Praėjusią savaitę priimtas Lazdijų savivaldybės tarybos sprendimas įvesti 10 eurų mokestį vaikams už sporto užsiėmimus Sporto centre sukėlė įvairių nuomonių. Nors iki šiol ši paslauga buvo nemokama, artėjant naujojo Sporto centro atidarymui, įvestas mokestis kelia diskusijas. Šis sprendimas reikalauja balanso tarp paslaugų kokybės gerinimo ir paslaugų prieinamumo visoms šeimoms. Aiškus ir skaidrus lėšų panaudojimas taip pat galėtų sumažinti visuomenės nepasitenkinimą.
„Dzūkų žinios“ domėjosi, kaip šį sprendimą vertina lazdijiečiai, kokias mato teigiamas ir neigiamas šio mokesčio įvedimo puses.
Už geras sąlygas dera susimokėti
Lazdijų rajono savivaldybės vicemeras Dalius Mockevičius teigė, jog mokesčio atsiradimas yra susijęs su naujos infrastruktūros atsiradimu, naujojo Sporto centro atidarymu.
„Iki šiol mokestis nebuvo taikomas, nes savivaldybė negalėjo užtikrinti normalių sportavimo sąlygų, imti mokestį už treniruotes prastomis sąlygomis būtų buvę nekorektiška. Dabar, kai bus geros sąlygos, šiek tiek prisidėti prie vaikų sportinio ugdymo turėtų ir tėvai. Sporto centras, kaip ir Meno mokykla, yra neformaliojo švietimo, formalųjį švietimą papildanti įstaiga. Meno mokykloje tėvai moka ir visada mokėjo tam tikrą mokestį, o Sporto centre nemokėjo mokesčio. Atsiranda tam tikra nelygybė – kodėl už tą patį mokslą vienoje įstaigoje reikia mokėti, o kitoje – nereikia, tam turi būti vienodos sąlygos“, – teigė vicemeras.
Jis sakė, jog nenorima kurti socializmo ir komunizmo, kur viskas nemokama. Jo teigimu, už kažką mokėdami, tėvai prisiima ir tam tikrą atsakomybę: moku pinigus, tai vaikas turi eiti į užsiėmimus.
Vicemeras pripažino, jog nauja infrastruktūra kainuos ir išlaikymą – atsiranda nauji etatai, nauja įranga, priežiūra, didėja eksploatacijos išlaidos.
„Už tai reiks mokėti: ar tai mokės savivaldybė iš savo biudžeto, kuris surenkamas iš mokesčių mokėtojų, ar patys tėvai susimokės už savo vaiką, juk pinigai tų pačių žmonių, tik kitas perskirstymas“, – argumentavo D. Mockevičius.
Jis pastebėjo, jog Lietuvoje didžioji dauguma tokių įstaigų ima mokestį. Lazdijuose tas mokestis bus panašus kaip ir kitose savivaldybėse, jis simbolinis, o kai kam numatytos mokesčio lengvatos.
„Sporto centrą lanko apie 400 vaikų, per mėnesį susidarys apie 4000 eurų suma, per metus apie 30–40 tūkst. eurų. Reikia kelti trenerių kvalifikaciją, reikia siekti kokybiškos paslaugos“, – sakė vicemeras.
Siūlo ieškoti kitų finansavimo būdų
Tarybos narys Deivydas Palačionis, atstovaujantis opozicijai, teigė šiam sprendimui nepritariantis, nes, jo manymu, sprendimas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 53 straipsnyje įtvirtintam valstybės įsipareigojimui skatinti visuomenės kūno kultūrą ir remti sportą. Jis įžvelgia galimą neigiamą sprendimo poveikį mūsų bendruomenei.
„Sportas yra itin svarbus vaikų fizinei ir emocinei sveikatai, taip pat jų socialinių įgūdžių, drausmės bei bendruomeniškumo ugdymui. Įvedus šį mokestį, dalis vaikų gali prarasti galimybę sportuoti dėl savo šeimų finansinių sunkumų, o tai dar labiau gilintų socialinę atskirtį. Nors tarybos sprendime numatytos lengvatos tam tikroms grupėms, jos neapima visų šeimų, kurioms šis mokestis būtų našta. Mano nuomone, valstybės vaidmuo turėtų užtikrinti, kad sporto veiklos būtų prieinamos visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų šeimų finansinių galimybių. Lazdijų rajono savivaldybė turėtų ieškoti kitų būdų finansuoti Sporto centro veiklą, neapkraunant šeimų papildomais mokesčiais“, – sakė Tarybos narys.
Jo nuomone, vietoj finansinės naštos užkrovimo šeimoms, reikėtų ieškoti alternatyvių sprendimų, pavyzdžiui, didinti Sporto centro finansavimą iš savivaldybės biudžeto, siekti paramos iš rėmėjų ar investuoti į papildomas programas, kurios skatintų vaikų fizinį aktyvumą ir sporto paslaugų prieinamumą.
Svarbu, kam bus panaudoti pinigai
Lazdijų sporto centro krepšinio treneris Ričardas Čepononis pripažino, jog dėl 10 eurų mokesčių sporto centrą lankančių vaikų nesumažės, nes žinoma, ko verti tie dešimt eurų šiandien.
„Viskas priklausys nuo to, kam bus skiriami surinkti mokesčio pinigai. Jei pinigai bus skiriami trenerių, kurie ugdo sportininkus, kvalifikacijai kelti, inventoriui pirkti, varžyboms organizuoti, skatinimui už vaikų pritraukimą sportuoti bei pasiektus rezultatus, tada viskas gerai, bet jei kitoms reikmėms, tai nelabai mokesčiui pritarčiau“, – sakė treneris.
Jis nėra tikras, kad mokestis įvestų tam tikrą discipliną.
„Tai daugiau vaiko ir trenerio klausimas. Jei treneris nesugeba motyvuoti vaiko eiti į treniruotes, mokestis nepadės. Kita vertus, gal mokėdami mokestį, tėvai labiau domėsis, ką tas vaikas treniruotėse veikia“, – svarstė R. Čepononis.
„Dzūkų žinių“ kalbinta Sporto centrą lankančio berniuko mama (pavardė redakcijai žinoma) pripažino, jog nelabai apsidžiaugė sužinojusi, jog už sūnaus sportavimą teks mokėti. Jos nuomone, šis mokestis, nors ir nežymiai, tačiau neigiamai atsilieps šeimos biudžetui. Moteris sakė, jog dukra lanko Meno mokyklą, už kurios užsiėmimus tenka mokėti.
„Dabar teks mokėti ir už sūnaus treniruotes, tai nekelia džiaugsmo, tačiau matant, su kokiu noru sūnus lanko treniruotes, kiek daug dėmesio treneris skiria vaikų lavinimui, tai nebus labai gaila skirti tuos dešimt eurų. Kita vertus, vaikas juk sportuos naujose Sporto centro patalpose, tai sąlygos bus geresnės“, – kalbėjo lazdijietė.
Jos nuomone, galima būtų imtis tam tikrų kompromisų. Pavyzdžiui, nemokami bandymo laikotarpiai: pirmasis mėnuo galėtų būti nemokamas, kad vaikai ir tėvai galėtų įvertinti paslaugų kokybę arba skirtingos kainos pagal užsiėmimų pobūdį: už kai kuriuos užsiėmimus galima taikyti mažesnį mokestį arba išlaikyti juos nemokamus.
Jofanki o tai pamirso euro mokesti uzdet prie naujos norfos vartu rupuzes nu.greit dedat mokesti ir ten juk pastatet nauja stoty su eu pagalba kaip tik isstenejo po 25metu.lol
Yra normalu mokėti už būrelius, mano abu vaikai sportuoja, ir džiaugiuosi, kad mokėdama šį simbolinį mokestį bent iš dalies padengsiu jų ugdymo kainą. Nes 10 eu tikrai yra labai simbolinis mokestis. P.s. nekantraudami laukiame naujų patalpų! 🙂