Krikštonių parapija šiandien iškilmingai paminėjo šviesuolio, kunigo, Lietuvos visuomenės veikėjo, kraštotyrininko, publicisto ir kultūros istoriko Jono Reitelaičio 140-ąsias metines.
Šventose mišiose, skirtose ilgamečio Krikštonių parapijos ganytojo Jono Reitelaičio jubiliejui, dalyvavo merė Ausma Miškinienė, jos patarėja Sigita Lenauskienė.
„Netrukus minėsime 100 metų, kai kunigas Jonas Reitelaitis buvo paskirtas Krikštonių parapijos klebonu. Prabėgo šimtmetis, bet žavėjimasis šia asmenybe tik stiprėja. Žmonių dėkingumas, pagarba ir meilė Jonui Reitelaičiui tarsi perduodamos iš kartos į kartą, tarsi jungia mus visus, jis yra ne Krikštonių, Lazdijų krašto, bet ir į visos Lietuvos pasididžiavimas“,– kalbėjo rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.
J. Reitelaičio 140-osioms gimimo metinėms ruoštasi iš anksto
Šiai sukakčiai ruoštis pradėta dar pernai. Lazdijų rajono savivaldybė kartu su Noragėlių seniūnija ir parapija suplanavo ir atliko minėto klebono pastatytos bažnyčios sienų atnaujinimą, įstiklino paukščių išdaužtus langus, bažnyčios bokštus, Noragėlių seniūnija dar pernai akcijos „Darom“ metu su aktyviais seniūnijos gyventojais, paveldo saugininkais perdažė ir sutvarkė buvusį gyvenamąjį Jono Reitelaičio namą-muziejų. Šį pavasarį plenero „Veisiejų pavasaris“ metu būtent Krikštonių Kristaus Karaliaus bažnyčiai buvo sukurtas koplytstulpis „Kristus Karalius“ bei Šv. Jono Nepomuko, kuris yra ir kunigų globėjas, koplytėlė. Abu meno kūriniai pastatyti bažnyčios šventoriuje, Šv. Jono Nepomuko koplytėlė – šalia šventoriuje palaidoto Jono Reitelaičio kapo. Jie buvo pašventinti per žymiuosius Sveikatos atlaidus rugsėjo 1-ąją dieną. Po iškilmingų mišių merė Ausma Miškinienė kartu su Veisiejų bendruomenės nariu. ilgamečiu Veisiejų plenero iniciatoriumi Vytautu Žukausku padovanojo bažnyčiai išskirtinai šia proga užsakytą ir dailininko Alfredo Jurevičiaus nutapytą Jono Reitelaičio portretą. Jis nuo šiol bus saugomas Krikštonių Kristaus Karaliaus bažnyčioje.
Ryškūs kunigo darbų pėdsakai Krikštonyse ir visoje Lietuvoje
Šia proga verta dar kartą prisiminti kunigo Jono Reitelaičio nuopelnus. 1913 metais jis buvo įšventintas kunigu. Kunigavo Šventežeryje, Seirijuose. Buvo Lietuvių mokslo draugijos narys.
1927 metais paskirtas naujai įsteigtos Krikštonių parapijos klebonu. Čia pagal savo parengtą projektą, kartu su Krikštonių parapijos žmonėmis, pastatė Kristaus Karaliaus bažnyčią. Ją statant ir pats aktyviai dalyvavo. Bažnyčia pašventinta 1934 metais. Jo dėka Krikštonyse buvo pastatyta mokykla, mokyklos bendrabutis toliau gyvenantiems aplinkinių kaimų vaikams, kurioje bažnyčios lėšomis mokiniai buvo ir maitinami. Krikštonių parapijoje įsteigė kapines. Buvo plačiai žinomas kaip gydytojas, pagalbos prašyti pas jį atvykstančius žmones gydęs augalais.
Bendradarbiavo spaudoje, kur paskelbė savo straipsnių apie Lietuvos raštijos pradininkus ir švietėjus – Kristijoną Donelaitį, Stanislovą Rapolionį, Saliamoną Slavočinskį, Mykolą Daukšą, Abraomą Kulvietį.
Paliko kraštotyros darbų: parašė keturių parapijų monografijas, kraštotyrinių apybraižų. Taip pat apybraižas „Radvilų Seirijai“, „Leipalingio parapijos bažnyčia ir kunigai“, „Kapčiamiesčio praeities bruožai“. Surinko daug duomenų Sūduvos vietų monografijoms ir apybraižoms, parašė straipsnių tautosakos klausimais, pamokslų, atsiminimų. Kunigo Jono Reitelaičio rankraščius saugo Lietuvos mokslų akademijos, Vilniaus universiteto, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekos.
Lazdijų rajono savivaldybės informacija