A. Lukašenkos režimui pradėjus hibridinį karą prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą, kai migrantams iš Trečiojo pasaulio šalių sudaromos sąlygos netrukdomai kirsti Baltarusijos–Lietuvos sieną, Lazdijų rajono savivaldybė savo kailiu pajuto šio grėsmingo proceso pasekmes, Lietuvos nepasirengimą tokiai situacijai, tam tikrų pareigų primetimą savivaldybėms.
Savaitgalį buvo sulaikyta per šimtą pabėgėlių, kirtusių valstybės sieną ties Kapčiamiesčiu. Jie buvo apgyvendinti Kapčiamiesčio mokykloje, o rajono valdžiai teko spręsti gausybę su šia neeiline situacija susijusių problemų, raminti Kapčiamiesčio bendruomenę dėl gyventojų saugumo. Lazdijų rajono savivaldybės vadovų dėka buvo pasiekta, kad dėl pabėgėlių antplūdžio Lietuvoje būtų paskelbta ekstremali situacija, kuri paskatino ir kitas savivaldybes pasidalinti migrantų įkurdinimo našta.
Apie šią neeilinę situaciją, savivaldybei nebūdingų užduočių vykdymą, galimus šios problemos sprendimo būdus, vietos gyventojų ramybės užtikrinimą kalbamės su Lazdijų rajono savivaldybės mere Ausma Miškiniene.
– Gerbiamoji mere, papasakokite apie neeilinę situaciją, kurią praėjusį penktadienį teko spręsti Lazdijų savivaldybės vadovams ir administracijos darbuotojams.
– Penktadienį, lyginant su kitomis dienomis ir mėnesiais, didelis migrantų srautas kirto Varėnos pasienio rinktinės ribas. Nuo to laiko stebima tendencija, jog apie 150 pabėgėlių kasdien pereina Baltarusijos–Lietuvos sieną. Valstybėje šiuo metu paskelbta ekstremalaus lygio situacija, todėl savivaldybių sprendimai nebėra tokie aktualūs. Mes buvome tie, kurie pirmieji reagavo į situaciją greitai ir nedelsiant. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovai prašė apgyvendinti pabėgėlius kuo arčiau VSAT buveinės, todėl buvo pasirinktas Kapčiamiesčio mokyklos pastatas. Noriu pabrėžti, kad nei viena savivaldybės mokykla nėra tinkama vieta apgyvendinti pabėgėlius ilgesniam laikui. Pradžioje buvo kalbėta, jog pabėgėliai pas mus bus tik keletą dienų, tačiau atvykusi vidaus reikalų ministrė paprašė, kad mes esančius bėglius, nepapildant naujais, palaikytume dešimt dienų, per privalomąjį karantinavimo laikotarpį.
– Kiek žmonių dabar gyvena Kapčiamiesčio mokykloje?
– Buvo prašoma priimti 42 sulaikytuosius Kapčiamiesčio užkardoje, bet buvo atvežta 100 pabėgėlių. Tai ne tik sulaikytieji Kapčiamiesčio užkardoje, bet ir kituose pasienio ruožuose. 39 iš jų buvo išvežti į Ruklą, į Pabėgėlių centrą, šiuo metu Kapčiamiesčio mokykloje yra 71 nelegaliai sieną kirtęs emigrantas. Mes ieškome galimybių kuo greičiau juos iškelti iš mokyklos patalpų į kitą vietą, gal į buvusias „Židinio“ patalpas, gal į Veisiejų profesinę. Kai mūsų paklausė, kur galėtume apgyvendinti nelegalus, peržiūrėjome visą savivaldybės turimą turtą ir pamatėme, jog dabar neturime tinkamų patalpų. Arba patalpos veikia pagal savo paskirtį, arba patalpoms reikia investicijų, kad jose galėtų būti apgyvendinami žmonės.
– Kas organizuoja pabėgėlių maitinimą?
– Maitinimą pradžioje organizavo VSAT sausais daviniais, o dabar šios pareigos ėmėsi savivaldybė. Tai ne savivaldybės rūpestis, šie sprendimai turi būti priimami valstybės lygmeniu ir greitai.
Mes gavome iš Vyriausybės patvirtinimą, kad patirtos išlaidos ir kaštai bus kompensuojami. Neturime kito pasirinkimo, kaip tuo tikėti. Padėtis yra sudėtinga, įtempta, visi dirbame susitelkę. Šis iššūkis yra valstybės, bet ne savivaldybės.
– Vietos gyventojai sunerimę dėl tokios netikėtos migrantų kaimynystės. Ar galite nuraminti žmones, kad jie būtų ramūs dėl savo saugumo?
– Rajono gyventojų saugumas mums yra pats svarbiausias prioritetas. Mes pirmiausia turime galvoti apie mūsų rajone gyvenančių žmonių teises, saugumą ir gyvenimo sąlygas, kad jos būtų įprastos, nesukaustytos baimės.
Iki sekmadienio vakaro Kapčiamiesčio mokykloje apgyvendintą 71 pabėgėlį saugojo vienas policijos ir vienas VSAT ekipažas, iš principo – 4 žmonės. Mano manymu, tai nepakankama apsauga. Mokykla nepritaikyta tokiems tikslams – jei būtų riaušės ar konfliktai, atsidarau langą ir bėgu iš pirmo aukšto.
VSAT vadovui, vidaus reikalų ministrei Kapčiamiesčio gyventojai išsakė savo nerimą dėl saugumo, aš juos labai palaikau. Manau, kad apsauga turi būti sustiprinta, pasitelkti šauliai, Viešojo saugumo tarnyba, kur reikia, kariuomenė, savanoriai, kad būtų užtikrintas saugumas. Negali taip būti, kad tie pabėgėliai laisvai vaikščiotų po mūsų rajoną ir visą Lietuvą.
Gerai, kad mūsų nerimas buvo išgirstas, apsaugą papildė dar vienas policijos ekipažas.
– Ar teko būti Kapčiamiesčio mokykloje ir stebėti pabėgėlius? Kokie žmonės kirto mūsų šalies sieną?
– Buvau Kapčiamiesčio mokykloje tada, kai nelegalai ten buvo atvežti. Buvau nuvykusi ir sekmadienį, situacija yra grėsminga, bet valdoma.
Tarp atvykėlių yra ir šeimų, man atrodo, apie 13 vaikų. Šeimos su vaikais apgyvendintos atskirose klasėse. Tarp pabėgėlių yra jaunų vyrų, nemažai tarp jų studentų, kurie apgyvendinti sporto salėje.
– Ar pabėgėlių problemos sprendimas – savivaldybių reikalas?
– Tai ne savivaldybių, bet Lietuvos ir Europos Sąjungos lygio problema. Penktadienio rytą mūsų šalies vadovybė nebuvo pasirengusi spręsti šios problemos, įsivaizdavo, kad VSAT nesikreipia į savivaldybes ir savivaldybės neturi su tuo reikalu nieko bendra. Tik tada, kai mes susitelkėm, Kapčiamiestyje ėmėme valdyti situaciją, buvo paskelbta ekstremali padėtis, o tuomet ir kitos savivaldybės, žinodamos, jog bus kompensacijos, sutiko bendradarbiauti ir priimti pabėgėlius.
Ministrei kėliau klausimą: „Kas būtų, jei Lazdijai nebūtų buvę pirmi, sprendžiant šią problemą?“ Lazdijai buvo pirmi, iškėlę su nelegalų problemomis susijusių išlaidų kompensavimo klausimą, pirmi priėmė pabėgėlius, kai kitos savivaldybės atsisakė.
Žmonės klausia: „Ką veikia mūsų žvalgyba, kitos institucijos, kodėl nebuvo prognozuojamas toks pabėgėlių srautas? Lietuvos savivaldybių asociacija jungiasi prie šios problemos sprendimo, nes savivaldybės negali likti kraštinėmis šioje situacijoje.
– Ačiū už pokalbį, tikėkime, jog ši problema bus išspręsta.
DĖMESIO!
Mieli kapčiamiestiečiai, informuojame, kad vakar, t. y. liepos 7 d., nelegalūs migrantai iš Kapčiamiesčio mokyklos pastato perkelti į „Židinio“ pastatą. Šiuo metu mūsų seniūnijoje apgyvendintas 71 migrantas, tiek jų ir turėtų išlikti, skaičius neturėtų didėti, bet jeigu sužinosite kitaip, informuokite.
Tiek pasieniečiai, tiek policija stengiasi užtikrinti mūsų visų saugumą, bet būkite atsargūs ir patys, nevaikščiokite įvardintose teritorijose. Mokyklos pastatas bus dezinfekuojamas, sutvarkytas ir išvalytas.
Girdime, kad mūsų krašto žmonės tamsiaodžius piliečius sutinka / mato miške, labai prašome būti atsakingiems ir, pastebėjus tamsiaodžius asmenis, ypač grupelėmis, skubiai pranešti telefonu 112.
Vilmos Danauskienės nuotraukos
„Dzūkų žinių“ informacija