Dzūkų žinios

Andrius Tapinas atvėrė Pandoros skrynią – įdomu, kam išleido pinigus Lazdijų politikai

Netrukus bus pateikta informacija ir apie tai, kaip jiems skiriamus pinigus naudoja Lazdijų ir Alytaus rajonų savivaldybių tarybų nariai.

Lietuvą drebina naujas skandalas. Į viešumą kyla faktai apie tai, kaip savivaldybių tarybų nariai panaudoja jiems skirtas išmokas, susijusias su savivaldybės tarybos nario veikla. Žurnalistas, visuomenininkas Andrius Tapinas kiekvieną savaitę viešina skandalingus vis kitų savivaldybių tarybų narių gaunamų lėšų panaudojimo atvejus. Akivaizdu, jog būtina keisti išmokų tarybų nariams tvarką.

Teisėsauga pradėjo tyrimus

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai balandį pradėjo tyrimą dėl galimai pažeisto viešojo intereso, skiriant išmokas Pagėgių ir Šilutės savivaldybių tarybų nariams, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra pradėjusi tyrimą dėl šių išlaidų Neringos savivaldybėje.

STT atliktas antikorupcinis vertinimas rodo, kad skirtingų savivaldybių tarybos narių gaunamos išmokos už darbą skiriasi 25 kartus, ne visur prašoma išlaidas pagrindžiančių dokumentų, palikta spraga gauti dvigubą atlyginimą.

Daugiau kaip trečdalį savivaldybių patikrinusi STT skelbė, kad mažiausia išmoka už darbą – iki 43 eurų – yra Plungės rajono savivaldybėje, Kazlų Rūdos ir Raseinių rajono savivaldybėse – iki 50 eurų per mėnesį vienam tarybos nariui. Tuo metu Kauno mieste ši suma siekia iki 1072 eurų, Kauno rajone – iki 1018 eurų.

Pagal Vietos savivaldos įstatymą, tarybos nariams mokamas ne nuolatinis atlyginimas, o atlyginama už darbo laiką, kai jie eina savivaldybės tarybos nario pareigas. Kiekviena savivaldybė atskirai patvirtina reglamentą, kuriame numato tokios išmokos dydį, atsiskaitymo tvarką ir tinkamomis pripažintinų išlaidų baigtinį sąrašą.

Taip pat savivaldybės tarybos nariui gali būti skiriama išmoka apmokėti su veikla susijusioms kanceliarinėms, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos ir kitoms išlaidoms. Ji gali būti skiriama kas mėnesį ir už ją turi būti atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius.

Perka degalus, nors nevairuoja

STT vertinimu, tarybos savo nuožiūra per plačiai taiko galimas kompensuoti išlaidas, dėl to kai kurios jų gali būti skiriamos nepagrįstai. Analizė parodė, jog didžiausios savivaldos politikų išlaidos yra susijusios su transportu, dažniausiai – su degalų pirkimu.

Iš Dzūkijos savivaldybių A. Tapinas jau yra pateikęs informaciją apie tai, kaip tarybos nariams skiriamus pinigus naudoja Druskininkų savivaldybės tarybos nariai. Daugiausia pinigų nurašoma degalų pirkimui. A. Tapinui pavyko išsiaiškinti, jog vienas Druskininkų savivaldybės tarybos narys pinigus naudoja degalų pirkimui, nors pats neturi vairuotojo pažymėjimo ir nevairuoja automobilio.

Netrukus bus pateikta informacija ir apie tai, kaip jiems skiriamus pinigus naudoja Lazdijų ir Alytaus rajono savivaldybių tarybų nariai.

Siūlo skirstyti į tris grupes

Seimo, Vyriausybės atstovai, Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovybė vis garsiau ima kalbėti apie tai, jog būtina keisti šių išmokų tarybų nariams tvarką ir nustatyti tam tikrą sistemą, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad išmokų savivaldybių tarybų nariams tvarka bus keičiama, kad nebūtų prielaidų šiomis išlaidomis manipuliuoti.

„Kalbėjome apie pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl netinkamo naudojimo lėšų, aš iš savo pusės visus merus patikinau, kad tiek, kiek bus poreikis, Seimas linkęs koreguoti teisės aktus, kad ateityje nekiltų tokių problemų“, – žurnalistams Seime po susitikimo su naujai išrinktais merais sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Parlamento vadovė pabrėžė, kad išmokų savivaldos politikams tvarka turi būti „maksimaliai skaidri, aiški ir be jokių prielaidų manipuliuoti“.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad savivaldybių tarybų nariams galėtų būti mokamas fiksuotas atlygis už darbą, diferencijuotas pagal atstovaujamo regiono dydį.

Pasak jos, savivaldybės yra skirtingo dydžio, taigi ir atlygis tarybų nariams galėtų būti skirstomas į tris grupes. „Aš manau, kad vienas iš racionaliausių būdų būtų laikytis savivaldybių suskirstymo į tris grupes, kur pagal savivaldybės dydį, pagal gyventojų skaičių <…> numatyti fiksuotą sumą, tai yra atlygį tarybos nariui“, – teigė Seimo pirmininkė.

Turėtų viešinti gaunamas išmokas

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) direktorė Roma Žakaitienė sakė, kad reikėtų šių išmokų skyrimo ir panaudojimo tvarką suvienodinti, įvesti lubas ir prievolę už jas viešai atsiskaityti.

„Reikalingos įstatymo pataisos, kurios nustatytų konkrečius dydžius (išmokų) tarybų nariams darbą, kuris susijęs su tarybos veikla, ir kad tarybų nariai turėtų viešinti gaunamas lėšas už tarybos nario darbą“, – pažymėjo R. Žakaitienė.

„Šitas siūlymas yra daugeliui priimtinas, kad tos ribos nebūtų „nuo–iki“, bet kad būtų maksimalios ribos ir jos neturėtų būti didesnės. Reikėtų įvertinti, kokie krūviai, kokio dydžio savivaldybės, galbūt tos maksimalios ribos irgi galėtų skirtis, bet aš žinau, kad yra nemažai savivaldybių, kurios yra įsivardijusios pusę minimalaus darbo užmokesčio dydžio“, – kalbėjo LSA direktorė.

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: