Dzūkų žinios

Lietuvos elitas ir visuomenė išsirinko įtakingiausius politikus

Dalintis:
Algimantas Mikelionis.

Naujienų portalas „Delfi“ paskelbė devintus metus iš eilės vykdomo projekto „Lietuvos įtakingiausieji“ rezultatus. Tyrimas kasmet vykdomas dviem kryptimis – apklausiama ne tik visuomenė, bet ir savo sričių ekspertai. Savaitės pradžioje „Delfi“ pristatė, kokie politikai, visuomenės ir ekspertų nuomone, šiuo metu yra įtakingiausi. Gyventojų apklausą 2023 m. birželio 19–30 dienomis atliko „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausta 1015 respondentų.

Vertinant visuomenės balsus, pirmoje vietoje įsitvirtino prezidentas G. Nausėda, kas neturėtų per daug stebinti, nes prezidentas jau ilgai neužleidžia pirmos vietos įvairiose visuomenės apklausose. Jį prie įtakingiausiųjų priskyrė 45,3 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų. Antroje vietoje – premjerė I. Šimonytė (39 proc. apklaustųjų). Tokia aukšta premjerės vieta jau iš tikrųjų stebina, nes konservatoriai, ponios Ingridos vadovaujama Vyriausybė ir ji pati yra dažnai kaltinama dėl visų būtų ir nebūtų bėdų. Visuomenės vertinimu, trečioje įtakingiausiųjų sąrašo vietoje – buvęs šalies prezidentas V. Adamkus (30,8 proc.). Aukštas prezidento vertinimas išlieka jau daug metų. Savo prezidentavimo laikais jis užsitarnavo visuotinę pagarbą ir nepriekaištingą reputaciją. Lyginant su praėjusiais metais, buvęs šalies vadovas pakilo iš ketvirtos vietos. Ketvirtoje įtakingiausių politikų vietoje šiais metais, visuomenės nuomone, yra buvusi šalies prezidentė D. Grybauskaitė (30 proc.), penktoje – užsienio reikalų ministras G. Landsbergis (21,7 proc.). Šeštoje vietoje rikiuojasi krašto apsaugos ministras A. Anušauskas (19,7 proc.). Septintą ir aštuntą vietas dalinasi Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ir profesorius V. Landsbergis (19,4 proc.). Devinta, pagal visuomenės balsus, šiemet šiame sąraše yra LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė (14,9 proc.), dešimtuką užbaigia pernai 8 vietoje buvęs ekspremjeras S. Skvernelis (14 proc.). Nepaisant to, kad kolchozų ir sovietmečio gerbėjų yra nuolat keikiami, į visuomenės renkamą dešimtuką pateko G. Landsbergis ir prof. V. Landsbergis.

Adomo Žilinsko piešinys.

Vertinant bendrus elito balsus, įtakingiausiais tituluojami premjeras ir prezidentas. Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė susilaukė daugiausiai ekspertų balsų (656), antrojoje vietoje – prezidentas Gitanas Nausėda (614 balsų). Toliau rikiuojasi užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis (432 balsai). Ketvirta – Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen su 397 balsais, penktas – profesorius Vytautas Landsbergis (361 balsas), praėjusiais metais užėmęs šeštąją vietą. Ekspertai geriau už visuomenę suvokia, kad premjerė I. Šimonytė dirba daug daugiau ir daug atsakingesnį darbą nei prezidentas, tad jai ir skyrė pirmą vietą. Trečias – užsienio reikalų ministras G. Landsbergis, o penktas profesorius ir valstybės patriarchas V. Landsbergis. Ponų Landsbergių duetas elito ekspertų yra vertinamas dar labiau nei visuomenės.

Toliau sąraše kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus (324), kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė (297), krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas (224). Į devintą vietą iš pernai buvusios 8 vietos nukrito ekspremjeras Saulius Skvernelis (170), o dešimtuką užbaigia Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė (153).

Lietuvos elito nuomonės tyrimą atliko žurnalas „Reitingai“ naujienų portalo „Delfi“ užsakymu 2023 m. gegužės 17 d. – birželio 19 d. Jo metu buvo apklausti 999 asmenys – politikai, verslininkai, įmonių vadovai ir ekonomistai, tarnautojai, valstybinių įstaigų vadovai, pareigūnai, teisėjai, prokurorai, žiniasklaidos priemonių vadovai ir atstovai, visuomenininkai bei popkultūros, mados ir interneto veikėjai.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: