Lazdijų kultūros centras ne vieną kartą įrodė, jog ne tik sugeba puikiai organizuoti lokalius renginius, bet ir puikiai įgyvendina nacionalinius kultūros projektus. Prieš keletą dienų Kultūros centro iniciatyva Seirijuose užbaigtas projektas „Sienos prisimena“, skirtas įamžinti mūsų krašte gyvenusių žydų atminimą.
Ant sienos – neofreska
Nuo šiol, pravažiuodami Seirijus Alytus–Lazdijai kryptimi, kaskart matysime kūrinį, skirtą Seirijų štetlo istorijai.
Ant seno Seirijų pastato sienos atsirado tarpukariu Seirijuose gyvenusios žydės Rivkos Liubeskos neofreska. Ją nutapė vilnietė dailininkė Lina Šlipavičiūtė.
Linos gatvės meno projektas „Sienos prisimena“, vykdomas nuo 2019 m., sugrąžina Lietuvos miestų ir miestelių žydų atminimą į gatves. Neofreskos yra kuriamos remiantis autentiškomis nuotraukomis ir puošia Vilniaus, Merkinės, Salantų, Utenos, Švėkšnos, Molėtų pastatų sienas. Nuo 2023 m. rugpjūčio prie jų prisijungė ir Seirijai.
Neofreska sukurta ant pastato, esančio Metelio g. 9, sienos. Vieta pasirinkta neatsitiktinai – šalia stovi buvusi Seirijų amatų mokykla, kurioje 1941 m. rugsėjį iki sušaudymo kelias dienas buvo įkalinti Seirijų žydai.
Projekto „Sienos prisimena“ sumanytoja L. Šlipavičiūtė pasakojo, jog projektas vyksta jau ketvirti metai. Ji sakė, jog labai gilinasi į istoriją, o nuo vaikystės ją domino tragiška žydų tautos istorija, kai buvo didelė, turtinga civilizacija, ir dabar nieko neliko.
„Tada ir pradėjau kurti tos išėjusios civilizacijos atstovų atminimo freskas. Dabar jau daug Lietuvos miestelių gali pasidžiaugti šiomis neofreskomis. Viskas prasidėjo Vilniuje, tai buvo projektas apie žydų bendruomenę, gyvenusią Vilniuje prieš II pasaulinį karą. Vilnius tada buvo žydų miestas, vadinamas Rytų Europos Jeruzale. Vilniuje nupiešiau daug neofreskų, žinia apie projektą pasklido po visą Lietuvą, ir mane pradėjo kviesti įvairių Lietuvos rajonų kultūros centrai, muziejai, kad tęsčiau projektą Lietuvos periferijoje“, – kalbėjo menininkė.
Ieškojo tinkamos nuotraukos
Lina pasakojo, jog neseniai ją tęsti projektą pasikvietė Lazdijų kultūros centras, prašydamas Seirijuose nupiešti to miestelio žydų freską.
„Viskas užtruko. Mes su Ieva Vaivoraite ilgai ieškojome nuotraukų, ką būtų galima ant tos sienos pavaizduoti. Laikausi to principo, jog, kai atvažiuoju į kurį nors miestelį, tai ten ir ieškau vietos žydų nuotraukų, kurias būtų galima perkelti ant sienos“, – teigė menininkė.
Ji pasakojo, jog peržvelgė daug archyvinių Seirijų žydų nuotraukų, kol pabaigoje surado tinkamą.
„Pamačiau nerealiai gražią pagyvenusios moters nuotrauką, tai – Rivka Liubenska. Labai graži nuotrauka, labai inteligentiška moteris, labai gražūs jos bruožai. Nuostabiausia yra tai, kad dar gyvos jos proanūkės, jos gyvena Izraelyje, viena iš jų yra menininkė. Žadėjo atvažiuoti į Seirijuose rugsėjį vyksiantį minėjimą“, – pasakojo dailininkė.
Ji džiaugėsi, jog Rivkos proanūkės sutiko, kad jų prosenelė būtų pavaizduota freskoje. Lina sakė, jog labai įdomi tos moters ir jos palikuonių istorija.
„Vilniuje visi mano pavaizduoti žydai yra incognito, nežinomi jų vardai ir pavardės, o čia – konkretus žmogus, nes mažuose miesteliuose žmonės atsimena čia gyvenusių žydų pavardes“, – džiaugėsi menininkė.
Bus dar vienas traukos objektas
Seirijų seniūnė Rita Matusevičiūtė sakė, jog šį projektą inicijavo Lazdijų kultūros centras. Ji pasakojo, jog dailininkė, kuri Seirijuose piešė šią freską, dirbo daugiau nei savaitę. Menininkė, anot seniūnės, gyveno prie Punios, pas savo senelius, ir kasdien atvažiuodavo į Seirijus dirbti prie freskos.
„Labai gerai Seirijams, kad atsirado dar vienas žydų gyvenimo identifikavimo ženklas, nes tarpukariu Seirijuose gyveno labai daug žydų, visi verslai miestelyje priklausė žydams. Prieš aštuonis dešimtmečius rugsėjo 11 dieną Šilaičiuose buvo sušaudyta per 900 Seirijų žydų. Prieš tai jie tris dienas laikyti senosios mokyklos aktų salėje, o paskui buvo nuvesti į Šilaičius. Ta freska gali tapti tam tikru traukos centru, gal norės žydai aplankyti Seirijus ir pamatyti šį ženklą“, – kalbėjo seniūnė.
Į Seirijus atvyks viešnios iš Izraelio
Paklaustas, kaip kilo mintis prisijungti prie projekto „Sienos prisimena“, Kultūros centro direktorius Arūnas Sujeta pasakojo, jog vienai iš Kultūros centro darbuotojų jau seniai kirbėjo mintis, kaip būtų galima įamžinti Seirijuose gyvenusių žydų atminimą.
„Žinome, jog šiame miestelyje tarpukariu gyveno daug žydų, kurie per karą buvo sušaudyti. Galvojome, jog derėtų kokiu nors būdu įamžinti jų atminimą. Galvojome apie paminklo pastatymą, kitas įamžinimo formas. Tada sužinojome apie vykdomą projektą „Sienos prisimena“, kuris mums pasirodė įdomus ir prasmingas“, – pasakojo A. Sujeta.
Kultūros centro darbuotojai nusprendė, kad šį projektą būtų galima įgyvendinti Seirijuose, dėmesį atkreipė seno pastato siena, ant kurios galėtų atsirasti freska. Tada buvo parengtas projektas ir gautas finansavimas. Ir neofreska jau papuošė Seirijus.
„Rugsėjo mėnesį Seirijuose bus žydų genocido metinių minėjimas, kiek žinau, Rivkos Liubenskos proanūkės jau turi nusipirkusios bilietus ir rugsėjį atvyks į Seirijus, tada galės gyvai pamatyti savo prosenelės freską“, – sakė A. Sujeta.