Dar vienas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis savaitgalį patvirtintas Lazdijų rajone, Budviečio seniūnijoje esančiame aštuonių kiaulių ūkyje. Vos už trijų kilometrų nuo šios vietos AKM židinys taip pat smulkiame kiaulių ūkyje buvo užfiksuotas prieš porą savaičių. VMVT įspėja, kad pavojingos ligos užkratas greičiausiai į ūkį pateko nesilaikant biologinio saugumo reikalavimų.
Įtarimas apie ligą ūkininkui kilo pastebėjus netipinius kiaulės sveikatos pakitimus (prarado apetitą, ant odos menčių srityje atsirado raudonos dėmės), todėl jis nedelsdamas informavo privatų veterinarijos gydytoją, kuris, įvertinęs klinikinę gyvūno būklę, pranešė VMVT. Įtarimo vietoje Lazdijų valstybinis veterinarijos gydytojas atrinko mėginius ir pristatė ištirti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kuris ir patvirtino AKM.
Nedelsiant pradėtas užkrėsto kiaulių ūkio likvidavimas: kiaulės utilizuojamos, patalpos valomos ir dezinfekuojamos. Aplinkui ūkį nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, į kurias patenkantys kiaulių laikytojai bus aplankyti veterinarijos inspektorių, o jų laikomos kiaulės – perdeklaruotos.
„Šiemet stebime itin suaktyvėjusį AKM plitimą tarp šernų, nemažai užsikrėtusių laukinių gyvūnų aptikta ir Lazdijų rajone. Taigi labai tikėtina, kad AKM užkratas į ūkį pateko dėl neatsargumo ir biosaugos nesilaikymo, greičiausiai – šeriant kiaules termiškai neapdorotais pašarais. Aplinkui užsikrėtusį ūkį yra kukurūzų laukai, kuriuose galėjo būti įsisukę AKM virusu užsikrėtę šernai, todėl virusas lengvai galėjo būti perneštas kartu su nuimamu derliumi. Spalis nėra tipinis mėnuo, kuomet AKM nustatomas kiaulininkystės ūkiuose, tačiau pastarieji protrūkiai tik patvirtina, kad padarius menkiausią klaidą liga labai lengvai gali būti pernešama. Kiaulių laikytojai, grįžę iš lauko darbų ar miško, negali į kiaulių laikymo vietą eiti su tais pačiais drabužiais ir avalyne – juos privalu pasikeisti. Raginame nedvejoti ir konsultuotis, jei vis dar kyla klausimų, kaip apsaugoti savo ūkį nuo šio viruso – regionuose dirbantys VMVT inspektoriai visuomet išsamiai pakonsultuos ir patars. O jeigu pastebėjote net menkiausius ligos simptomus – irgi nedelskite pranešti ūkį prižiūrinčiam veterinarijos gydytojui arba VMVT“, – komentuoja VMVT direktorės pavaduotojas Paulius Bušauskas.
Akcentuojama, kad biologinio saugumo reikalavimų kiaulių ūkiuose būtina laikytis itin atsakingai, jei norime išvengti AKM išplitimo ir dar didesnių nuostolių.
Primename pagrindinius reikalavimus kiaulių augintojams:
- draudžiama kiaules šerti maisto atliekomis;
- privaloma kiaules laikyti atskirtas nuo kitų laikomų gyvūnų;
- ūkyje ir aplink jį įrengti vabzdžių, graužikų ir kitų ligos užkrato pernešėjų kontrolės priemones; naudoti tinkamas dezinfekavimo priemones prie ūkio įėjimų ir išėjimų;
- asmenys, einantys į ūkį, kuriame kiaulės laikomos savo reikmėms, privalo persirengti, persiauti batus, nuolat dezinfekuoti rankas, laikytis asmens higienos, lygiai taip pat ir išėjus iš ūkio;
- neleisti pašaliniams asmenims lankytis kiaulių laikymo vietoje.
Daugiau apie AKM prevencijos priemones – vmvt.lrv.lt.
VMVT informacija