Mūsų rajono moksleiviams, jų tėvams, pedagogams artėjanti Rugsėjo 1-oji – ypatinga diena. Po ilgų atostogų, nešini prabėgusios vasaros įspūdžiais į mokyklų klases sugrįš 2207 jaunieji mūsų krašto gyventojai, jų lauks šimtai darbui pasirengusių pedagogų ir kitų ugdymo įstaigų darbuotojų. Lyginant su praėjusiais metais, moksleivių skaičius Lazdijų rajono ugdymo įstaigose sumažėjo 15 mokinių, pernai mokslo metus pradėjo 2222 moksleiviai.
Apie šių mokslo metų naujoves, vasarą atnaujintas mokyklas, pedagogus, „Tūkstantmečio mokyklų“ projekto įgyvendinimą kalbamės su Lazdijų rajono savivaldybės mero pavaduotoju Daliumi Mockevičumi.
– Kaip vasaros atostogų metu buvo gerinama materialinė ugdymo įstaigų bazė? Ar buvo atnaujintos, suremontuotos mokyklų patalpos, įsigytas naujas inventorius?
– Kaip ir kiekvienais metais, vasarą, kai mokiniai ir mokytojai atostogauja, ugdymo įstaigose vyksta intensyvus pasiruošimas naujiems mokslo metams. Kiekvienoje įstaigoje daugiau ar mažiau atnaujinamos patalpos, įsigyjami nauji baldai, mokymo priemonės, tvarkomos ir atnaujinamos lauko erdvės. Galėčiau išskirti didesnius pokyčius Šeštokų mokykloje. Visiškai atnaujinta mokyklos valgykla: suremontuotos virtuvės bei valgymo salės patalpos, įsigyta nauja reikalinga maisto gaminimo įranga, virtuvės reikmenys ir kt. Mokykla pati organizuos mokinių maitinimą, todėl bus labiau atsižvelgta į vaikų poreikius, mokiniai maitinsis sveikesniu ir kokybiškesniu maistu. Seirijų gimnazijoje suremontuotos vieno iš gimnazijos korpusų patalpos: pakeistos lubos, šviestuvai, perdažytos sienos, antrame aukšte sudėtos naujos grindys, įrengtos kriauklės technologijų kabinetuose. Laiptinėje pakeistos plytelės. Atnaujintos sanitarinio mazgo patalpos: perdažytos sienos ir lubos, pakeisti unitazai ir kriauklės. Krosnos ikimokyklinio ugdymo skyriuje įrengta nauja šildymo sistema.
– Kokių naujovių šiemet atneš naujieji mokslo metai? Gal galite išskirti, kam bus teikiamas didesnis dėmesys?
– Visuose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriuose su vaikais bus dirbama visą dieną (10,5 val.). Tėveliams bus mažiau rūpesčių, kur palikti savo vaikus, vaikučių ugdymu ir priežiūra bus pasirūpinta ugdymo įstaigoje.
Pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokiniai neporinėse (1, 3, 5, 7, Ig, IIIg) klasėse bus ugdomi pagal atnaujintas ugdymo programas. Žmogaus saugos dalyką palaipsniui pakeis gyvenimo įgūdžių dalykas.
2023–2024 mokslo metais abiturientams paskutinį kartą bus organizuojami mokykliniai menų ir technologijų egzaminai, kadangi kitais mokslo metais liks tik valstybiniai egzaminai. Prasidės tarpiniai egzaminai ir patikrinimai.
Mokiniai gaus naujus elektroninius mokinio pažymėjimus, kuriuos galės panaudoti atsiskaitydami už maistą gimnazijos valgykloje.
– Kokios pavasario brandos egzaminų pamokos?
– Mokiniai, manau, eilinį kartą įsitikino, kad norint pasiekti gerų rezultatų, mokytis reikia nuo pirmos iki paskutinės dienos mokykloje. Galimybės mūsų mokyklose yra tikrai geros, nors taip pat ir tobulėti yra dar kur. Nelengvas yra ir egzaminų organizavimo procesas, turi būti užtikrintos tinkamos sąlygos, atsiranda papildomas krūvis mokytojams, kurie dalyvauja egzaminų vykdyme, o šis darbas ne visada tinkamai įvertinamas. Tačiau brandos egzaminų sesija praėjo gana sklandžiai, dėkui visiems organizatoriams.
– Ar Lazdijuose yra mokyklose besimokančių ukrainiečių? Kaip organizuojamas jų ugdymas?
– Planuojama, kad nuo rugsėjo 1 d. mokysis iki 10 ukrainiečių vaikų. Jie bus mokomi bendrosiose klasėse, jiems bus teikiama papildoma individuali pagalba.
– Ar bus kiekybinių pokyčių Lazdijų rajono savivaldybės mokyklose? Kiek šiuo metu rajone yra mokyklų, kiek moksleivių šiemet laukiate klasėse?
– Šiems mokslo metams didesnių pokyčių nenumatyta. Turime tris gimnazijas, dvi pagrindinio ugdymo mokyklas, du mokyklos-darželiai, vieną pagrindinio ugdymo skyrių, keturis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrius, dvi neformaliojo švietimo įstaigas.
Lazdijų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose 2023–2024 m. m. mokysis 2207 mokiniai, iš jų pagal ikimokyklinio ugdymo programą – 335 mokiniai, pagal priešmokyklinio ugdymo programą – 132 mokiniai, 1–12, IVg klasėse – 1740 mokinių, iš jų – 118 pirmokų, 156 abiturientai.
– Ar aktuali Lazdijuose mokytojų stygiaus problema? Kokių sričių pedagogų labiausiai trūksta, kaip sprendžiama pedagogų stygiaus problema?
– Kol kas labai didelės mokytojų trūkumo problemos mokyklose nėra, trūksta vieno kito mokytojo, tačiau tikimės, kad iki mokslo metų pradžios visi reikalingi mokytojai bus surasti. Tačiau žvelgiant į netolimą ateitį, ši problema bus vis opesnė, todėl ieškome sprendimų, kaip spręsti mokytojų trūkumo problemą. Artimiausiu metu pasiūlysime svarbias ir reikšmingas priemones mokytojų pritraukimui į mokyklas. Tai apims ir esamų mokytojų perkvalifikavimą, naujų jaunų mokytojų skatinimą, skiriant jiems reikšmingą finansavimą studijuojant ar įsikuriant gyventi mūsų savivaldybėje, bus taikomos ir kitos skatinimo priemonės, jei savivaldybės taryba pritars tam ir bus numatytos reikalingos lėšos savivaldybės biudžete.
– Kaip bus organizuojama popamokinė veikla? Kam skiriami prioritetai?
– Neformalusis ugdymas vyks tiek mokyklų būreliuose, tiek per neformaliojo švietimo krepšelio finansuojamas veiklas. Prioritetinės sritys bus pilietinis, patriotinis ugdymas, socialinės atsakomybės ugdymas, STEAM, lyderystės, informatikos ir verslumo ugdymas, robotika.
– Kokių lėšų laukiate iš „Tūkstantmečio mokyklų“ projekto, kaip jos bus panaudotos?
– Įgyvendinant TŪM projektą, jau yra gautas avansinis mokėjimas 553 812,24 euro. Šias lėšas planuojama panaudoti 2023 metais edukacinės erdvės įrengimui Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje, technologijų kabineto ir kino žiūrėjimo įrangos įsigijimui Veisiejų Sigito Gedos gimnazijoje, techninio darbo projekto „Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos menų studijos įrengimas“ parengimui.
Nemaža dalis bus skirta pedagogų bei mokyklų vadovų mokymams: ilgalaikei (300 valandų per dvejus metus) mokytojų ir mokinių kvalifikacijos programai „Partnerystė giliam mokymuisi“. Programos įgyvendinimas prasidės lapkričio mėnesį. Taip pat vykdomi pirkimai dvejų metų 4 modulių 168 valandų mokymų programai „Mokytojų dalykininkų praktinio mokymosi ir bendradarbiavimo sesijos. Fenomenais grįstas ugdymas“. Programos įgyvendinimo pradžia planuojama lapkričio mėnesį. Rugpjūčio pabaigoje startuos 40 valandų ilgalaikė mokymų programa mokyklų bendruomenėms universalaus dizaino, mokinių pažangos gerinimo temomis. Rugsėjo 25–26 dienomis planuojama išvykstamoji 2 dienų Bendrakūros sesija mokyklų vadovams ir pavaduotojams, stažuotės STEAM centruose.