Dzūkų žinios

Kaimas

Ministras pabrėžė, kad reikia konkrečių bei skubių veiksmų, juolab, kad ant slenksčio ir nauji iššūkiai dėl pavasarinių šalnų.

Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.

Tradicinėje ketvirtadienio Žemės ūkio ministerijos konsultacijoje pasėlių dar nedeklaravę ūkininkai ypač domėjosi jiems skirta kompleksine ekologine sistema „Veiklos ariamojoje žemėje“.

Ūkininkai, norintys gauti valstybės pagalbą augalų ir pasėlių draudimo įmokoms kompensuoti, paraiškas turi pateikti iki birželio 16 d.

Akademijos dėstytojams, doktorantams ir  studentams buvo sudaryta galimybė pamatyti VDU ŽŪA mokomojo ūkio lauke žmogaus nustatytą užduotį vykdantį autonominį traktorių robotą. Ši mašina yra pirmoji tokio tipo Baltijos šalyse.

Šiuo metu žemės ūkio kooperatyvais yra pripažinti 56 kooperatyvai.

Nauja šio įstatymo redakcija siekiama sustiprinti pieno pardavėjų derybines galias ir aiškiau reglamentuoti žalio pieno kainodarą. Projektas dabar bus teikiamas Seimui.

Rezultatai pranoko lūkesčius: pateikta 411 paramos paraiškų už 87,78 mln. Eur, o lengvatinių paskolų paprašė 105 pareiškėjai už 13,58 mln. Eur.

Nuo gegužės 2 d. iki birželio 30 d. paraiškas dėl paramos vystyti ir atnaujinti savo ūkius gali teikti šalies smulkieji ūkininkai – pienininkystės arba kitiems žemės ūkio sektoriams atstovaujantys pareiškėjai.

Ministras pabrėžė, kad parama politiniame lygmenyje jau yra, o sprendimai, kaip pranešė pokalbyje komisaras – kelių dienų klausimas.

Šiandien nuotolinėse konsultacijose vėl dalyvavo daugiau kaip 500 ūkininkų ir savivaldybių specialistų.

Siekiant išvengti netikslumų, Žemės ūkio ministerija kartu su Aplinkos ministerija ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba nusprendė sumažinti sluoksnio apimtį ir jame palikti tik daugiametes pievas ir šlapynes.

Patikslinta, kaip šio žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo metu bus galima deklaruoti pakrančių apsaugos juostas.

Nuotolinės konsultacijos vyks kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val.

Deklaruojantieji turėtų atkreipti dėmesį į keletą naujovių, kurios jų laukia šiemet.

Žemės ūkio ministerija po diskusijų su socialiniais – ekonominiais partneriais priėmė daug sprendimų, kurie ūkininkams sumažins įtampą prieš šį atsakingą darbą ir palengvins administracinę naštą. 

Gera žinia ketinantiems deklaruoti pasėlius ūkininkams – ministerija rado sprendimą, kaip šio žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo metu bus galima deklaruoti pakrančių apsaugos juostas.

Pirmadienį, balandžio 17 d., prasideda žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas, kuris tęsis iki birželio 20 d. 

Primename, jog pakrantės apsaugos juostose negalima arti žemės, tačiau kitoks žemės naudojimas, pvz., gyvulių ganymui, pievų šienavimui, yra galimas.

Paraiškas paramai gauti pieno gamintojai bus kviečiami nuo balandžio 17 d. iki gegužės 5 d.

Ūkininkai piktinasi nebežinantys kokių dar staigmenų gali sulaukti.

Žemės ūkio ministerija atsako į aktualiausius klausimus, kaip reikės įgyvendinti GAAB 4 reikalavimą 2023 metais.

Paraiškas paramai gauti numatoma rinkti nuo balandžio 24 iki gegužės 12 d.

Šiemet žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyks nuo balandžio 17 d. iki birželio 20 d.

Naujus reikalavimus planuojama įvesti palaipsniui, pradedant nuo stambesnių ūkių ir suteikiant daugiau laiko prisitaikymui mažesniems ūkiams.

Augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai, apdorojantys per 200 ha žemės ūkio naudmenų ar kitų plotų, šių produktų naudojimo apskaitos žurnalą Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje turės pildyti ne nuo 2023 m. balandžio 5 d., o nuo rugpjūčio 1 d.

Apie savo apsisprendimą, su juo susijusius iššūkius ir netradicinius grybus kalbamės su šitakių augintoja Dalia Bubnelyte-Daktariūniene.

Tarp protestuotojų buvo ir Lazdijų rajono ūkininkų, kurie taip pat nepatenkinti valdžios politika dėl neadekvačių pieno supirkimo kainų.