Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Politika Verslas

Gyventojai skundžiasi dėl naujos atliekų išvežimo tvarkos

Gyventojai skundžiasi dėl neaiškių atliekų vežimo grafikų.

Lazdijų rajone įprasta atliekų išvežimo tvarka pasikeitė. Prie jos gyventojai ne tik nepripranta, bet ir garsiai skundžiasi – keičiasi atliekų išvežimo grafikai, kyla keblumų dėl mišrių komunalinių atliekų surinkimo sunkiau privažiuojamose teritorijose.
Pastarąjį dešimtmetį visų atliekų išvežimu rajone rūpinosi „Ecoservice projektai“, kurie dabar aptarnauja tik pakuočių atliekų konteinerius, o už mišrias komunalines ir maisto atliekas nuo vasario pabaigos atsakingas Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC).

Pokyčiai nepatogūs gyventojams

Salučių kaime gyvenanti Vida Margelienė skundžiasi, kad jau daugiau nei du mėnesius niekas neišveža susikaupusių buitinių atliekų: „Paskutinį kartą šiukšles vežė gal kovo mėnesį, dabar pavasaris, oras šyla, nuo aplink konteinerį prisikaupusių atliekų sklinda nemalonus kvapas, šunys plėšo maišus, o mes nebeturime vietos, kur viską krauti. Šiukšlių išvežimo grafikas pakabintas, bet jo nėra laikomasi, o pinigus už neva suteiktas paslaugas mokėti turime.“
Pasibaigus mišrių komunalinių ir maisto atliekų išvežimo sutarčiai, „Ecoservice projektai“ Lazdijų rajone dabar rūpinasi tik pakuočių atliekų išvežimu.
„Anksčiau renkant visų tipų atliekas naudojami trijų sekcijų automobiliai tuo pačiu metu galėjo paimti tiek mišrias komunalines, tiek ir perdirbamas atliekas. Dabar dėl pasikeitusių sąlygų teko pakoreguoti pakuočių atliekų surinkimo grafikus ir natūralu, kad jie nesutampa su kito vežėjo mišrių komunalinių atliekų išvežimo grafikais. Atsižvelgiant į surenkamų atliekų kiekius, plastiko, popieriaus ir metalo pakuotės surenkamos kartą per mėnesį, stiklo – kas tris mėnesius“, – sako Robertas Beržinskas, „Ecoservice“ atstovas, atsakingas už pakuočių atliekų surinkimą Lazdijų rajone. 
Mišrias komunalines atliekas ARATC išveža laikydamasis savo tvarkaraščio, taigi, skirtingų konteinerių ištuštinimo laikas nesutampa, kaip kad buvo iki šiol. Gyventojams, turintiems privačius konteinerius, tai kelia nepatogumų: sunku įsiminti, kada ir kuriuos konteinerius paruošti išvežimui, tuo rūpintis tenka dažniau, prisiderinant prie skirtingų paslaugų teikėjų tvarkaraščių. Dar viena gyventojų skundų priežastis – dalyje vietovių, ypač sunkiau privažiuojamų, mišrios komunalinės atliekos vežamos kur kas rečiau, nei numatyta, kai kuriems nėra sudarytos sąlygos atliekas rūšiuoti.
Taip pat Salučių kaime sodybą turintis ir apgyvendinimo paslaugas teikiantis Aleksandras Augustinavičius piktinasi, kad dabartinė tvarka kelia nepatogumų ir kenkia verslui: „Sodyboje apgyvendinus svečių buitinių atliekų konteineriai prisipildo akimirksniu, o atliekos vežamos tik kartą per pusantro mėnesio. Teko imtis iniciatyvos – nusipirkome papildomus konteinerius, o jiems prisipildžius šiukšles išvežame patys. Tik klausimas – kodėl mokame už paslaugas, kurių negauname? Kreipiantis dėl problemų mums aiškina, kad kelias sunkiai išažiuojamas, tačiau ir mums, ir poilsiautojams čia atvykti pavyksta, o štai šiukšliavežė niekaip neprivažiuoja.“

Nesilaiko reglamentuotos tvarkos

Jau tris mėnesius mišrias komunalines atliekas Lazdijų rajone renka ARATC, tačiau gyventojai naudojasi konteineriais, ant kurių likę „Ecoservice projektai“ lipdukai su logotipu ir kontaktiniais numeriais. Naujasis paslaugų teikėjas nepasirūpino šios informacijos atnaujinimu.
„Mišrioms komunalinėms atliekoms skirti konteineriai nuosavybės teise priklauso ARATC. Naujasis vežėjas turėjo informuoti gyventojus, kas nuo šiol teikia paslaugą, ir pakeisti informacinius lipdukus. Dabar gyventojai yra klaidinami ir, kai mišrios komunalinės atliekos nėra išvežamos ar išvežamos netinkamai, skambina mums. Tokių skambučių sulaukiame kiekvieną dieną ir atsakinėdami į juos sugaištame daug laiko, bet, deja, gyventojams jau negalime niekuo padėti – tik nukreipti pas kitą vežėją“, – problemą įvardija R. Beržinskas. 
Neliubonių kaime su vyru ir jo 86-erių metų mama gyvenanti Virginija Markelionienė nesitveria pykčiu, nes jau nebežino, į ką kreiptis dėl problemų – moteris jaučiasi tiesiog įkalinta tarp šiukšlių: „Iki mūsų sodybos šiukšliavežė niekaip neatvažiuoja. Turime vienintelį mažos talpos konteinerį mišrioms atliekoms, į kurį šiukšles reikia vežti daugiau nei 500 metrų. Esame silpnos sveikatos, todėl šiukšles pirmiausia kaupiame namuose, tada jas susikrauname į vaikišką vežimėlį ir vežame jau pramintu taku. Maža to, konteineris nuolat perpildytas, nebesuprantu, kada atliekos išvežamos ar neišvežamos, be to, neturime galimybės rūšiuoti.“
Šventežerio seniūnijos seniūnė Aldona Burbienė po savaitgalio kreipėsi dėl netvarkingai aptarnautų buitinių atliekų konteinerių: „Sulaukiau ne vieno gyventojo skambučio, kad konteineriai ištuštinti netvarkingai – išpilant atliekas aplink pabiro įvairiausių šiukšlių, pelenų, tačiau vežėjai nepasivargino to sutvarkyti. Be to, šiukšliavežė buvo techniškai netvarkinga – po jos ant miestelio gatvių ties sankryžomis liko tepalų dėmės.“

„Ecoservice projektai“ specialiai įsigijo keturiais ratais varomą aukšto pravažumo šiukšliavežę.

Sunkiai pasiekiamoms vietoms – speciali technika

Iki pat šių metų vasario pabaigos dvi „Ecoservice projektų“ trijų sekcijų šiukšliavežės ir vienas keturiais ratais varomas automobilis, skirtas sunkiai išvažiuojamiems keliams, rūpinosi pakuočių ir mišrių komunalinių atliekų išvežimu tiek iš privačius konteinerius turinčių namų ūkių bei įmonių, tiek ir iš bendro naudojimo konteinerių aikštelių.
„Lazdijuose ir visame rajone aptarnaujame apie 6 300 valdų gyventojus. Siekiant suteikti patogias paslaugas ir dirbti kokybiškai, reikia įdėti nemažai pastangų. Apie 15 proc. aptarnaujamų valdų yra sunkiai pasiekiamose, miškingose vietovėse, vienkiemiuose, todėl, norėdami tinkamai atlikti savo darbą ir pasiekti kiekvieną gyventoją, turėjome įsigyti specialią techniką. O ir mūsų darbuotojai per tiek veiklos metų pažino kiekvieną vienkiemį, kur ir kokie konteineriai stovi, kaip privažiuoti juos ištuštinti“, – sako R. Beržinskas.
Kad galėtų kokybiškai suteikti paslaugas ir pasirūpinti pakuočių atliekomis sunkiai privažiuojamose vietovėse, įmonė ir toliau naudoja anksčiau specialiai įsigytą keturiais ratais varomą padidinto pravažumo šiukšliavežę, kuri yra mažesnės talpos, tačiau gali lengviau įveikti siaurus kelius ir įkalnes.
Lazdijų rajono gyventojų sąmoningumas rūpinantis atliekomis kasmet auga – „Ecoservice projektai“ duomenimis, dabar surenkamų pakuočių atliekų kiekis išaugęs beveik 4 kartus, palyginus su kiekiu, kuris buvo surenkamas prieš dešimtmetį. Akivaizdu, kad gyventojams yra aktuali atliekų išvežimo kokybė bei tolesnis jų tvarkymas.

Užs. Nr. 15

LEAVE A RESPONSE

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

%d bloggers like this: