Dzūkų žinios

Moteris, kurios gyvenimas sukasi apie kvapus

Dalintis:
Kvapų entuziastė Kristina Muravjovienė. (Nuotraukos iš Kristinos asmeninio albumo.)

Dineta Babarskienė

Kvapai mus supa visur ir visada. Kvapų naudojimas turi senas ir gilias tradicijas, ypač grynų ekstraktų, išgautų iš kvapniųjų augalų, kuriuos žmonės itin vertina ne tik dėl puikaus aromato, bet ir dėl jų gydomųjų savybių. Kalbinu paslaptingą moterį, kvapų menininkę, kuri su kvapų pasauliu supažindina ir kitas: jos pasakojimų moterys klausosi su dideliu susidomėjimu. Tai Kristina Muravjovienė.

Kviečiame ir jus pasinerti į kvapų magiją.

Vertėja – kvapų entuziastė

„Įdomu tai, kad mano profesija ir darbas visiškai nesusiję su kvapais, tačiau būtent įtemptas darbas paskatino ieškoti kažko, padedančio natūraliai tvarkytis su stresu, nemiga, nerimu, nuo sėdimo darbo skaudančia nugara ir raumenimis. Mano specialybė – laisvai samdoma vokiečių kalbos vertėja. Esu baigusi germanistiką VPU. Vertimai – neprognozuojama sritis. Niekada nežinai, kada turėsi nenumatytas kelias dienas atostogų, o kada reikės dirbti be poilsio visą mėnesį, kartais net po 14 ar 16 val. per parą. Tai išbalansuoja ir kūną, ir emocijas“, – sako pakalbinta Kristina Muravjovienė. Paklausta, kaip ją vadinti: kvapų kūrėja ar kvapų žinove, sako, kad kol kas save vadina kvapų entuziaste. „Žinove save vadinti būtų per skambu ir per drąsu, nes aromaterapija sudėtingas mokslas, kuriam reikia daug laiko“, – paaiškina.

Ar domėjimąsi kvapais galima vadinti Jūsų pomėgiu?

– Iš pradžių domėjimasis kvapais buvo pomėgis, kuris pamažu virto aistra. Kuo daugiau knygų skaitau, kuo daugiau seminarų lankau ir išklausau, tuo labiau ši sritis traukia, skatina toliau domėtis sudėtingu kvapų pasauliu, aromaterapija ir aromapsichologija.

Kaip „užsikabinote“ už kvapų pasaulio, kvapų terapijos? Pati atradote ar kažkas paskatino eiti šiuo keliu? Ar ilgai ieškojote šio kelio?

– Kaip jau minėjau, paieškos prasidėjo norint pagerinti savo savijautą, o susipažinus su įvairiomis eterinių aliejų naudomis, kilo noras taikyti, bandyti, eksperimentuoti derinant kvapus, pažinti jų poveikį sau, vaikams, šeimos nariams.

Eteriniai aliejai nėra panacėja nuo visų ligų, problemų, iššūkių, bet gali padėti jaustis geriau. Ar tai reiškia, kad turite ypatingą uoslę: kvapus užuodžiate geriau nei kiti?

– Visada buvau jautri kvapams, tačiau mano uoslė tikrai nėra kažkuo ypatinga. Uoslė lavinama ir treniruojama uostant skirtingus kvapus. Natūralūs kvapai iš gamtos labai skiriasi nuo sintetinių kvapų, naudojamų buityje ir kvepaluose.

Koks Jūsų mylimiausias kvapas, o gal net ne vienas?

– Atvirai sakant, pradėjus kelionę po natūralių kvapų pasaulį, visi kvapai uodėsi keistai ir nosiai patiko tik du ar trys. Praėjus porai metų, neliko nė vieno kvapo, kuris nepatiktų. Na, gal tik pelargoniją (Geranium) liko prisijaukinti. Kvapas aštrokas ir intensyvus – lyg šimtas pelargonijų ant močiutės palangės, tačiau, derinant su kitais eteriniais aliejais, pelargonijos kvapas tampa švelnesnis ir galima „pasiimti“ jo naudą emocijoms ir kūnui.

Atskleiskite savo rankinės paslaptis. Ar Jūsų rankinėje visada yra koks nors kvapas: kvepalai, eterinis aliejus?

– Mano rankinėje toks lengvas chaosėlis, kuriame yra mano tvarka ir, žinoma, eterinių aliejų mišiniai visiems gyvenimo atvejams. Vykdama į miestą, visada tepuosi kažką balansuojančio, keliančio ūpą, suteikiančio pasitikėjimo ir lengvinančio bendravimą, nes laikausi minties, kad mano asmeninės emocijos ar fizinė būsena negali ir neturi lemti bendravimo su žmonėmis. Nuo dvasinės ir emocinės būsenos priklauso mūsų veiksmai. Patvirtinta, kad žmonės, turintys problemų dėl žarnyno ar skrandžio, dažnai būna irzlūs, nepakantūs, greitai įsiplieskiantys. Tai galiu paliudyti ir pati, todėl pirmiausia stengiuosi pašalinti šiuos nesmagumus ir tik tada „eiti į žmones“. Dar visada įsimetu eterinių aliejų mažojo sūnaus tarpiniams negalavimams pašalinti. Būna, kad po mokyklos labiau norisi greičiau lėkti namo, o ne į būrelį, todėl mįslingai suskausta pilvą. Kadangi jis vienintelis šeimoje supranta ir palaiko mano aistrą kvapams, vaikišką mišinį susiranda pats, ir problemos nelieka.

Kūryba ir terapija. Ar galima taip pavadinti Jūsų užsiėmimus? Ko gali tikėtis atėjusios moterys?

– Pirmieji nedrąsūs supažindinimai prasidėjo Virginijos Janavičienės vedamose meditacijose, kai viena moteris pasiskundė nemiga. Paruošiau mišinį ir pasiūliau pabandyti. Visada akcentuoju, kad eteriniai aliejai nėra panacėja nuo visų ligų, problemų, iššūkių, bet kartu su kitomis priemonėmis – atlikus išsamius tyrimus ligoninėje, pasirinkus tinkamą mitybą, įtraukus sportą – gali padėti jaustis geriau. Palaikymas ir susidomėjimas suteikė drąsos pasakoti plačiau, o galiausiai ir pasiūlyti kvapų ir meditacijos vakarėlį Lazdijuose.

Mes aiškiai įvardijame naudą – susipažinimas su galbūt dar nepatirtais dalykais, atsipalaidavimas, pasiknaisiojimas po savo emocijas, bandymas išsiaiškinti, kodėl vienas kvapas taip traukia, o kitas – smirdi, galiausiai tai yra pora valandų ne namie, be buities, laikas tik sau. Ką išsineša moterys, priklauso nuo gebėjimo priimti ir pasiimti, atsipalaiduoti. Iš patirties žinau, kad meilė eteriniams aliejams nebūna iš pirmo žvilgsnio. Dažnai nesuvokiama, kaip eterinis aliejus gali keisti emocijas ar padėti fizinei sveikatai. Iš tikro viskas yra labai paprasta: įkvėpus eterinio aliejaus, kvapas per uoslės receptorius keliauja link uodžiamojo stormens ir pasiekia limbinę skiltį, atsakingą už emocijas, motyvaciją, instinktus, atmintį ir pažinimo procesus ir net prisiminimus. Pasiekę smegenis, eterinio aliejaus cheminiai komponentai atlieka savo darbą – nuramina, pakelia ūpą, suteikia energijos, sumažina agresiją, nerimą, baimę ir pan.

Kristina draugiškai pataria: „Rinkdamiesi eterinius aliejus, visada atkreipkite dėmesį į tai, ką įsigyjate. Nors dauguma produktų įvardijami kaip šimtu procentų tyri, gryni, tačiau, kad eterinis aliejus galėtų vadintis grynu jame privalo būti tik 5  proc. paties eterinio aliejaus.“

Vyrai kol kas nedrąsūs

Ar vyrai domisi kvapais? Ar vyrai ateina į užsiėmimus?

– Dar nė vienas vyras neskambino, nerašė ir neprašė užregistruoti į užsiėmimą, o moterų būrelyje uostant eterinius aliejus, kažkodėl apeina ratu suburbėdami kažką panašaus į „kas čia per nesąmonė?“ Tačiau įrodyti, kad tai nėra nesąmonė, visai paprasta ir patvirtinta atsiliepimais: lašiname į difuzorių kvėpavimo takus atveriančio aliejaus ir turime mažiau knarkiantį, ramiau miegantį vyrą (aišku, taikoma ir moterims, vaikams). Kedro, levandų, apelsinų ar kadagio uogų eterinių aliejų derinys nakčiai užtikrina ne miegojimą, o išsimiegojimą ir gilesnį miegą. Tada apie nesąmones kalbėjusieji klausia, koks kokteilis garavo, kad taip gerai išsimiegojo. Praktika visada veiksmingesnė negu teorija.

Koks yra prisiminimų ir kvapų ryšys?

– Lengviausia įvardyti pavyzdžiais: įsivaizduokite, kad masažo salone Jus masažavo raumenis atpalaiduojančiu eterinių aliejų mišiniu. Kai vėliau užuosite šį kvapą savo vonios kambaryje ar kitoje vietoje, jis padės atsipalaiduoti.

Sakoma, kad, laikant egzaminus, atsiskaitinėjant ir dirbant bet kokius kitus darbus, kuriems buvo ruoštasi, reikia kvepėti ir kvėpuoti tuo pačiu kvapu, kuris buvo naudojamas ruošiantis. Pavyzdžiui, rozmarinas yra mokslo ir žinių eterinis aliejus, skatinantis susikaupimą, proto aiškumą ir padedantis įsiminti informaciją. Jei jis būtų naudojamas ruošiantis egzaminui, jį reikėtų naudoti ir per egzaminą.

Vienam eterinių aliejų įsigeidusiam pauostyti vyrui pasiūliau tujų eterinio aliejaus (tai ryškus, stiprokas medienos kvapas). Jo reakcija – sienų dažai ir automobilio tepalas. Ir toliau pasimėgaudamas uodžia, nes jo aistra yra remontuoti automobilius.

Didelę baimę, nerimą ar pyktį sukėlusio žmogaus kvapu kvepiantis kitas žmogus gali iššaukti tuos pačius jausmus net ir praėjus tam tikram laikui. Pasąmonėje jausite priešiškumą, nors protu suvoksite, kad jis geras ir malonus žmogus.

Planų turi

Kuo dar žadate nustebinti? Žinau, kad „Labastogių“ studijoje kursite kvepalus iš tikrų terapinių eterinių aliejų.

– Kol kas laukiame antrojo renginio, kuriame kursime individualius kvepalus iš terapinės klasės eterinių aliejų. Bandysime naujus derinius. Visi žinome, kaip kvepia apelsinas arba levanda. O kaip kvepia pankolis, šaltmėtės, pankolio ir kvapiosios kanangos derinys? Atrodo nesuderinama, o kvapas – užburiantis. Visada įdomu, ką „sako“ žmogaus nosis. Pagal naudotus aliejus dažnai galima pasakyti, kuo žmogus šiuo metu gyvena, ko jam trūksta. Tai man yra įdomiausia eterinių aliejų kvapų pasaulio dalis.

Kartu su Virginija planuojame kvapų ir meditacijos vakarus vežti į kitus miestelius, ruošti pasiūlymus gimtadieniams, mergvakariams, darbo kolektyvų vakarams.

Ir pabaigai. Dažnas sakosi užuodžiantis pavasarį. Koks tas pavasario kvapas?

– Man pavasaris kvepia kvapiuoju auksabarzdžiu (Vetiver). Tai saldus, šiltas, labai sunkus, turtingas ir sakingas, primenantis šaknis ir dirvožemį kvapas. Daugeliui uostančių primena bulvių rūsį ir pastovėjusias bulves. Man tai šylančios žemės, atgimstančios gamtos ir naujos pradžios kvapas. Dar pridėčiau pipirmėtę, kad žvalesni, pakilios nuotaikos ir su didesne energija ir žvalesni pasitiktumėme pavasarį.

Ir dar Kristina draugiškai pataria: „Noriu paminėti, kad, rinkdamiesi eterinius aliejus, visada atkreiptumėte dėmesį į tai, ką įsigyjate. Nors dauguma produktų įvardijami kaip šimtu procentų tyri, gryni, tačiau, kad eterinis aliejus galėtų vadintis grynu, jame privalo būti tik 5  proc. paties eterinio aliejaus. Tokių produktų rinkoje labai daug. Jie visada yra pigesni, tačiau tai bus tik kvapas, o poveikio – jokio (net galimai žalingas dėl priemaišų). Terapinėms savybėms užtikrinti, augalas turi būti augęs jam palankiausiomis sąlygomis, be trąšų, pesticidų ir kitų chemikalų. Ant buteliuko turi būti nurodyta galiojimo data, lotyniškas augalo pavadinimas ir augalo išgavimo vieta. Prieš naudojant, būtina pasitarti ir gauti išsamias instrukcijas.“

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: