Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vadovybėje vyksta nemažai pasikeitimų – į darbus kimba jaunoji specialistų karta. Neseniai centrui pradėjo vadovauti Aurimas Uldukis, o šią savaitę jo pavaduotoju tapo Janis Laurinaitis. Centre jis dirba jau penkerius metus, iki šiol vadovavo ARATC Transporto ir konteinerių eksploatavimo padaliniui. Taip pat Janis yra dirbęs Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju bei ėjęs ARATC valdybos pirmininko pareigas.
Apie laukiančius iššūkius, naujoves ir planus bei atliekų tvarkymo situaciją regione ir Lazdijų rajone „Dzūkų žinios“ kalbasi su J. Laurinaičiu.
– Nuo ko pradedate darbus naujame poste?
– Su direktoriumi peržiūrime centro struktūrą, įvertiname procesus, tada, atlikus struktūrinius pakeitimus, bus galima pasidalinti veiklos sferomis ir atsakomybėmis.
– Ar nėra problemų dėl atliekų išvežimo Lazdijų rajone?
– Panašu, jog viskas gerai, skundų neturime, sistemą mes sutvarkėme, nes kai laikinai davėme Lazdijus aptarnauti „Ekoservisui“, tai buvo problemų. Ūkis buvo apleistas, konteineriai nesutvarkyti, nevykęs jų išdėstymas. Padarėme didelį įdirbį, kai ateis naujas paslaugų teikėjas, bus paprasčiau, nes mes visus procesus esame suvaldę.
– Lazdijų rajone yra keturios stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelės. Ar planuojama plėtra?
– Planuojama plėtra, numatome tokią aikštelę įrengti Krosnoje, kad aptarnautų Krosną ir Šeštokus. Manau, kad tos aikštelės pasiteisino, paslauga teikiama arčiau žmonių.
– Kokios Jūsų vizijos ARATC veikloje?
– Norime peržiūrėti procesus, kad nesidubliuotų darbai, kad nedidėtų bendrovės sąnaudos, nes tai yra viena iš priemonių, kad nekiltų rinkliava. Norime didinti teikiamų paslaugų spektrą, kad galėtume padidinti gaunamas pajamas. Mokesčiai kasmet didėja, tai turi įtakos rinkliavos kainai. Kad ji nekiltų, turime ieškoti vidinių resursų, reikia mažinti sąnaudas, sutrumpinti procesus, atpiginti atliekų tvarkymo kaštus. Daug iššūkių laukia ir dėl besikeičiančio valstybinio atliekų tvarkymo reguliavimo. Turime pasirengti nuo 2027 metų atliekas paversti inertinėmis medžiagomis, kad būtų galima uždarinėti sąvartynus. Atliekų šalinimo kiekiai iki 2030 metų turi būti mažinami penkiais procentais. Tai iššūkis, kaip jas perdirbti, kaip pigiausiais kaštais sutvarkyti.
– Kaip vyksta atliekų rūšiavimas?
– Jis tikrai gerėja, nors nėra idealus, bet gerėja, ir jį reiks tobulinti. Reikia daugiau konteinerių išdalinti, užsiimti švietėjiška veikla. Daug laukia darbo, pakeičiant žmonių sąmoningumą ir suteikiant jiems geresnes galimybes rūšiuoti.
– Kaip atrodo Lazdijai atliekų tvarkymo aspektu Alytaus regiono kontekste?
– Per trejus metus labai pasikeitė situacija, žmonės aktyviau rūšiuoja atliekas, viskas pasikeitė į gerąją pusę, džiaugiamės bendradarbiavimu su savivaldybe, kuri aktyviai dalyvauja šiame procese. Bendrame kontekste, lyginant su kitais Lietuvos atliekų tvarkymo centrais, ARATC yra toli pažengęs, o Lazdijų rajonas – vienas geriausių mūsų regione.