Dineta Babarskienė
Ruduo – ryškiaspalvių moliūgų metas. „Pirmiausia drožinėti ėmėmės, o paskui ragauti. Aš su moliūgais draugauju jau treti metai“, – sako Agnė Bučionienė iš Nemajūnų kaimo. Kasmet vis daugiau augina savo daržuose įvairių daržovių, plečia asortimentą: pradėjo auginti ir įvairių veislių moliūgus. „Kitais metais auginsiu dar įvairesnių veislių moliūgų, plėsiu moliūgų plotus. Ir spalvos man jų labai gražios, dekoratyviniai moliūgai – labai įdomūs, o ir skonis kiekvienos veislės vis kitoks“, – patikina. Stengiasi sudaryti geras augimo sąlygas, kad derlius tikrai džiugintų. Laisto įvairiais raugais, kompostą maišo su žeme, mat žemė ganėtinai kieta jos daržuose, tad neturėdama kitos išeities, imasi įvairių priemonių.
Ne tik Helovino „baisuokliams“ skaptuoti
Moliūgų dažnas pats prisiaugina, jei ne, gali įsigyti – moliūgų kaina dabar itin maža, kaip žmonės sako, pigiau grybo, kai kas dovanų gauna.
Dabar didžiausias dėmesys skirtas jo didenybei moliūgui, mat moliūgai jau iš laukų parkeliavo į sandėlius. Kilogramą moliūgo galima įsigyti vos už 20 centų. O nauda – didelė. Tiek moliūguose, tiek jų sėklose gausu vitaminų ir angliavandenių. Pavyzdžiui, karotino juose yra net du kartus daugiau nei morkose, moliūguose gausu geležies, vitaminų A, E, D, C, B, o jų sėklos vadinamos „vyrų maistu“, kadangi yra naudingos prostatai. „Tai itin naudinga daržovė mūsų sveikatai. Labai geras ir maistingas augalas“, – patikina ir Agnė. Prieš trejus metus susidomėjusi moliūgais daržininkė Agnė Bučionienė prisipažįsta, kad auginti juos pradėjo, mat reikėjo vaikams skaptuoti moliūgus vis labiau populiarėjančiai Helovino šventei, o jau paskui ėmė iš moliūgų gaminti. Kad ji kuria saldžių gaminių iš moliūgų receptus, niekad nesigyrė: šįkart netyčia prasitarė. Ši puiki rudens daržovė, pasirodo, gali būti panaudota ne tik Helovino „baisuokliams“ skaptuoti! „Mes neįvertiname šios daržovės, o reikėtų. Receptų iš moliūgų yra gausybė, tereikia pasidomėti“, – pastebi.
Universali daržovė, tinkanti viskam
Šiemet moliūgai gerai užderėjo. „Auginau muskatinius, azijietiškus, sviestinius“, – vardija. Iš moliūgų ji jau gali pagaminti įmantriausią desertą. „Cukatas gaminu. Vaikai labai mėgsta“, – tarsteli. Moliūgų keksiukus visi valgo. Juos Agnė taip pat kepa. „Dar gaminu išskirtinį moliūgų pyragą, kurį kepu kasmet, bet receptą vis tobulinu, vis įdedu kažko naujo, papildau naujais ingredientais“, – pasisako. Jau pernai šis moliūgų pyragas pavyko taip, kaip ir norėjo. „Kai mokiausi kulinarijos, nešiausi iškepusi moliūgų vyniotinį“, – prisipažįsta receptų iš moliūgų kūrėja. Verda ji ir moliūgų sirupą. „Moliūgus supjaustyti reikia, užpilti cukrumi, įdėti prieskoniukų – cinamono, kardamono, pavirti, o kai jau išgriebiami suvirę moliūgai, tereikia perkošti ir gaunamas puikiausias sirupas“, – išdėsto ji. Verda ir trintą moliūgų sriubą. Agnė pataria, kad pirmiausia moliūgo gabalėlius reiktų apkepti, o tik tada virti trintą moliūgų sriubą. „Taip ir skaniau, o ir kreminė konsistencija gaunama, iš neapkeptų moliūgų, taip nepavyks, jei tik sumesite į puodą su kitomis daržovėmis. Pamėginkite, patys įsitikinsite, kad visai kitoks skonis ir graži kreminė konsistencija bus“, – atkreipia dėmesį ji. Dar Agnė pastebi, kad vis tik yra taip mėgstančių moliūgus, kad juos valgo tiesiog kaip melionus.
Moliūgų medaus receptą kūrė dvejus metus
Pats keisčiausias Agnės gaminys iš moliūgų – moliūgų medus. Iš rudens karaliaus moliūgo karališkas moliūgų medus. Iškart pasako, kad recepto tikrai neatskleis. Pasako tik tiek, kad pagrindinis moliūgų medaus ingredientas – moliūgai. „O paskui jau visa kita“, – šypteli. Paklausta, kodėl nepasidalina receptu, atsako: „Tai mano receptas, kurį tobulinau dvejus metus. Tokio medaus, kaip mano, niekas Lietuvoje negamina. Tai išskirtinis produktas.“ Nedažnas ragavęs tokio medaus, bet kas paragauja, iškart pasako, iš ko pagamintas toks medus. Kur paragauti šito Agnės moliūgų medaus? „Aš mainausi. Į ką nors kitą išsikeičiu, ko neturiu, ko man reikia. Juk jau ne vienerius metus propaguoju barterinius mainus“, – sako ji. Moliūgų medų galima dėti į arbatą, kavą, valgyti ir kaip desertą. Paklausta, kaip ji sugalvojo moliūgų medų gaminti, sako, kad pradėjusi gaminti iš moliūgų desertus, norėjo kažko tokio išskirtinio, ko niekas negamina ir nėra ragavęs.
Pataria rinktis moliūgus pagal savo poreikius
Dar Agnė pataria, jog būtina atsižvelgti, kokius moliūgus geriausia auginti, mat jei prapjauni, reikia ir sudoroti, o moliūgai dažnai būna itin dideli, tad geriausia, anot jos, atidžiai paskaityti, prieš perkant sėklas, kas rašoma ant sėklų pakelio, ir tada bent maždaug galima orientuotis, kokio dydžio užaugs moliūgai. „Juk išmesti dalį moliūgo vis tik gaila“, – teigia. Galų gale, jei jau moliūgų turite daug, kad visų nei sunaudosite, nei išdovanosite, Agnė pataria: „Atiduokite naminiams paukščiams. Jie noriai sules“.