Dzūkų žinios

Partnerių parašai sudėti: „Koalicijoje jokio antisemitizmo nėra ir nebus“

Dalintis:
Vilija Blinkevičiūtė, Remigijus Žemaitaitis ir Saulius Skvernelis pasirašo koalicijos sutartį, kartu Gintautas Paluckas / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

Domantė Platūkytė, LRT.lt

Pirmadienį Seime būsimoji koalicija – socialdemokratai, „Nemuno aušra“ ir „demokratai“ – pasirašo koalicijos sutartį. Žinia, kad prie valdančiosios koalicijos socialdemokratai kviečia jungtis nebe „valstiečius“, o antisemitiniais pasisakymais pagarsėjusio Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušrą“, sukėlė pasipiktinimo bangą Lietuvoje, reagavo ir užsienio partneriai. 

Pirmadienį būsimieji koalicijos partneriai Seime Algirdo Mykolo Brazausko vardu pavadintoje salėje padėjo parašus po koalicijos sutartimi.

Pasirašius koalicijos sutartį, socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė teigė, kad sutarimas buvo rastas po ilgų derybų. Ji džiaugėsi, kad koalicija turės „aritmetiškai tikrai stiprią valdančiąją daugumą“.

„Kai pasiruošęs dirbti rimtus darbus, tai kažkokie juokai turi būti šone, manau, mes gan rimtai nusiteikę, esu įsitikinusi, kad pirmiausiai mūsų darbai parodys, kad mes tikrai priimame rimtus sprendimus“, – komentavo V. Blinkevičiūtė.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis ragino pabaigti istorijas apie tai, „kas būtų, jeigu būtų“. Taip jis kalbėjo apie svarstymus, kad galbūt kitokios sudėties koalicija, be R. Žemaitaičio, būtų tvaresnė.

Vilija Blinkevičiūtė. Pasirašoma koalicijos sutartis. (J. Stacevičiaus / LRT nuotr.)

„Darbai parodys ir paneigsime mitus, dvejones ar abejones dėl šios koalicijos veiksmingumo ir gebėjimo įgyvendinti būsimą Vyriausybės koalicinę programą“, – vylėsi S. Skvernelis.

„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis ir po koalicijos sutarties pasirašymo buvo priverstas aiškintis dėl antisemitinių pasisakymų, tačiau dėl jų atsiprašyti neketino.

„Jei kalbate apie antisemitizmą, aš, kaip politikas, Konstitucinio Teismo sprendimu sumokėjau. (…) Leiskite tiesiog dirbti šiai Vyriausybei, savo darbais įrodyti, ko ji verta“, – KT sprendimo nesureikšmino R. Žemaitaitis.

Tačiau V. Blinkevičiūtė linkėjo R. Žemaitaičiui galvoti, ką jis kalba: „Labai tikiu, kad jis tikrai visada galvos, ką sako. Tai būtų toks mano iš ilgametės politinės ir gyvenimo patirties patarimas tau.“

Saulius Skvernelis, Remigijus Žemaitaitis ir Gintautas Paluckas. Pasirašoma koalicijos sutartis. (J. Stacevičiaus / LRT nuotr.)

Jau turėjo aiškintis dėl antisemitizmo koalicijoje

Būsimuoju premjeru įvardintas socialdemokratas Gintautas Paluckas pripažino, kad dėl partnerystės su R. Žemaitaičiu savaitgalį jam jau teko aiškintis tarptautiniams partneriams, pavyzdžiui, jis jau bendravo su Vokietijos socialdemokratų pirmininku.

G. Paluckas taip pat jau kalbėjosi su JAV, Izraelio, Kanados, Armėnijos, Latvijos, Estijos diplomatais.

„Šią situaciją mes aptarėme, be jokios abejonės, jie taip pat stebi, turint galvoje, kad esame strateginiai partneriai, turime labai rimtų dvišalių įsipareigojimų. Aš paaiškinau faktinę situaciją, tokią, kokia ji yra, kad nesusidarytų klaidingo įspūdžio ar įvaizdžio iš netikslių citavimų socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje“, – teigė G. Paluckas.

„Faktinė situacija tokia, kad socialdemokratų vadovaujamoje koalicijoje jokio antisemitizmo nėra ir nebus“, – pridūrė jis.

G. Paluckas akcentavo, kad ir jis, ir partijos pirmininkė V. Blinkevičiūtė yra pasiruošę atsakyti į partnerių keliamus klausimus dėl antisemitizmo koalicijoje: „Ir šį kartą tie klausimai bus, matyt, aptarinėjami“.

„Rinkėjų valia įpareigoja taip pat atsižvelgti į demokratinius aiškius procesus ir padaryti tam tikras išvadas, palyginti programas ir suformuoti tokią koaliciją, kuri geriausiai dirbtų Lietuvai ir jos žmonėms“, – sakė G. Paluckas.

Saulius Skvernelis. Pasirašoma koalicijos sutartis / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

Tokia koalicija – ne idealiausias variantas

S. Skvernelis pripažino, kad koalicija su „Nemuno aušra“ „demokratams“ nebuvo idealiausias variantas. Pasak jo, koalicijos sutarties pasirašymas jo vadovaujamai partijai nebuvo „paprastas veiksmas“, tačiau, sakė jis, „iš tų visų alternatyvų, kurios buvo, deja, yra tokia realybė“.

„Šiandien reikia kalbėti ne tik apie pačią koalicijos sutartį, bet ir apie tai, ar ji galės įgyvendinti ir priimti sprendimus Seime. [„Nemuno aušra“] Buvo pasirinkta atsižvelgiant į būsimojo ministro pirmininko pageidavimą, kad būtų tas stabilumas ir užtikrintumas priiminėjant svarbiausius sprendimus“, – tvirtino S. Skvernelis.

„Variantų buvo įvairių, tikrai tai nebuvo bent jau iš mūsų pasirinkimo pats idealiausias variantas, bet šiandien turi pasibaigti tai, kas vyksta šalyje, (…) įvairiausi kitokie nuogąstavimai ar išankstiniai etikečių klijavimai. Turi prasidėti darbai“, – ragino „demokratų“ pirmininkas.

Pasiteiravus, ar jis yra ramus dėl to, kad tokioje koalicijoje galės tinkamai vykti darbai, S. Skvernelis pripažino, kad „niekada negali politikoje būti užtikrintas“.

„Bent jau ta aritmetinė dauguma garantuoja, kad net atsiradus politinio džiazo bus galimybė priimti svarbiausius sprendimus, kurių reikės, kas nebus paprasta“, – sakė S. Skvernelis.

Reaguodamas į R. Žemaitaičio retoriką socialiniuose tinkluose, „demokratų“ lyderis vylėsi, kad R. Žemaitaičio retorika pasikeis, išvados bus padarytas ir bus ištrintas ne tik feisbukas – pasak S. Skvernelio, svarbiausia „feisbuką iš galvos ištrinti ir iš širdies.“

„Jei tai bus nuoširdu, bus viskas gerai. (…) Taip, taip yra viena didžiausių problemų, kur reikia suvokti, kad nėra rinkiminės kampanijos jau, nėra opozicijos. (…) Tai yra prisiimta atsakomybė už visus ir kitus koalicijos dalyvius“, – sakė S. Skvernelis.

R. Žemaitaitis žadėjo, kad jo retorika feisbuke pasikeis, o jo socialiniuose tinkluose atsiras informacijos apie vykstančius procesus Vyriausybėje ir valdančiojoje daugumoje.

Jau aišku, kad priesaiką sulaužęs R. Žemaitaitis nebus nei Seimo pirmininku, nei ministru. Visgi jis sakė, kad jam pakanka būti tiesiog Seimo nariu: „Man nėra nuoskaudų“.

„Aš Konstitucijos nesulaužiau už kažkokius baisius nusikaltimus“, – sakė R. Žemaitaitis.

Kritikos banga

Pirmadienį prabilo ir buvusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, kuri ragino socialdemokratus „atsikvošėti“ ir neformuoti valdančiosios koalicijos su R. Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“.

„Deja, šiuo metu formuojamos koalicijos negaliu vertinti kitaip tik kaip kremlinio dvoko koaliciją su fašistuojančių rudmarškinių prieskoniu“, – įraše feisbuke teigė D. Grybauskaitė.

Prezidentė atkreipė dėmesį, kad ši formuojama koalicija jau daro žalą Lietuvai tarptautinėje erdvėje. Kritiką ir savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.

Pats R. Žemaitaitis taip pat buvo priverstas aiškintis ir laišku kreipėsi į Lietuvoje reziduojančius NATO ir Europos Sąjungos šalių ambasadorius, teigdamas, kad nei jis, nei „Nemuno aušra“ nėra antisemitiški.

Tai – ne pirmasis skandalas, lydintis koalicijos formavimą. Ankčiau žadėjusi tapti premjere socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė apsigalvojo, vietoje jos premjero postą nori užimti Gintautas Paluckas. Socialdemokratai taip pat neapsisprendė, su kuo nori formuoti koaliciją, o S. Skvernelis koalicijos formavimo procesą yra pavadinęs chaosu.

Koalicijos sutartyje – Žemaitaičiui skirtas punktas

Valdančiąją daugumą subūrusios partijos šiuo dokumentu įsipareigoja į Seimo pirmininko postą deleguoti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininką S. Skvernelį, o į premjerus – socialdemokratą G. Palucką.

Į koalicinės sutarties projektą Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko S. Skvernelio pageidavimu įrašyta ir nuostata dėl teisinės Seimo nario neliečiamybės naikinimo.

Sutarta, kad tuo atveju, jei Generalinė prokuratūra kreiptųsi dėl koalicijai priklausančio Seimo nario neliečiamybės naikinimo, šis parlamentaras pats turėtų sutikti, kad teisinis imunitetas jam būtų panaikintas.

Sutartyje išskirti ir 12 esminių koalicijos veiklos prioritetų. Jie apima dėmesį valstybės saugumui, ekonomikos auginimui, sąlygų šeimoms gerinimą.

Tarp prioritetų koalicija išskiria ir gyventojų pajamų didinimą, lygias galimybes į kokybišką švietimą, sveiko gyvenimo trukmės ilginimą, dėmesį keliams, steigiant kelių fondą.

Išskiriamos ir investicijos į tvarią energetiką, viešosios tvarkos stiprinimas, dėmesys kaimui ir tvariam žemės ūkiui, aplinkos ir jos išteklių tausojimas bei pažadas puoselėti atvirą, demokratinę visuomenę ir pilietinę tapatybę. Numatytas ir kovos prieš ksenofobiją plano priėmimas.

Tarp pagrindinių koalicijos prioritetų išskirtas dėmesys šalies saugumo situacijai – išvardinti įsipareigojimai laiku priimti Vokietijos brigadą, suformuoti diviziją, stiprinti gynybos pramonę ir kt.

Sprendimą kartu formuoti valdančiąją daugumą partijos priėmė dar penktadienį. Savaitgalį tam pritarė visų trijų politinių jėgų valdymo organai.

lrt.lt

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: