Praėjusį pirmadienį Seimo rinkimus laimėję socialdemokratai pasirašė Valdančiosios koalicijos sutartį su demokratais „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“. Šioms trims politinėms jėgoms Seime atstovaus 84 parlamentarai, užtikrinsiantys stiprią valdančiąją daugumą. Pasirašius koalicijos sutartį, tarp opozicinių jėgų, visuomeninių organizacijų atstovų kilo nemažas šaršalas, kad tarp valdančiųjų atsirado antisemitizmu kaltinamo „aušriečio“ Remigijaus Žemaitaičio partija. Vieni prognozuoja, jog šios partijos dalyvavimas Lietuvos valdyme turės reputacinės žalos užsienio politikos lauke, kiti įsitikinę, jog ši partija turi teisę būti valdančiojoje koalicijoje, nes už ją balsavo šimtai tūkstančių Lietuvos rinkėjų, nemažai šios partijos simpatikų buvo ir Lazdijų rajone.
„Dzūkų žinios“ pasidomėjo, kaip šią koaliciją ir jos perspektyvas vertina Lazdijų politikai, atstovaujantys skirtingoms partijoms.
Sigita Lenauskienė, merės patarėja, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė:
„Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ daug Lietuvos rinkėjų pasitiki ir nori ją matyti valdžioje. Tai parodė rinkimų rezultatai. Gautų mandatų nepakako, kad „Vardan Lietuvos“ galėtų lyderiauti formuojant koaliciją, kviesti partnerius. Todėl mūsų bendrapartiečiai koalicijoje dirbti rinkosi su tais, kurie yra artimiausi pagal programų turinį. Artimiausi yra socialdemokratai – faktas. Dar rinkimų naktį mūsų partijos lyderis Saulius Skvernelis su socialdemokratų pirmininke Vilija Blinkevičiūte aptarė galimybes sudaryti valdančiąją koaliciją ir dirbti kartu.
Stebiu ir visas porinkimines aistras, nuoširdžiai linkiu, kad jos kuo greičiau nurimtų ir kad rinkiminėse programose bei koalicinėje sutartyje surašyti darbai būtų įgyvendinami.“
Audrius Klėjus, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai:
„Kritiškai vertinant, tokia koalicija yra net ne klaida, kaip teigia Prezidentas, bet neleistinas žingsnis atgal, ypač mūsų saugumo srityje. Mes saugumo srityje rezultato siekėme ne vienerius metus, dabar tai sugriauta, reiks metų, kol viską atstatysime. O žinant, kas dabar dedasi, dar neapsidalinus postų, sunku prognozuoti, ar ši koalicija tiek išsilaikys. R. Žemaitaičio radikalumas niekur nedingęs, o žmonės, kurie su juo susidėjo, galima sakyti, tyliai pritaria toms jo radikalioms idėjoms. Tai prie nieko gera neveda. Manau, kad tokiu elgesiu socialdemokratai šovė sau į koją, gal net aukščiau, du kartus pameluodami ir „pakišdami“ Prezidentą, kuris palaikė socialdemokratus. Taip, žmonės nepatenkinti buvusia valdžia, bet kad socdemai, viena didžiausių politinių jėgų, taip pasielgs, sunkiai suvokiama. Šiuo veiksmu jie parodė savo silpnumą, parodė, kad neturi potencialo.“
Vilma Danauskienė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga:
„Valstiečiai“ buvo pakviesti į koaliciją. Atėjome į vakarėlį, nespardėme kėdžių, atėjome, nes suvokėme, jog žmonės balsavo už kitokią valdžią, nei buvo tuos ketverius metus. Ir tada pamatėme, kaip prasideda S. Skvernelio šėliojimas. Mes buvome tam, kad neateitų liberalai, negrįžtų senoji valdžia. Tačiau „valstiečių“ neprireikė. Mano galva, suveikė S. Skvernelio ir A. Širinskienės sąmokslas, jų gudrus planas jau iššifruotas. Man liūdniausia, kad asmeninės ambicijos ir valdžios troškimas adekvačius žmones (politine prasme) paverčia valdžios žmogėdromis. Apie kokį valstybingumą galima kalbėti, kai į politinius partnerius absoliučiai nusišluostomos kojos? Nieko nėra baisiau už įžeistą moterį, kalbu apie A. Širinskienę. Tas jos noras atkeršyti R. Karbauskiui pavertė mus ir Lietuvą įkaitais. Studijuodama Amerikoje, ji gyveno žydų šeimoje, o dabar nueina pas antisemitą ir bando jį teisinti. Įžeista moteris įsikalbėjo, kad ji dievukas, jos asmeninis kerštas tapo politiniu kerštu visai valstybei. Skvernelis su Širinskiene valdo visą valstybę, ją paėmę įkaitais. Užuojauta socialdemokratams, kurie neturi nei kiaušinių, nei savigarbos, neturintiems stuburo taip ir būna. Kaip liaudis sako, ant palinkusio karklo visos ožkos myža. Socialdemokratai laimėjo rinkimus, o saldžioji porelė juos iš jų pavogė.“
Artūras Margelis, opozicijos lyderis, Krikščionių sąjunga:
„Ką žmonės išsirinko, iš to ir formuojama koalicija. Rinko iš Lietuvoje veikiančių politinių partijų. „Nemuno aušra“ yra registruota Teisingumo ministerijoje. Isterija kyla dėl to, jog ji kai kam bus nepatogi. Koalicijos sutartyje jie įrašė, kad išpirks „Ignitis“ akcijas, kurias yra įsigiję kai kurie reikšmingi piliečiai ir politikai, įmonė nėra visiškai valstybinė. Taip pat sutartyje įrašė, kad ketverius metus nebus svarstomi LGBT klausimai, tuo nepatenkintos kai kurios organizacijos. Su „Nemuno aušros“ atėjimu daug kam atsirado grėsmių, tai tos jėgos susivienijo ir ėmė pūsti savo burbuluose isteriką. Manau, kad viskas čia gerai. Jei „Nemuno aušra“ būtų neteiktina, tai reikėjo ją uždrausti ir neleisti dalyvauti rinkimuose. Jei žmonės balsuoja už šią partiją, jos nariai yra išrenkami į Seimą, tai bet kokia koalicija yra galima. Kas nepapuolė į koaliciją, tai gal ir bus nepatenkinti. Man atrodo, kad čia nėra jokios problemos – turiu pažįstamų „Nemuno aušroje“, kurie yra išrinkti į Seimą, tai visai normalūs ir profesionalūs žmonės.“
Albinas Žymančius, Lietuvos regionų partijos Lazdijų skyriaus pirmininkas:
„Kadangi savo politiniame kelyje esu susidūręs su „Nemuno aušros“ pirmininku R. Žemaitaičiu, žinau jo kelią, atsimenu, kaip jis griovė partiją „Tvarka ir teisingumas“, kaip jis tapo partijos pirmininku. Jam pradėjus vadovauti, mes su kolegomis palikome tos partijos gretas. Buvo kvietimų prisijungti, kai kūrėsi naujas politinis darinys su Zuoku, Paulausku, Žemaitaičiu, bet mes irgi atsisakėme dalyvauti šio politinio junginio veikloje. Dabar suformuotą valdančiąją koaliciją politine prasme vertinu neigiamai. Tai, ką jie dabar sulipdė, atsilieps visiems Lietuvos žmonėms. Tikiu, kad Prezidentas bus reiklesnis ir principingesnis, jis pasakė, kad nemato iš „Nemuno aušros“ nė vieno kandidato į ministrus. Tai kam reikalinga tokia politinė jėga, kuri neturi savo atstovo vykdomojoje valdžioje? Koalicija buvo sulipdyta, socdemams apsidraudžiant, kad būtų aritmetinė dauguma ir G. Paluckas taptų Premjeru.“
Saulius Petrauskas, Lietuvos socialdemokratų partijos Lazdijų skyriaus pirmininkas:
„Mes siekėme, kad socialdemokratai laimėtų rinkimus, kad galėtų formuoti valdančiąją koaliciją, tai tas mūsų lūkestis išsipildė. Kai prasidėjo koalicijos formavimas, padidėjo žiniasklaidos dėmesys, kilo interpretacijų. Dėl to, su kuriomis partijomis eiti į koaliciją, buvo atsižvelgta į mūsų partijos skyrių nuomonę, skyriai pareiškė savo pozicijas. Manęs koalicijos sudėtis nenustebino, nes tokie yra rinkimų rezultatai. „Nemuno aušra“ ir Lietuvoje, ir Lazdijų rajone užėmė trečią vietą, todėl koalicija formuojama pagal žmonių pasitikėjimą. Nelabai daug ką galėčiau pasakyti apie „Nemuno aušros“ žmones, Lazdijų rajone žinau tik vieną tos partijos atstovą. Nerimo signalų yra, bet kai pasižiūri jų sąrašą, tai tikrai matyti, jog tai ne vieno žmogaus partija. Manau, kad tie vyrukai, kurie dabar kelia bangas, susitaikys su rinkimų rezultatais, sugrįš į realybę ir pradės dirbti. Tikiu, kad viskas bus gerai.“