Dzūkų žinios

Ar šilta žiema į naudą?

Dalintis:

2024–2025 metų žiemos pradžia – rudeniška: šiluma nesitraukė ne tik dieną, bet ir naktį, lijo nedaug, žmonės skundžiasi, jog šuliniai tušti. Dabar pasnigo, tačiau vėl žadama, jog atšils. Ar nepakenks tokie permainingi orai žiemkenčiams?

„Ir žiemkenčiams, ir sodo augalams ši žiema yra sudėtinga“, – tiesiai rėžia geografijos mokytojas ekspertas Jonas Malinauskas. Žemė nėra įšalusi. „Pas mus yra labai didelis drėgmės trūkumas. Dabar gavo drėgmės, jei bus pliusinė temperatūra ilgą laiką, gali nutikti taip, kad dauguma augalų pradės vegetuoti. Šiuo metų laiku vegetacija visiems augalams būtų labai blogai“, – pastebi.

Jeigu staigiai užšaltų, būtų irgi negerai. Jeigu nė kiek nepašalus storai apsnigtų, žiemkenčiai iššustų. „Kadangi žemė šilta ir jei, neduok, Dieve, storas sniego sluoksnis padengtų laukus, tai dar šilčiau bus augalams. Gali iššusti“, – sako. Iki dabar žiemkenčiai kaip rūtos žaliavo. „O kas jiems liko daryti, kai tokie šilti orai“, – retoriškai klausia pašnekovas. Mano, kad jei sniegas, kuris dabar iškritęs, išsilaikytų, būtų labai gerai. „Bet jei pašąla, atlydys, vėl pašąla, vėl nuleidžia sniegą, gali būti labai nekas: augalai nespėja susiorientuoti, nesupranta, kas čia dedasi“, – tvirtina J. Malinauskas.

„Spėlioti dar ankstoka, tačiau šiemet žemės ūkiui prognozės gali būti nekokios. Metai gali būti sudėtingi“, – mano. Ir sodininkai, ir ūkininkai, ir daržininkai vieningai sutaria, kad šiltas ruduo ir žiemos pradžia naudingiausia augalų kenkėjams. „Invaziniams šliužams labai palankios sąlygos. Jei iki pavasario bus toks oras, kaip iki šiol, tai jiems – rojus. Ir kolorado vabalai puls, ir amarai“, – dėsto. Soduose zylių praktiškai nėra. „Jos sočios ir soduose neieško, ką pakrapštyti, ką išlesti. Kenkėjams tokia šilta žiema labai gera, o mums tikrai ne“, – apibendrina pašnekovas.

Ir laukiniams paukščiams – ne į gera tokia nebūdinga šitam metų laikui šiluma. „Daug vasarinių paukščių jau Lietuvoje. Aišku, atšąla, žąsys sukasi ir vėl išskrenda, tačiau adaptacija jau sudėtinga. Ir gyvūnams tas pats“, – atkreipia dėmesį.

Kaip bus ateityje, parodys sausis, vasaris. Mokytojas ekspertas pastebi, kad retenybė, jog sausio mėnesį lauke dar žydėtų rožės. „Kai dirbau ir gyvenau Kryme, sausio pabaigoje, per savo gimtadienį, galėjau pasiskinti rožių, dabar jau ir Lietuvoje senųjų ir naujųjų metų sandūroje galima pasiskinti rožių. Didžioji klimato kaita akivaizdžiai matoma“, – teigia mokytojas ekspertas J. Malinauskas.

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: