirbti Žemės ūkio ministerijoje, ir kvietė rašytoją grįžti gyventi į Lietuvą. Į šiuos klausimus romano autorė atsakinėjo šmaikščiai, su humoru. Sakė, kad ministerijoje dirbo su K. Kristinaičiu, J. Kraujaliu, E. Makeliu, o šią ministeriją paliko vadovaujant K. Prunskienei ir išvyko į Ameriką. 
Apie kūrybą V. Kava sakė, kad kiekvienas galėtų parašyti romaną, jeigu tik suprastų, kokius lobius jis nešiojasi galvoje, kokią gyvenimišką patirtį turi. Atsakydama, kodėl taip neįprastai pasivadino, rašytoja sakė, kad dirbdama Žemės ūkio ministerijoje su bendradarbiais itin šauniai bendraudavo, ypač visokių pokštų prikrėsdavo per Juokų dieną, balandžio 1-ąją – elektroniniu paštu siųsdavo savo bendradarbiams įvairius juokingus raštus pasirašinėdama ne savo, Kavaliauskienės, pavarde, o ją sutrumpindama iki Kava. Taip vėliau ji ir pritapo. Tačiau vėliau pripažino, kad Amerikoje buvo dėl tokios trumpos pavardės problemų, nes jos amerikiečiai niekaip neištardavo. 
Po knygos pristatymo prie kavos puodelio rašytoja bendravo su Lazdijuose gyvenančiais giminaičiais, buvusiais bendraklasiais, draugais.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.