Dėl žemų pieno supirkimo kainų į neviltį puolę pieno gamintojai galės šiek tiek atsikvėpti – Žemės ūkio ministerija daugiau nei 10 tūkst. Lietuvos pieno gamintojų paskirstė 7,86 mln. Eur nacionalinės pagalbos.
Bendra pagalbos suma vienam pieno gamintojui per einamuosius ir dvejus ankstesnius finansinius metus negali viršyti 25 tūkst. Eur.
Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Kaimo ir žemės ūkio plėtros skyriaus vedėjas Žydrūnas Vasiliauskas sakė, jog Lazdijuose yra dalis pieno gamintojų, kurie gaus paramą.
„Bet ne visi gaus pinigų, nes neatitiko kriterijų. Pinigų negaus tie, kurie bandė išlaikyti aukštesnę pieno kokybę, bet neturėjo reikiamo kiekio. Skambino žmonės, klausė, kodėl negavo pinigų, bet mes neturime įtakos toms išmokoms, tai ministerijos sprendimai“, – sakė Ž. Vasiliauskas.
Skyriaus vedėjo teigimu, Lazdijų rajone yra 730 ūkininkų, kurie užsiima pieninių galvijų auginimu. Kompensacijas gavo 435, kitaip sakant, didesnė pusė. Anot Ž. Vasiliausko, kas priklauso kooperatyvams, tie gavo šiek tiek daugiau.
„Gal tie pinigai ir pagelbės, bet kita dalis, kuriems aktualu, negaus tos paramos, jie lieka nuskriausti, tai yra blogai, kad lėšos skirtos tik daliai pieno gamintojų. Žinoma, norisi, kad tos pieno supirkimo kainos būtų stabilios ir aukštesnės, tada ir kompensacijų nereiktų“, – kalbėjo Ž. Vasiliauskas.
Pagalba, vadovaujantis žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintomis Nacionalinės pagalbos pieno gamintojams teikimo taisyklėmis, teikiama pieno gamintojams:
• kurie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre užregistruoti kaip valdos valdytojai arba partneriai ne vėliau kaip iki 2023 m. sausio 31 d.;
• jei vidutinė 2023 m. vasario–kovo mėnesių natūralaus žalio pieno supirkimo kaina buvo ne didesnė kaip 35 ct už kilogramą;
• kurių vardu Ūkinių gyvūnų registre 2023 m. kovo 1 d. buvo registruotų pieninių karvių;
• kurie ir kurių sutuoktiniai nėra ir nebuvo patvirtinti paramos gavėjai pagal Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonę „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“ ir Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“;
• kurie pateikė paraiškas nacionalinei pagalbai gauti.
Pagalba pieno gamintojams mokama už Ūkinių gyvūnų registre 2023 m. kovo 1 d. registruotas pienines karves.