Dviejų romanų, miniatiūrų ir humoreskų knygų autorius Aidas Kelionis (Algimantas Mikelionis, g. 1971 m. gegužės 10 d. Veisiejuose, kur tebegyvena) naująją savo knygą „Druskų kambarys“ sąmoningai vengia apibūdinti kokiu nors žanru, sakydamas, kad tai gyvenimo mozaikos, atspindinčios paskutinį dešimtmetį prieš Nepriklausomybės paskelbimą brendusio jauno žmogaus interesus. Skaitydamas šią knygą, jautiesi lyg rausdamasis po senų juodai-baltų nuotraukų stalčių. Autorius nebruka savo „tiesų“, jis tik fiksuoja jauno žmogaus aplinką, jo pomėgius, pačiam skaitytojui palikdamas galimybę suprasti kurlink krypsta beveik 40 metų ugdytos „tarybinės“ visuomenės akys: per vis silpniau beslopinamas užsienio radijo stotis, per lenkišką spaudą ir televiziją, per ryšius su lietuviais emigracijoje – į tai, kas vyksta „už sienos“. Niekas kitas pagal esamas galimybes geriau negalėjo tirpdyti užtvaras, kaip domėjimasis muzika, literatūra, sportu – natūraliai, paprastai, be didesnių pastangų ir revoliucijų.
Praėjo 30 metų… ir net sunku patikėti, kad „žmonės virtuvėse ar kambariuose kaip papuošalus laikydavo tuščias skardines nuo gaiviųjų užsienietiškų gėrimų ar vokiško, čekiško /…/ alaus („Ausinukas“), ir kaip juokingai dabartiniuose prekybos centruose atrodo taip geidautos „kramtoškės“ ir iš aukščiausiųjų tribūnų skambėję žodžiai: „Dorohyje tovaryščy, druzja… („Naujieji metai“).
Pacitavęs mūsų žemiečio veisiejiškio Algimanto Mikelionio naujausios knygos „Druskų kambarys“ pristatymą, kurio pirmoji premjera įvyks birželio 11 d. 19 val. Lietuvos rašytojų sąjungos vidiniame kiemelyje (Sirvydo g. 6, Vilniuje), „Druskonis“ savo ruožtu autoriui pateikė keletą klausimėlių.
-Be kelių jau išleistų knygų, ką tik pasirodžiusios penktosios „Druskų kambarys“ pavadinimas iškart intriguoja sąsajomis su mūsų druskingu miesteliu, nors, mano manymu, šioje knygoje daugiau patirties druskos… Taigi ką apibendrini knygos pavadinimu?
– Kiekvieną kartą, kai rašai knygą, galvoji, koks turėtų būti jos pavadinimas, nes juk tai labai svarbu. Pažįstama Lolija, savo laiku priėmusi mano pirmos knygos rankraštį „Tyto alba“ leidykloje, teigia, kad man labai gerai pavyksta sugalvoti knygų pavadinimus. Kartais galvoji ilgai, kartais trumpiau, bet dažniausiai tai būna lyg nušvitimas. Pavadinimas „Druskų kambarys“ susijęs su SPA Vilnius Druskininkuose, kurios druskų kambaryje stengiuosi apsilankyti penkis kartus gruodžio mėnesį ir penkis kartus vasarį arba pavasarį. Anksčiau kasmet vis sirgdavau bronchitu, bet kai pradėjau lankytis druskų kambaryje, jis mane paliko. Ir šiaip patinka jame ramiai leisti laiką ir uosti druskos kvapą. Seansas trunka tik trisdešimt minučių, bet per jas, mėgaujantis druskų kambario oru, smagu pasinerti į apmąstymus. Tad mano naujos knygos neilgi skyriai yra lyg trumpi prisiminimų seansai, kurie nuteikia lengvai ir maloniai, šiek tiek nostalgiškai ar liūdnai.
– Iš Veisiejų vis atvykdamas į mūsų miestą, prasitari, kad nuolatos pasiilgsti Druskininkų, kavinės „Boulangerie“ bandelių, kavinės „Širdelė“ kavos bei jaukios atmosferos, „Druskininkų poetinių rudenų“, viešnagės pas vietinį barzdaskutį….
– Kad beveik viską ir išvardinot. Dar prieš karantiną mano dienotvarkė, atvykus į Druskininkus, būdavo beveik vienoda. Iš autobusų stoties einu tiesiai į „Boulangerie“, kur išgeriu du puodelius juodos kavos, nusiperku bandelių su razinomis ir šiek tiek parymau, paskui užsuku į netoli prekybos centre „Aidas“ esantį knygyną, vėliau eidavau į „Širdelę“, čia pietaudavau ir šnekėdavausi su savo bičiuliu, šios kavinės barmenu Virgiu. Kai auginu ilgesnę barzdą, kartą per kelis mėnesius užeinu pas barzdaskutį Andrių, kuris barzdą ar barzdelę kiek pakoreguoja ar patrumpina. Užsuku į „Druskonio“ redakciją pasikalbėti su savo bičiuliais, kurių nuomonė žurnalistikos klausimais man yra labai svarbi ir itin autoritetinga. Taip pat paklausinėju, kokias knygas perskaitė ir skaito, o po to dažnai tokias ir pats nusiperku.
– Taip galutinai ir lieka neaišku, kodėl netapai krepšininku, nors ir ūgio pakako, ir garsus krepšinio treneris Algimantas Gedminas atsirinko tave treniruoti bei Vieciūnų bendrabutyje apgyvendino?
– Manau, kad šiek tiek per vėlai pradėjau rimtai treniruotis. Iš pradžių nelabai ir norėjosi, bet kai, įdėjus daugiau darbo (ir pats dirbau daug individualiai), pradėjo sektis, pats pajutau malonumą ir azartą žaisti krepšinį. Bet vis dėlto pagrindinė priežastis, kodėl netapau profesionaliu krepšininku, iš prigimties ne itin stipri fizinė sveikata ir ištvermės trūkumas. Be to, paauglystėje kankino stiprūs ir nemalonūs migrenos priepuoliai. Na, matyt, kažkas iš aukščiau man buvo numatęs tapti kažkuo kitu, nes pats asmeniškai tikiu likimu. Manau, kad žmogus gali jį nedaug pakeisti, tik šiek tiek pakoreguoti.
– Netapai ir futbolininku, nors, kaip rašai, kad visas tavo gyvenimas nuo vienuolikos metų amžiaus suskirstytas pasaulio futbolo čempionatų kadencijomis. Iki šiol su Lietuvos futbolo sirgaliais nusibeldi iki rungtynių užsienio šalyse. Kaip paaiškintumei futbolo sirgaliaus azartą? Gal tai panašus pojūtis į tavo dievukų grupės „Metallica“ koncertus, kuriuose siautėja gerbėjų aistros?
– Na, Veisiejai yra garsūs savo futbolo tradicijomis, o tėvai visai mažą nusivesdavo į Veisiejų parką (tada jį vadindavome sodu) pažiūrėti, kaip žaidžia vietinė „Dainava.“ Paskui su draugais patys nueidavome stebėti varžybų. Miško aikštelėje prie namų su draugais futbolą irgi smagiai pažaisdavome. Buvau aukštas, tad futbolo kamuolį ne taip lengva suvaldyti. Bet tapau didžiojo futbolo transliacijų per televiziją uolus žiūrovas ir Vilniaus „Žalgirio“ sirgalius. Tėtis veždavo arba su klase autobusu važiuodavome į Vilnių stebėti savo numylėtojo „Žalgirio.“ Tada ir užgimė azartas: sėdi stadione ir kartu su didele minia skanduoji „Žalgiris“ bei pamiršti viską, tetrokšti, kad tavo komanda laimėtų. Dabar stadione nesu toks labai jau aistringas sirgalius. Žinoma, kai Lietuvos rinktinė pelno įvartį, šokinėju iš džiaugsmo, bet rungtynių metu mėgstu ir į kitus žiūrovus pasižvalgyti, o ypač į dailias sirgales… Žinot, rašytojas juk yra aplinkos stebėtojas.
Kas liečia aistrą „Metallica“, tai labai jau patinka jos muzika. Galiu jos klausyti, kad ir kiekvieną dieną. Koncerte labai nesiautėju, stebiu ir aplinką, minios reakciją. Bet kai 2019 metų vasarą buvau „Metallica“ koncerte Tartu, stovėjau prie pat scenos ir mačiau savo dievukų vos ne kiekvieną raukšlelę veide, tai buvo kažkoks kosminis ir dar nepatirtas labai geras jausmas.
– Suteikiam galimybę papildyti „Druskų kambarį“ mintimis, kurios dėl atitinkamų priežasčių į knygą nepateko – galbūt jas prisiminei, kai dėl leidybos jau buvo per vėlu ar tiesiog neturėjai kur įterpti…
– Praėjusį ketvirtadienį Druskininkuose meistras man padarė antrą tatuiruotę. Pirmąją padarė prieš kelerius metus: pavaizdavo „Metallica“ logotipo stilizuotą M raidę, o prieš savaitę ištatuiravo geležinį kryžių, kuris pavaizduotas ant vienos iš „Metallica“ lyderio Jameso Hetfieldo gitarų ir jo alkūnės. Kažkada galvojau, kad jau ko ko, bet gyvenime tikrai neturėsiu tatuiruočių, bet aistra „Metallica“ grupei ir jos muzikai viską apvertė aukštyn kojom.
– Sako, kapstymasis prisiminimuose – artėjančios senatvės požymis. O gal atminties persijojimas – poreikis labiau išsiaiškinti savo dabarties būseną?
– Jeigu taip, tai aš pasenau dar būdamas kokių trisdešimties metų amžiaus. Mano tėtis buvo melancholikas, tad ir aš kažkiek juo esu. Man visada labai svarbi buvo ir yra praeitis. Po prisiminimus kapstausi labai daug ir tam skiriu tikrai nemažai laiko. Britų literatūros klasikas Ivlinas Vo yra rašęs: „nes iš esmės mums nepriklauso niekas, išskyrus praeitį.“ Mėgstu dažnai prisiminti įvairias situacijas ir tada galvoju, jeigu tuo metu būčiau pasielgęs kitaip, koks būtų dabartinis mano gyvenimas. Mėgstu kaišioti pirštus į užgijusias praeities žaizdas ir jas vėl atverti. Supranti, kad toks itin dažnas kapstymasis po praeitį realiai nieko nepakeis, bet vis tiek tai darai ir darai. Gal jūsų pasakymas, kad kapstymasis po praeitį yra poreikis labiau išsiaiškinti savo dabarties būseną yra ir atsakymas į šį klausimą.
– Birželio 11-ąją tavo naujoji knyga „Druskų kambarys“ bus pristatyta Lietuvos rašytojų sąjungoje, kurios nariu esi. Kokio įvertinimo tikiesi – šlovės ar kritikos?
– Visi iki vieno rašytojai tikisi, kad kiekvienas jų kūrinys bus tinkamai įvertintas, ir jie sulauks šlovės, pripažinimo, garbės. Jeigu kas nors teigia, kad šlovė jiems nesvarbi, reiškia, meluoja. Tokie jau sutvėrimai tie rašytojai. Visada malonu, kai tavo knygą pagiria ir įvertina. Kritika irgi nėra blogai, bet ji turi būti konstruktyvi. Blogiausia, kai apie tavo knygas nerašo nieko. Tuomet jau lauki, kad nors kritikas tave sumaltų į miltus. Vis geriau negu visiška tyla.
Jeigu rimtai, man jau 49 metai, tad nei pagyrimai, nei kritika manęs jau taip labai nejaudina ir į viską žiūriu gana santūriai.
– Lazdijų laikraščiuose rašai apžvalgas. Nuolatos paskaitai ir „Druskonį“, kurį platiname ir Lazdijų rajone. Išsitarei, jog tau, turinčiam polinkį į humoreskas, visada įdomiausia ir smagiausia skaityti Dainavos žynio patarimus. Ar kada nors jais pasinaudojai?
– Visada patinka skaityti ką nors netikėto, nekasdieniško ar keisto. Tokia ir yra Dainavos žynio rubrika. Iš pirmo žvilgsnio šie patarimai atrodo lyg pokštas ar nusikalbėjimai, bet, manau, kad, geriau į juos įsigilinus, galima atrasti ir racijos. Juk šie Dainavos žynio patarimai primena mūsų prosenelių ar močiučių gydymo būdus. Egzistuoja ne tik tradicinė medicina, bet ir netradicinė. Nors žmonija mano, kad labai daug žino, bet dar daugiau ji nežino. Kas žino, gal ir man teks pasinaudoti šiais patarimais. Niekada nesakyk niekada.
„Druskonis“ informacija