Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Isteblišmentas Politika

Lazdijuose – grėsmingas specialistų išsivaikščiojimo ir išprašymo vajus

Tokie ir panašūs skelbimai Lazdijų rajono savivaldybės tinklapyje atsirado palikus darbo vietas tikriems lazdijiečiams.

To Lazdijuose dar nebuvo – per du mėnesius, kai išrinkta naujoji rajono valdžia, darbą savivaldybės įmonėse, įstaigose, administracijoje (savo noru ar buvo priversti) paliko daugiau nei dešimt vadovų ir specialistų. Ar tai atsitiktinis sutapimas, ar grėsminga protų nutekėjimo sistema, susijusi su valdžios pasikeitimu? Merė dėl tokios situacijos nemato problemos, ji kviečia į darbą specialistus iš Vilniaus, Alytaus ir kitų miestų, taip netiesiogiai didindama nedarbo lygį Lazdijuose.


Nusprendė išeiti patys
Nelaukdamas naujosios valdžios atėjimo, darbą Lazdijų sporto centre paliko ten ūkiui vadovavęs Artūras Juškauskas. Puikus organizatorius ir vadybininkas nusprendė išvykti dirbti į užsienį.
„Nusipirkome butą Lazdijuose, reikia nemažai pajamų, čia didelio atlyginimo negausiu, todėl važiuoju dirbti į Švediją. Ten manęs laukia darbas statybose. Kaip bus toliau, parodys laikas. Gal užsidirbsiu pinigų ir sugrįšiu į namus“, – sakė A. Juškauskas.
Lazdijų rajono savivaldybės vadovams tenka ieškoti ir naujo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo. Neseniai šį postą paliko puikiai vertinamas specialistas Vytuolis Valūnas. Jis susirado darbą Alytuje.
Viena iš didžiausių netekčių savivaldybei tapo Ūkio tarnybos vadovo Deivydo Palačionio išėjimas iš darbo.


D. Palačionis dar gegužę paliko šį postą. Paklaustas apie priežastis, privertusias jį priimti tokį sprendimą, D. Palačionis teigė, jog tai nėra tiesiogiai susiję su rajono valdžios pasikeitimu. „Manau, atėjo laikas naujiems iššūkiams. Savo gyvenimą ir darbą perkelsiu į Alytų. Ten jau įsigijome savo būstą“, – sakė D. Palačionis.
Atėjus naujai valdžiai, bendrovės „Lazdijų vanduo“ direktoriaus postą paliko Justinas Šmulkštys. Kadangi jis buvo laikomas buvusio mero Artūro Margelio statytiniu, tai suvokė, jog jo naujoji valdžia netoleruos, todėl suskubo iš darbo išeiti šalių susitarimu.
Visai neseniai Lazdijų seniūnijos seniūno pareigas paliko Sigitas Arbačiauskas. Jis „Dzūkų žinioms“ teigė, jog nusprendė išeiti į pensiją ir užleisti savo vietą jauniems vadovams.
Iš pareigų traukiasi ir ilgametis Krosnos pagrindinės mokyklos direktorius Regimantas Jasevičius. Redakcijos duomenimis, direktorius mokyklą palieka dėl asmeninių priežasčių.

Atleido grupę darbuotojų


Pradėjus darbą naujajai rajono valdžiai, į darbą po ilgos ligos sugrįžo Lazdijų ligoninės vadovas Vitas Šimkonis, kuris akimirksniu iš darbo atleido net tris darbuotojus.
Darbo neteko personalo administratorė Asta Pilvinienė, kuri savo atleidimą vadina politiniu. Kaip spaudoje yra teigusi A. Pilvinienė, ji iš darbo galėjo būti atleista dėl to, jog yra buvusio mero pusseserė. Taip pat darbo ligoninėje neteko direktoriaus patarėjas Kęstutis Drėzas, atvežęs į Lazdijus profesorių Rimantą Kėvalą, bei puikus informacinių technologijų specialistas Andrius Maldonis.

Nebegalėjo dirbti
Prieš mėnesį darbą savivaldybėje paliko viešųjų ryšių specialistė Virginija Tulevičiūtė. Šiuo metu jau kitame rajone dirbanti profesionali specialistė pripažino, jog iš darbo Lazdijų rajono savivaldybėje ji buvo priversta išeiti dėl slogaus mikroklimato ir sudėtingo bendravimo su naująja rajono valdžia.
„Supratau, jog negalėsiu dirbti tokios įtampos, nesusikalbėjimo ir nepagarbos atmosferoje, todėl parašiau prašymą išeiti iš darbo“, – pasakojo V. Tulevičiūtė.


Ji teigė supratusi, jog jos išėjimas iš darbo nebuvo valdžiai netikėtas, o gal net ir lauktas žingsnis. Kai ji pateikė prašymą atleisti iš darbo, iškart prašymas buvo pasirašytas, su ja niekas iš valdžios nepanoro kalbėti apie išėjimo priežastis ir kitus dalykus, kaip tai paprastai daro civilizuoti darbdaviai.

Pasitraukti privertė auditas?
Toliau dar įdomiau. Kaip perkūnas iš giedro dangaus driokstelėjo žinia apie ilgametės Lazdijų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorės Romutės Kunigiškienės išėjimą iš darbo.
Pati moteris „Dzūkų žinioms“ nenorėjo pasakoti apie tai, kodėl ji, šio biuro įkūrėja, puikiai vertinama sostinės ir net užsienio kolegų, staiga nusprendė palikti savo mylimą darbą.
Tačiau „Dzūkų žinios“ išsiaiškino galimas tokio žingsnio priežastis. Savivaldybė gavo skundą dėl galimų pažeidimų Visuomenės sveikatos biure, todėl skubiai buvo inicijuotas biuro veiklos auditas.


„Dzūkų žinios“ kalbino savivaldybės kontrolierių Arūną Markūną ir domėjosi Visuomenės sveikatos biuro audito rezultatais.
A. Markūnas patvirtino, jog buvo gautas skundas, pagal kurį jo vadovaujama tarnyba atliko Visuomenės sveikatos biuro pirkimų, pinigų panaudojimo prekėms įsigyti auditą.
„Audito išvadose – 12 pastebėjimų ir trūkumų. Bendra išvada – įstaigoje sukurta vidaus sistema neužtikrina, kad lėšos būtų naudojamos skaidriai. Skundas iš dalies pasitvirtino“, – teigė A. Markūnas.
Inicijuoti įstaigos veiklos auditą – nuo sovietmečio laikų patikrintas metodas, norint iš darbo išprašyti nepageidaujamą vadovą. Kas galėtų paneigti, jog ši taktika buvo panaudota ir Visuomenės sveikatos biuro direktorės atveju?

Ar bus dar vienas išėjimas?


Redakcijos šaltinių duomenimis, gali būti taip, jog netrukus iš savo posto bus priversta išeiti Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Rosvita Rupšienė.
Ši principinga skyriaus vadovė galimai pateko į kolegų intrigų pinkles ir sulaukė griežtos rajono vadovės kritikos.
Šiuo metu atostogaujanti R. Rupšienė, „Dzūkų žinių“ paklausta apie savo santykius su rajono vadove, nuo komentarų susilaikė.

Vietinius keičia atvykėliai
Tuo metu, kai retėja vietinių specialistų gretos ir rajone didėja bedarbių armija, rajono vadovė į darbą Lazdijuose kviečiasi darbuotojus iš kitų miestų. Štai administracijos direktorė atvyko iš Vilniaus, merės patarėja eksportuota iš Alytaus, o merės padėjėjos postas patikėtas teisininkei iš sostinės.
Merė Ausma Miškinienė per interviu „Dzūkų žinioms“ buvo paklausta, ką ji galvoja apie specialistų masinius išėjimus iš darbo savivaldybėje ar jos valdomose įstaigose.
„Kiekvienas yra laisvas pasirinkti, kur dirbti. Žmonės visada ieško jiems palankesnių sąlygų ir jei jie randa, renkasi geriau apmokamą arba arčiau gyvenamosios vietos esantį darbą, negaliu jų neišleisti. Laisvus etatus planuojame užpildyti skelbdami atvirus konkursus. Tikiu, kad norinčių ir galinčių dirbti Lazdijų krašto labui rasime tiek Lazdijuose, tiek gretimuose rajonuose“, – teigė merė.

„Dzūkų žinių“ inf.

%d bloggers like this: