Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Isteblišmentas Politika Sveikata

Vyriausybė švelnina karantiną, Lazdijų verslas nori dirbti

Veiklą pradėjo ir vienintelis Lazdijuose knygynas.

Vaiditas Morkūnas


ir „Dzūkų žinių“ informacija

Balandžio 22 dieną vykusiame Vyriausybės posėdyje buvo nuspręsta Lietuvoje iki gegužės 11 dienos pratęsti karantiną, tačiau taip pat buvo priimti sprendimai švelninti karantino sąlygas, griežtai laikantis pagrindinių apsaugos principų.
Pagal Vyriausybės nutarimą, nuo pirmadienio jau gali veikti lauko kavinės, galima organizuoti laisvalaikį lauko erdvėse, lankytis bibliotekose ir archyvuose, Zoologijos ir Botanikos soduose, laikyti vairavimo egzaminus, praktikuotis būsimiesiems aviatoriams, taip pat leista treniruotis aukščiausiojo meistriškumo sportininkams, tam tikrais atvejais leidžiama organizuoti vaikų darželių darbą ir neįgaliųjų priežiūros veiklą, leista teikti kai kurias grožio paslaugas.
Pasidomėjome, kaip į šiuos karantino taisyklių pakeitimus reaguoja Lazdijų verslininkai.

Verslininkė Marytė Vekterienė, valdanti dvi kavines Lazdijuose: Turistų gatvėje „Trasa“ bei M. Gustaičio gatvėje „Pas Mantą“, teigė, kad tik pastaroji dar dirba, nes gamina maistą išsinešimui. Nors prie šios kavinės lauke atsirado staliukai, tačiau verslininkė nesitiki, kad klientai greitai sugrįš.

Nelaukia kompensacijų
Mūsų rajono verslininkai, turintys kavines ir užsiimantys viešojo maitinimo paslaugomis, Vyriausybės panaikintais suvaržymais dėl koronaviruso nelabai džiaugiasi ir neskuba atnaujinti verslo, vis dar lūkuriuoja, kada visiškai baigsis karantinas. Jie nesitiki, kad valstybė kompensuos dėl karantino patirtus nuostolius, nesikreipė dėl to, nes mano, kad patiems reikia užsidirbti.
Verslininkė Marytė Vekterienė, valdanti dvi kavines Lazdijuose: Turistų gatvėje „Trasa“ bei M. Gustaičio gatvėje „Pas Mantą“, teigė, kad tik pastaroji dar dirba, nes gamina maistą išsinešimui. Nors prie šios kavinės lauke atsirado staliukai, tačiau verslininkė nesitiki, kad klientai greitai sugrįš. „Situacija sudėtinga, verčiamės, kaip galim, pati dirbu. Paskelbus karantiną „Trasą“ iš karto uždarėm. Kol bus uždarytas pasienis, kol niekas nevažiuos į užsienį, tol neatidarysim. Nėra judėjimo, nėra klientų. Taip, M. Gustaičio gatvėje pastatėme staliukus, žmonės aptarnaujame lauke, tačiau klientų labai mažai. Nėra ko tikėtis, kad jų būtų daug, nes nedaug žmonių dirba. Laukiam, tikimės, kad karantinas baigsis ir vėl pradėsime dirbti rimčiau, nors kažin, ar vėl pasieksim tokį lygį, koks buvo prieš karantiną. Kol kas jokios paramos iš valstybės negavau ir niekur nesikreipiau, nes nesitikiu kažko gauti – aš pratusi pati užsidirbti, o ne prašyti. Tegul patys pasiūlo, mes gi mokesčius mokam. Aš visgi netikiu, kad valdžia gali padėti, juk mokesčiai liko tokie pat dideli. Iš viso mūsų įmonėje dirba 12 darbuotojų, nieko neatleidom. Vienos išėjo atostogų, kitos prižiūri mažus vaikus. Žiūrėsim, kaip bus ateityje, jei po karantino bus sudėtinga verslą įsukti, teks galvoti, kaip mažinti darbuotojų skaičių. Kol kas laukiam, kaip bus“, – sakė verslininkė.

Kavinės dar nedirba


Lazdijuose, Nepriklausomybės aikštėje, esančios kavinės „Eglė“ savininko Artūro Gradecko žmona Vilma tvirtino, kad kol kas nei ši, nei kita kavinė Veisiejuose nedirba. „Jas uždarėme iš karto, kai tik paskelbtas buvo karantinas, nes galvojom, kad svarbiausia išsaugoti savo, darbuotojų ir klientų sveikatą. Darbuotojas išleidome atostogų, vienai prastovą įforminome. Kadangi nesame didelė įmonė, tai ir nuostolių labai daug nepatiriame. Laukiame, tikimės, kad karantinas baigsis, ir pradėsime dirbti vėl. Nesikreipėm į Vyriausybę ir neprašėm kompensacijos, nes nesitikim jos gauti. Suprantam, kad situacija sudėtinga, bus sunku vėl iš naujo pradėti dirbti, bet kitos išeities nėra. Kartais reikia daug kantrybės, kad sulauktume geresnių laikų“, – sakė V. Gradeckienė.

Pateikė pagrindinius reikalavimus
Pateikiame informaciją apie tai, kokių reikalavimų dera laikytis organizuojant paslaugas.

Šalia veiklą pradėjusių kirpyklų būriuojasi apsikirpti norintys piliečiai.

Bendrieji reikalavimai paslaugų teikėjams
– Visi asmenys – ir lankytojai, ir personalas – turi dėvėti apsaugines kaukes.
– Paslaugų teikimo vietoje nerekomenduojama lankytis rizikos grupėms priskiriamiems asmenims;
– Skatinti lankytojus atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.


– Užtikrinti, kad lankytojai prie bilietų kasų laikytųsi ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito.
– Sudaryti galimybę tinkamai darbuotojų ir lankytojų rankų higienai, dezinfekcijai.
– Neįleisti lankytojų, kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių.
– Užtikrinti, kad paslaugų teikimo vietose dirbtų tik sveiki darbuotojai.
– Kasdien matuoti darbuotojų kūno temperatūrą.

– Užtikrinti, kad tarp darbuotojų ir lankytojų nebūtų tiesioginio kontakto.
– Informuoti, kad darbuotojai, turintys įvairių susirgimų požymių, neatvyktų į darbą.
– Kasdien vertinti paslaugas teikiančių darbuotojų sveikatą.
– Darbuotojus, kuriems pasireiškia kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kiti požymiai, nedelsiant nušalinti nuo darbo.
– Drausti (ne nuotoliniu būdu) dirbti darbuotojams, kuriems privaloma izoliacija.

– Prie įėjimo turi būti informacija apie tai, kad nerekomenduojama lankytis asmenims, esantiems rizikos grupėse, kad būtina laikytis higienos reikalavimų, skatinti atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.

Viešojo maitinimo veikla
Leista organizuoti viešojo maitinimo paslaugas dviem būdais: kai maistas tiekiamas išsinešti ir atvirose erdvėse (lauko kavinėse). Šioms paslaugoms keliami reikalavimai:
– Lankytojai, perkantys maistą, prie kasų turi laikytis saugaus 1 metro atstumo vienas nuo kito.
– Atvirose erdvėse tarp staliukų turi būti atstumas, kad lankytojai sėdėtų per 2 metrus vienas nuo kito.
– Atvirose erdvėse sėdintys lankytojai turi būti nutolę ne mažesniu kaip 1 metro atstumu nuo pėsčiųjų takų, gyvenamųjų pastatų, praėjimų į kiemus ar laiptines.


– Į viešojo maitinimo įstaigas įleidžiami tik apsaugines kaukes dėvintys asmenys, prie vieno staliuko galima sėdėti ne daugiau kaip dviem asmenims, išskyrus grupes, kurias sudaro giminaičiai.

Laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje
Leisti veiklą golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose, vandenlenčių parkuose laikantis šių reikalavimų:
– Riboti lankytojų srautus.
– Užtikrinti, kad vienam lankytojui būtų skirtas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų paslaugos teikimo vietos plotas, o tarp lankytojų – ne mažesnis kaip 10 metrų atstumas.
– Užtikrinti, kad būtų lankomasi ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus artimuosius.

Archyvų, bibliotekų, muziejų lankymas


– Perduodant daiktus (knygas, dokumentus) vengti tiesioginio ir artimo sąlyčio.
– Skatinti dokumentų, knygų užsakymą iš anksto, nuotoliniu būdu.
– Bibliotekose neteikti skaityklų, atvirųjų fondų, vaikų bibliotekų paslaugų.
– Skatinti dokumentų, knygų grąžinimą bekontakčiu būdu.
– Užtikrinti grąžintų dokumentų, knygų karantinavimą 24 val.

– Užtikrinti, kad audiogidams būtų naudojamos vienkartinės arba lankytojo individualios ausinės.

Pažintinių ir mokomųjų takų (išskyrus apžvalgos bokštus), parkų, Zoologijos, Botanikos sodų, esančių atvirose lauko erdvėse, lankymas
– Užtikrinti ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą tarp lankytojų ar lankytojų grupių.
– Užtikrinti, kad darbuotojai vengtų socialinio kontakto su lankytojais ir vieni su kitais (daugiau nei 2 metrų atstumu ir trumpiau nei 15 min.).
– Vietose, kur susidaro lankytojų eilės, pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių lankytojų.

Aukšto meistriškumo sporto pratybos (treniruotės)
– Galimybė treniruotis sportiniuose įrenginiuose suteikiama tik atrankos į olimpines ir parolimpines žaidynes reikalavimus įvykdžiusiems sportininkams ir olimpinių rinktinių kandidatams, kurčiųjų, pasaulio ar Europos čempionatams besirengiantiems sportininkams.


– Vienam sportininkui turi tekti ne mažiau kaip 10 kv. metrų plotas ir būtų išlaikytas 10 metrų atstumas tarp sportininkų.
– Kiti sportavimo vietose esantys asmenys (treneriai, medicinos darbuotojai, aptarnaujantis personalas) turi dėvėti apsaugines kaukes ir išlaikyti tarpusavyje ne mažesnį nei 2 metrų atstumą.
– Sportavimo vietose gali lankytis sportininkai, aptarnaujantis personalas, neturintis viršutinių kvėpavimo takų ligų susirgimo požymių.
– Turi būti matuojama visų asmenų, atvykusių į sportavimo vietą, temperatūra.

Vairavimo egzaminų organizavimo ir aviacijos praktinio mokymo tvarka
– Riboti paslaugų vartotojų srautus.


– Užtikrinti, kad vartotojai laikytųsi ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito.
– Vykdant praktinio vairavimo egzaminus, kai vartotojas ir paslaugų tiekėjas sėdi vienos transporto priemonės salone, užtikrinti, kad vartotojas prieš egzaminą užsidėtų naujas paslaugos tiekėjo išduotas apsaugos priemones – apsauginę kaukę, vienkartines pirštines.
– Užtikrinti, kad į motociklų praktinio vairavimo egzaminą atvykstantis vairuotojas turėtų savo apsaugos priemones – šalmą, alkūnių, kelių, pečių apsaugas bei laisvų rankų įrangą, telpančią po šalmu.
– Matuoti visų vartotojų kūno temperatūrą.
– Atidėti egzaminus, aviacijos praktinius mokymus rizikos grupės asmenims.

Vaikų ir žmonių su negalia priežiūros organizavimas įstaigose


Kai nėra galimybės vaiko ar žmogaus su negalia prižiūrėti namuose (tėvai ar globėjai darbus turi atlikti darbo vietoje), tėvai ar globėjai turi kreiptis į savivaldybę dėl vaiko ar žmogaus su negalia priežiūros paslaugų organizavimo. Savivaldybių administracijos sprendimą dėl vaikų ar žmonių su negalia priežiūros paslaugų organizavimo priima tik įvertinusios visas aplinkybes, kai nėra galimybės vaiku ar žmogumi su negalia pasirūpinti namuose.

Priėmus sprendimą dėl vaikų ar žmogaus su negalia priežiūros organizavimo būtina:
– Užtikrinti, kad vaikų ar žmonių su negalia grupėse būtų ne daugiau nei 10 asmenų.
– Kad nebūtų bendros veiklos kelioms grupėms.
– Vienam vaikui, žmogui su negalia patalpose turi būti skirta ne mažesnis kaip 4 kv. m plotas.
– Vaikus, žmones su negalia atlydintys asmenys turi dėvėti veido kaukes ir kitas apsaugos priemones.
– Užtikrinti, kad būtų vertinama į įstaigą priimamų vaikų, asmenų su negalia sveiktos būklė, vaikai, asmenys su negalia, kuriems pasireiškia karščiavimas ar kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ar kitų užkrečiamųjų ligų požymių, negali būti priimami į grupes.
– Užtikrinti, kad darbuotojai, vykdantys vaikų, žmonių su negalia priėmimą į įstaigas, dėvėtų apsaugos priemones.

%d bloggers like this: