Problemos muziejuje – tik netvarkingi dokumentai?

Daina Pledienė grįžo į darbą

Lazdijų muziejaus direktorė Daina Pledienė.

Atrodė, jog prieš daugiau nei mėnesį įvykusi tragedija Lazdijų krašto muziejuje, kai iš gyvenimo pasitraukė jaunas ir gabus darbuotojas, sulauks rimtos valdžios reakcijos. Merė, sužinojusi apie galimas patyčias šioje įstaigoje, nedelsdama pasirašė potvarkį „Dėl komisijos sudarymo ir nušalinimo nuo pareigų“, kuriuo sudarė komisiją viešojoje erdvėje pareikštiems įtarimams Lazdijų krašto muziejaus direktorei Dainai Pledienei ištirti bei nušalino ją nuo pareigų, kol vyks tyrimas. Tačiau panašu, jog tai buvo tik valdžios viešųjų ryšių akcija, siekiant jautriai atrodyti prieš kraštiečius. Muziejaus direktorė sulaukė įspėjimo… už netinkamą dokumentacijos tvarkymą.


Apie komisijos darbą, jos pateiktas išvadas ir psichologinio klimato situaciją Lazdijų savivaldybėje ir jos įstaigose kalbamės su šios komisijos pirmininku, merės pavaduotoju Audriumi Klėjumi.

– Kokiu tikslu buvo sudaryta komisija dėl situacijos muziejuje? Kas sudarė šią komisiją?
– Ši komisija sudaryta remiantis merės potvarkiu. Kodėl tas potvarkis gimė, negaliu atsakyti, tai merės sprendimas. Kiek žinau, buvo sureaguota į viešus straipsnius, viešą opiniją, diskusijas. Tam, kad viskas vyktų objektyviau, muziejaus direktorė buvo nušalinta nuo tiesioginių pareigų mokant jai vidutinį darbo užmokestį. Komisijos tikslas nebuvo vien tik, kaip kad sklando gandai, nelaimės įvertinimas, psichologinių aspektų įvertinimas. Mes dirbome pagal administracinius įsipareigojimus, patikrinome, kaip valdomi administraciniai resursai, tvarkoma dokumentacija.
Žinoma, diskusijos ir sprendimai sukėlė didelę įtampą ir reakciją tiek žiūrint iš muziejaus direktorės, tiek iš buvusio darbuotojo giminaičių pusės. Ažiotažas didelis. Mes nebuvome pasiruošę vertinti vieną ar kitą pusę ir bandyti kažkam daryti įtaką. Mes atlikome objektyvų tyrimą, kad sureaguotume, privalėjome tą padaryti.

– Kokius pažeidimus nustatė komisija?


– Mes radome pažeidimus dokumentacijos, personalo dokumentų tvarkyme. Tokius pažeidimus, kurie nedaro prielaidos pagal Darbo kodeksą direktorės atleisti. Komisijos rekomendacija – siūlėme jai skirti įspėjimą.

– Muziejaus vadovei buvo paskirta nuobauda. Už ką konkrečiai? Ar tai susiję su tragišku įvykiu muziejuje?
– Aš dar kartą noriu pasakyti, kad, kiek žinau, tragišką įvykį tiria teisėsauga. Ji ir atsakys, kas turėjo įtakos. Tačiau tie pažeidimai, kuriuos radome, nebuvo pagrindas nelaimei. Tai mano subjektyvi nuomonė. Kad pakeltų žmogus ranką prieš save, reikia svarbesnių ir svaresnių argumentų, didesnių dalykų, negu tie, kuriuos radome atlikę tyrimą. Tikrai nemanau, kad dėl rastų pažeidimų įvyko nelaimė.

– Ar planuojama analogišku formatu įvertinti situaciją kitose savivaldybės įstaigose?
– Ką reiškia „vertinti“? Mes atliekame nuolat auditus. Įmonės audituojamos pasirinktinai, etapais. Kad po šio įvykio pradėtume visas krėsti – ne. Viskas pagal grafiką, planą. O šis įvykis sukrėtė. Kadangi Lazdijai nedidelis miestas, mums visiems signalas. Aš neįvardinčiau įmonių ar įstaigų – visiems reikia būti atidesniems.

– Kokios muziejaus istorijos pamokos savivaldybės ir jos įstaigų vadovams?
– Nesvarbu, ar darbovietėje, ar asmeniniame gyvenime, turime daugiau skirti laiko vienas kitam. Jeigu pastebime, kad žmogui kažkas negerai, turime padėti. Juk žmogus gali ir pats nesuprasti, kad jam atsiranda įtampos, psichologinės problemos. Šiandien teko girdėti paskutinius tyrimus, kad gyvenimo trukmė Lietuvoje, pagal Europos Sąjungą, mažiausia. O psichologinės įtampos ir tokio pobūdžio susirgimai dažniausi. Tam, kad prieitų žmogus prie savižudybės, turi būti rimtos psichologinės problemos. Gaila, apmaudu, kad mes nepamatėme, laiku nepastebėjome ar net neįtarėme. Tai labai skaudi pamoka. Būtina įvertinti bendravimą ir bendravimo kokybę, atjautą kitam. Advento laikotarpiu tik tiek ir galiu pakomentuoti.

„Dzūkų žinių“ informacija

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: