Lazdijai netrukus gali netekti regiono simboliu tapusio hipodromo. Daug metų naujosios rajono valdžios kaip karšta bulvė mėtomas hipodromas netrukus gali būti parduotas aukcione. Gerai bus, jei jį įsigis tie, kam rūpi žirgų sportas, tačiau, kas galėtų paneigti, jog naujasis hipodromo savininkas jo vietoje įrengs saulės jėgaines?
Apie valdžios planus privatizuoti hipodromą Lazdijų rajono savivaldybės tarybos nariai sužinojo šį antradienį, kai vyko Biudžeto, turto ir investicijų komiteto posėdis. Sprendimo projektą pristačiusi savivaldybės administracijos darbuotoja teigė, jog hipodromas bus privatizuojamas, nes jis yra nuostolingas.
Ši žinia sukėlė ir opozicijos, ir valdančiųjų Tarybos narių nuostabą bei pasipiktinimą. Ypač skaudžiai į šią žinią reagavo tie Tarybos nariai, kurie prieš gerą dešimtmetį paaukojo daug savo laiko, sveikatos, pastangų, kad šis objektas Lazdijuose atsirastų. Tai – buvęs ilgametis meras Artūras Margelis ir tuometinis vicemeras Benius Rūtelionis.
Tačiau yra žmonių, kuriems šie valdžios planai sukėlė didelį džiaugsmą, nes galimai jie taps naujaisiais hipodromo savininkais.
Negailėjo merei kandžių priekaištų
Tarybos narys B. Rūtelionis ypač skaudžiai ir su jam būdinga sodria kritika komentavo žinią apie merės planus privatizuoti hipodromą.
„Aš nepritarsiu tam privatizavimui. Nežinau, iš kur tai ištraukė mano atvesta merė. Puikiai prisimenu, kai myniau Vilniaus ministerijų slenksčius, kad hipodromas atsirastų. Buvau pas tuometinę ministrę Prunskienę, mūsų žemietį Navicką, tai merė tuo metu dar buvo buliaus šiknoje. O dabar ji užsimanė privatizuoti, nieko Beniui apie tai nepasakiusi. Pirmas žmogus, kuris apie tai turėjo sužinoti, turėjau būti aš. Puspenkto milijono išprašiau iš Navicko. Margelis buvo meras, aš vicemeras, tai mes važinėjome į ministerijas ir prašėm pinigų hipodromui. Ir mums pavyko, mes pastatėme hipodromą. Mes buvome tie žmonės, kurie kovojo dėl hipodromo, atlaikėme Varėnos konkurenciją, nes jie prieš mus rašė straipsnius ir menkino mūsų žirginio sporto tradicijas. Dabar galvoju, kas daugiau nuostolio rajonui padarys: ar hipodromas, ar sporto centras, kuris pareikalaus dvidešimt milijonų, kiek reikės dar mokėti už jo aptarnavimą? Hipodromas jau veikia, atsirado žmonių, kurie organizuoja renginius. Tegul būna tas hipodromas, reikia džiaugtis, kad jis yra. Merei pasakysiu, kad jis mums reikalingas. Mes jį pastatėme, o dabar atėjo kažkokia snarglė ir nusprendė jo atsisakyti. Nežinau, kas sklando jos tuščioje galvoje. Gal jos greitai čia nebus, bet hipodromas tikrai turi likti mums. Ateina merai ir išeina, o hipodromas turi likti“, – kalbėjo B. Rūtelionis.
Mynė ministerijų ir Vyriausybės vadovų slenksčius
Tarybos opozicijos lyderis A. Margelis teigė, jog žinia apie ketinimus parduoti hipodromą jam sukėlė šoką. Apie tai jis išgirdo komiteto posėdyje, neva, hipodromą reikia privatizuoti, nes jis nuostolingas.
A. Margelis prisiminė ilgą ir sudėtingą hipodromo atsiradimo istoriją, kiek daug tuometiniams Lazdijų rajono vadovams teko pasistengti, kad šis objektas gautų finansavimą ir atsirastų Lazdijuose.
Jis pasakojo, jog vienas Izraelio pilietis norėjo planuojamo hipodromo vietoje atsiimti žemę. Jau buvo paruošti dokumentai, todėl A. Margeliui teko ilgai įtikinėti apskrities viršininką, kad nesugrąžintų tos žemės.
„Mums su Beniumi teko daug važinėti pas žemės ūkio ir ūkio ministrus, kad Lazdijų hipodromas būtų įtrauktas į Lietuvos hipodromų schemą ir gautas finansavimas jo statybai. Buvo į planą įtraukti Lazdijai, nors Varėna tam labai prieštaravo. Tas įtraukimas suteikė galimybę gauti ES lėšas. Man teko važiuoti pas tuometinį premjerą A. Kubilių, kad gautume galutinį palaiminimą hipodromui Lazdijuose“, – prisiminė A. Margelis.
Išvarė koncesininką
Paskui hipodromas pagal koncesiją buvo perleistas vienai iš žirgininkų organizacijų. Jie negalėjo vykdyti aukšto lygio varžybų, nes reikėjo sutvarkyti hipodromo taką. Tiesa, renginiai hipodrome vykdavo, o vienais metais per Vasario 16-ąją lenktynėse dalyvavo net 40 žirgų.
„Mes tarpininkavome, ir koncesininkas laimėjo pinigus iš „Leader“ programos to tako sutvarkymui. Bet atėjo nauja Lazdijų valdžia, kuri išvijo koncesininkus ir neteko pinigų takui sutvarkyti. Naujoji valdžia man vis žadėdavo, kad sutvarkys tą taką, bet taip ir nepadarė. O dabar atiduoda hipodromą į aukcioną“, – neslėpdamas nuoskaudos, kalbėjo A. Margelis.
Jis prognozuoja, jog hipodromą galimai privatizuos energetikai ir jo vietoje padarys saulės jėgainių parką.
„Mes negalime leisti privatizuoti šio objekto, nes tai yra žirgininkų tradiciją, kuri seniai egzistuoja mūsų krašte, atspindintis objektas. Turėti tokį objektą yra rajono prestižo reikalas. Jei tinkamai jis būtų sutvarkytas, tai pas mus atvyktų rimti sportininkai, daug žiūrovų, kurie papildytų mūsų biudžetą ir skatintų turizmą Lazdijų krašte“, – kalbėjo A. Margelis.
Socialiniuose tinkluose – karštos reakcijos
Viešumoje pasirodžius informacijai apie valdžios planus privatizuoti hipodromą, socialiniuose tinkluose kilo diskusijos, pasipiktinimo banga. Viena iš rajono politikių, kurią pažįsta visas mūsų kraštas, labai lakoniškai ir aštriai reagavo į šią naujieną, primindama, jog neseniai vienai iš hipodromo tribūnų buvo suteiktas „Karalienės Elžbietos II“ vardas: „Vagys Lazdijų politikoje nusprendė parduot Karalienę! Elžbieta II vartosi karste nuo Lazdijų politinių durnelių konservatorių ir demokratų, kurie prieš rinkimus užsimanė tyliai prichvatizuoti Lazdijų hipodromą. Gerai, kad opozicijos dėka užžiūrėjom, ką šita čekiukų damos ir Skvernelio merės Ausmos Miškinienės šaika ketina daryti! (…) O dar taip neseniai #merėAusma pozavo prie Elžbietos hipodromo iškabos… FUI.“
Dėl privatizavimo ploja katučių
Tačiau yra ir tokių žmonių, kurie entuziastingai sveikina Lazdijų valdžios planą aukcione parduoti hipodromą. Viena iš jų – Respublikinės lenktyninių žirgų lygos prezidentė Joana Kėrytė. „Dzūkų žinioms“ ji sakė, jog toks savivaldybės sprendimas yra teisingas ir sveikintinas.
„Mano nuomone, savivaldybė įsivertino situaciją ir padarė išvadas. Tam, kad objektas tinkamai funkcionuotų, neštų regionui ir visuomenei naudą, reikalingi pokyčiai. Reikia, kad objektą pasiimtų tas, kas supranta šią sritį, kas būtų pasiryžęs sukurti žirginiam sportui tinkamą erdvę. Linkiu, kad savivaldybės taryba tam sprendimui vienbalsiai pritartų. Taip pat labai kviesčiau juos realistiškai įsivertinti pardavimo procesą. Žinau, kad kartais parduodami norime gauti labai daug, bet raginčiau vertinti realistiškai, nes tokie objektai, kaip hipodromas, mažai kam įdomūs, mažai kam svarbūs, visi jų nori atsikratyti. Noriu, kad Lazdijų politikai ateitų su atvirumu bendradarbiauti ir realistiškumu kainodarai. Jei savivaldybės taryba norės tai padaryti ambicingai, tai, manau, jiems nepasiseks“, – sakė J. Kėrytė.
Kas galėtų paneigti, jog šios ponios vadovaujama organizacija dalyvaus aukcione, jei jis įvyks, ir sieks įsigyti Lazdijų hipodromą?