Pasaulyje vis dažniau girdime apie klimato krizės sukeltas kataklizmas, įvairios stichijos neaplenkia ir Lietuvos, o kartu tarša lemia ir žmonių sveikatos problemas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateikiama 2022 m. statistika, beveik visas pasaulis – net 99 proc. gyventojų kasdien kvėpuoja oru, neatitinkančių PSO kokybės standartų ir galinčių sukelti sveikatos sutrikimus.
Yra įvairių būdų prisidėti prie šios problemos sprendimo ir sumažinti oro taršą, pavyzdžiui, teisingas atliekų rūšiavimas ar pakartotinis panaudojimas.
Būtent pastarosios misijos ėmėsi jaunoji dizainerė ir verslininkė iš Klaipėdos Gabija Urnaitė bei įkūrė prekės ženklą „JEDIG“. Iš senos tekstilės kartu su kolegomis Gabija siuva naujus, stilingus maišelius ir atnaujina dėvėtus drabužius, o šiuo metu Klaipėdos technologijų mokymo centre mokosi ir siuvimo profesijos.
Pradėjo dar mokykloje
Pati Gabija pasakoja, jog idėja sukurti tvarų verslą gimė dar mokyklos suole.
„Prisijungusi prie ekonomikos mokytojos vadovaujamo būrelio buvau užsidegusi įkurti kažkokį savo verslą, kuris būtų prasmingas aplinkiniams, taigi, pradėjome pardavinėti daugkartinius maišelius ir kaukes. Vėliau pasiūlėme ir rūbų „perdarymo“ paslaugą – senus rūbus persiuvame, apipiešiame ar sukuriame kažką naujo iš senų medžiagų“, – verslo pradžią prisimena „JEDIG“ įkūrėja ir priduria, jog džiaugiasi galėdama tokiu būdu prisidėti prie aplinkos saugojimo.
Prie tvarumo idėjų skatinimo klaipėdietė prisideda ne vien tiesiogine savo veikla – kiekvienas komandos narys atsakingai rūšiuoja atliekas, stengiasi kuo daugiau vaikščioti pėsčiomis, ekologijos temomis edukuoja įvairaus amžiaus žmones.
Jaunimas daro per mažai
Kalbant apie jaunimo indėlį į planetos išsaugojimą, nors šis į tai žiūri vis atsakingiau, Gabijos teigimu, daroma vis dar nepakankamai.
„Atrodo, kad kai kurie jauni žmonės vis dar nesupranta, kas mūsų laukia ateityje, jei nepradėsime veikti nedelsiant. Nors daugybės jaunų žmonių indėlis yra nemažas, manau, kad vis dar nepakankamas išgelbėti ateitį ir planetą. Prisidėti svarbu visais įmanomais būdais – rūšiuojant, kuo daugiau vaikštant, pakartotinai naudojant ir kitais“, – pažymi Gabija ir priduria, jog svarbu suprasti, kad ateityje turėsime tik tai, ką šiandien susikursime patys.
Anot jos, nesvarbu, esi jaunas ar vyresnis, – mes visi gyvename po tuo pačiu dangumi ir vaikštome ant tos pačios žemės, todėl kiekvienas turime prisiimti ir asmeninę atsakomybę: „Jei nepradėsime keisti savo įpročių ir požiūrio dabar, galime nebeturėti visiškai nieko, ir nors vis dar yra galvojančių, jog tai tik gąsdinimai, vis greičiau tai tampa tiesa.“
Kviečia į nemokamą konferenciją
Daugiau apie savo asmeninę patirtį papasakos ir naujas idėjas Gabija pristatys kovo 16 d. vyksiančiame nemokamame nuotoliniame renginyje „Įdomioji ekologija“. Šį aplinkosauginį renginį, skirtą Žemės dienai paminėti, gyventojams, įmonėms, organizacijoms bei ugdymo įstaigų bendruomenėms pirmoji ir didžiausia Lietuvoje licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“, kartu su EUROPE DIRECT centrais Lietuvoje, organizuoja jau trečiąjį kartą.
„Konferencijos metu pranešėjai supažindins dalyvius su pakuočių atliekų tvarkymo bei perdirbimo siekiais, pakuočių tvarkymo sistema Lietuvoje, pristatys inovacijas gamtai draugiškų pakuočių kūrimo srityje bei pakuotės dizaino svarbą, siekiant įgyvendinti žiedinės ekonomikos principus.
Taip pat bus pristatomi gerieji Lietuvoje veikiančių organizacijų bei iniciatyvų pavyzdžiai, savo veikla eksperimentuojantys bei siekiantys gaminti draugiškesnę gamtai pakuotę iš neįprastų medžiagų bei ieškantys alternatyvų įprastoms pakuotėms“, – renginio programą pristato viena renginio organizatorių, „Žaliojo taško“ komunikacijos ir marketingo vadovė A. Burbaitė.
A. Burbaitės teigimu, siekdami prisidėti prie Žemės saugojimo, turime žinoti, kokiais būdais tai galime padaryti, o atliekų kiekio kasdienybėje mažinimas bei teisingas jų tvarkymas – vienas svarbiausių.
Vaikų ekologinį sąmoningumą ugdys per kūrybą
Konferencijos metu bus siekiama atkreipti ir mažųjų gyventojų dėmesį bei skatinti jų ekologinį sąmoningumą per kūrybą – 1–4 bei 5–12 klasių moksleiviai kviečiami registruotis į kūrybines edukacijas.
Mažiesiems (1–4 kl.) dalyviams skirtos Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos dirbtuvės „Pats sau“, kurių metu bus gaminama įvairūs daiktai iš antrinių žaliavų. Vyresnieji (5–12 kl.) turės galimybę dalyvauti riedlenčių perdirbimo dirbtuvėse „Commune DIY“. Konferencijos dalyviai – mokymo įstaigos, mokytojai bei mokiniai – bus kviečiami prisijungti prie aplinkosauginio konkurso „Gamtos herojus ‘23“, dalintis savo nuveiktais darbais bei laimėti prizus.
Visi konferencijai užsiregistravę bei joje dalyvaujantys pedagogai gaus pažymėjimus. Renginio programą ir nemokamą registraciją į konferenciją bei kūrybines edukacijas rasite čia: https://bit.ly/3YJMKB5.
BNS