Dzūkų žinios

Gražiausias metų šventes sutikime išgražėjusiuose Dievo namuose

Dalintis:
Dekanas, Šv. Onos parapijos klebonas Nerijus Žvirblys.

Lazdijų rajono savivaldybės ir tikinčiųjų investicijos į religinių bendruomenių svarbiausią turtą – bažnyčias, parapijų namus ir jų aplinką, ne tik padeda išsaugoti sakralinius pastatus, bet ir skatina susitelkti bei puoselėti pamatines vertybes, stiprinti tikėjimą.

Investicijos nuoseklios ir reikšmingos

Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje yra 13 bažnyčių, taip pat sentikių bendruomenei priklausanti cerkvė. Visos jos ypatingos, išskirtinio architektūrinio stiliaus, alsuojančios ramybe, gausiai lankomos tikinčiųjų, turistų ir teologų.

Lazdijų rajone esančios parapijos priskiriamos Vilkaviškio vyskupijos Lazdijų dekanatui, jam vadovauja dekanas, Šv. Onos parapijos klebonas Nerijus Žvirblys. Įsipareigojimų finansiškai remti religines bendruomenes savivaldybė neturi. Vis dėlto nuo 2020 m. finansinė parama yra nuosekli ir reikšminga. Iš savivaldybės biudžeto skiriamos ir tikinčiųjų aukojamos lėšos padeda užtikrinti pastatų išsaugojimą, o tai džiugina ne tik tikinčiuosius, bet ir atvykstančius svečius.

Esminiai pokyčiai remiant religines bendruomenes įvyko 2020 m., kuomet merės Ausmos Miškinienės vadovaujama savivaldybės tarybos dauguma patvirtino Savivaldybės teritorijoje esančių nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių ir architektūrinę, kultūrinę, sakralinę reikšmę turinčių objektų tvarkymo ir pritaikymo visuomenės ir turizmo poreikiams priemonę bei atitinkamą tvarkos aprašą. Skiriant lėšas pagal šią priemonę, darbus ir lėšų poreikį jiems atlikti parapijų klebonai ir parapijiečiai gali planuoti nuosekliai, pasitardami ir bendradarbiaudami tarpusavyje tiek rengiant paraiškas, tiek jau vykdant konkrečius darbus.

Savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Iškeltas ambicingas tikslas – visose rajono bažnyčiose turi būti šilta ir jauku

Savivaldybės merė Ausma Miškinienė dar 2019 m. pradėjusi dirbti iškėlė sau ir komandai ambicingą tikslą – susitelkus su tarybos nariais, klebonais ir visais tikinčiaisiais iki 2027 m. pabaigos pasiekti, kad visos Lazdijų rajone esančios bažnyčios būtų suremontuotos, o aplink jas esančios teritorijos – sutvarkytos.

„Neretai diskutuojama – turėtų ar neturėtų savivaldybės biudžeto lėšos būti investuojamos į religinėms bendruomenėms, ne savivaldybei, priklausantį turtą? Mano manymu, taip, turėtų ir tai yra ne tik mūsų teisė, bet ir pareiga. Priimant sprendimą skirti finansavimą ar ne, visų pirma, turi būti vertinama ne tai, kam turtas priklauso, o kas juo naudojasi, kieno interesai ir lūkesčiai bus atliepti investavus lėšas. Tikintieji yra labai svarbi ir didelė bendruomenė. Svarbūs ir atvykstantys tikintieji, turistai, kurie lanko mūsų rajone esančias unikalias bažnyčias. Taigi, kaip rajone reikia vaikų žaidimų aikštelių, kaip reikia modernios infrastruktūros ugdymo įstaigose, pažangios medicininės įrangos ligoninėje ir prižiūrimų paežerių ar kitų viešųjų erdvių, taip reikia ir suremontuotų, šiltų, gražių ir apšviestų bažnyčių“, – sakė merė Ausma Miškinienė.

Savivaldybė lėšas religinėms bendruomenėms priklausančių objektų remontui skiria kiekvienais metais, įvertinusi finansines galimybes. Vidutiniškai kiekvienais metais skiriama apie 71 tūkst. eurų suma konkretiems darbams bažnyčiose ar parapijose vykdyti.

„Labai vertiname merės ir tarybos narių geranoriškumą ir skiriamą finansinę paramą bažnyčių remontui. Mes, kunigai, kasmet renkamės ir svarstome, kurioje bažnyčioje investicijos yra būtiniausios, stengiamės, kad pradėjus darbus jie būtų kaip galima greičiau užbaigti. Žinodami, kad bažnyčių remontai labai daug kainuoja, o lėšos yra labai ribotos, visų rajono parapijų klebonai stengiamės kaip galima daugiau kalbėtis, telkiame tikinčiuosius bendriems darbams ir kantriai laukiame, kol bus galimybės remontuoti atitinkamą bažnyčią. Pavyzdžiui, Šv. Onos bažnyčios vidaus remontą planavome tikrai ne mažiau nei 4 metus, laukėme savos eilės, nes situacija Šeštokų, Kučiūnų, Būdviečio, Šventežerio, Seirijų, Metelių bažnyčiose buvo dar prastesnė nei Lazdijuose ir ten darbus reikėjo padaryti anksčiau. Dabar atėjo Šv. Onos parapijos laikas, tikiu, kad artimiausiais metais toks laikas ateis ir Krosnos, ir Šlavantų parapijose esančioms bažnyčioms“, – kalbėjo Lazdijų dekanato dekanas N. Žvirblys.

Šv. Onos bažnyčios vidaus remontas – po keturių dešimtmečių

Lazdijų Šv. Onos parapijos klebonas N. Žvirblys pasakojo, jog bažnyčioje viskas buvo sutrūkę, apjuodę, paskutinį kartą bažnyčia buvo remontuota prieš 39 metus. Jis pripažino, jog remontas yra didelis iššūkis ir finansine, ir organizacine prasme.

„Tikrai nebuvo drąsu ryžtis tokio masto darbams. Preliminari jų sąmata buvo daugiau kaip 200 tūkst. eurų. Bet viską gerai apgalvoję, suplanavę, tikėdami žmonių gerumu ir dosnumu, ryžomės. Darbai prasidėjo gegužės mėnesį ir vyko 4 mėnesius. Darbuotojai, vykdę darbus, tikrai išmanė savo darbą. Labai padėjo ir aktyvūs parapijiečiai. Daug paruošiamųjų ir baigiamųjų valymo darbų atlikome patys. Kaip žinia, tikrai neužteko vien perdažyti bažnyčią. Visos lubos, sienos ir kolonos prieš dažant buvo valomos, tinkas sutvirtintas. Šiais metais baigus dažymo darbus taip pat buvo pabaigtos tvarkyti bažnyčios grindys. Pernai jos buvo išbetonuotos, apšiltintos, išvedžiotas grindinis šildymas. Šiemet buvo sudėtos granito plokštės. Bažnyčioje taip pat buvo įrengtas ir profesionalus apšvietimas, moderniais šviestuvais apšviestas altorius, statulos, paveikslai. Tikrai buvo labai daug kruopštaus darbo“, – pasakojo klebonas.

Šiuo metu darbai jau užbaigti, bet lėšų apmokėti visas sąskaitas dar nepakanka. Iki kitų metų sausio mėnesio būtina apmokėti paskutinę 90 tūkst. eurų sąskaitą – trūksta dar 88,9 tūkst. eurų. Tai tikrai reikšminga suma, bet iki metų pabaigos tikrai galima susitelkti ir šią aukų sumą visų mūsų bažnyčios remontui surinkti. Šiuo metu prie paramos bažnyčiai yra prisidėję 230 parapijos šeimų, o parapijoje jų yra tikrai kelis kartus daugiau. Didžiausia paramos suma, kuri iki šiol yra skirta minėtiems remontams, yra iš savivaldybės biudžeto šiais metais skirti 89 tūkst. eurų.

„Žmogus po darbo, su visais rūpesčiais ir nerimu ateina į bažnyčią, kad pabūtų su Dievu jo namuose. Tas Dievo artumas turi būti malonus ir šviesus. Išeini iš kasdienių savo namų, ateini į tą šviesą ir šilumą. Kažin, ar malda gali būti dažna ir iš tiesų nuraminanti, suteikianti vilties, jei bažnyčioje yra šalta, drėgna ir nyku. Manau, kad sutvarkytos ir jaukios bažnyčios labai svarbios tikintiesiems ir net simbolinis prisidėjimas prie bažnyčios gerovės gali žmogų labiau pakylėti“, – kalbėjo klebonas.

Jis tikisi, jog po remonto dar daugiau tikinčiųjų, taip pat turistų užsuks į Lazdijų Šv. Onos bažnyčią pasimelsti ir ją atsinaujinusią apžiūrėti, juolab, jog po remonto išryškėjo konsekravimo lenta, yra manoma, kad ją konsekravo vyskupas Antanas Baranauskas, kai buvo Seinuose.

Nuoširdžiai dėkoju visiems už geranoriškumą, kviečiu kiekvieną asmeniškai prisidėti prie šio istorinio remonto darbų, aukoti ir pasidalinti aukojimo informacija su artimaisiais“, – kalbėjo N. Žvirblys.

Įvykdyta didžioji plano dalis:
• atlikti Šeštokų Švč. M. Marijos Nuolatinės Gelbėtojos bažnyčios vidaus ir išorės remonto darbai;
• atlikti Metelių Kristaus Atsimainymo bažnyčios ir koplyčios išorės remonto darbai: pakeistos pagrindinės durys, suremontuotas įėjimas į bažnyčią ir takas aplink šventorių, atnaujintos prie Kryžių koplyčios esančios kryžiaus kelio stočių skulptūros;
• atlikti Seirijų Švč. M. Marijos Škaplierinės bažnyčios išorės tvarkymo bei stogo keitimo darbai;
• atlikti Būdviečio Jėzaus Nazariečio bažnyčios išorės ir stogo remonto darbai, šiuos darbus didžiąja dalimi finansavo privatus asmuo, verslininkas, kurio dėka atgijo jau antroji bažnyčia, pirmoji buvo Rudaminos Švč. Trejybės parapijoje esanti bažnyčia;
• Kučiūnų Šv. Kazimiero bažnyčioje įrengta garso sistema, bendromis su parapijiečiais pastangomis pakeisti kiauri langai, atlikta pamatų hidroizoliacija;
• atlikti Lazdijų Šv. Onos bažnyčios šventoriaus rekonstrukcijos ir pritaikymo žmonėms su negalia darbai, pakeistos bažnyčios pagrindinės ir šoninės durys, kapitaliai atnaujintas bažnyčios vidus, grindys, įrengtas grindinis šildymas, atnaujintas apšvietimas, įgarsinimo įranga;
• atliktas dalies Šventežerio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios išorės sienų atnaujinimas, atnaujinta bažnyčios tvora;
• atliktas Veisiejų Šv. Jurgio parapijos namų stogo remontas, santechnikos ir šildymo tvarkymo darbai, suremontuota parapijos salė;
• atnaujinta ir perdažyta Veisiejų Šv. Jurgio parapijos Paveisininkų bažnyčios išorė ir pakeistos didžiosios durys;
• atliktas Kapčiamiesčio parapijos klebonijos langų ir fasado remontas;
• atliktas Krosnos Šv. apašt. evang. Mato parapijos šarvojimo salės būtinasis remontas, pakeistos grindys;
• suremontuoti Lazdijų Šv. Kryžiaus Išaukštinimo sentikių cerkvės laiptai, pakeista tako danga;
• specialu būdu nuvalytos Krikštonių Kristaus Karaliaus bažnyčios išorės sienos, įstiklinti bažnyčios bokštų langai, sutvarkyti langai bokštuose.

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: