Dzūkų žinios

Iškilus Veisiejų krašto sūnus savo eiles amžiams įspaudė akmenyje ant Ančios kranto

Penktadienį po pietų Veisiejuose buvo atidengtas paminklas Sigitui Gedai. (K. Musteikio nuotr.)

Išskirtine gamta ir stebuklinga aura alsuojantis Lazdijų krašto miestelis Veisiejai turės dar vieną stiprios dvasinės traukos tašką. Praėjusį penktadienį ant Ančios ežero kranto buvo atidengta skulptūra poeto Sigito Gedos atminimui įprasminti. Šiemet iš Veisiejų krašto kilusiam garsiam poetui, eseistui, vertėjui būtų suėję 80 metų.

Panaudojo skirtingus akmenis

Skulptūrą S. Gedai sukūrė skulptorius vilnietis Kęstutis Musteikis. Skulptūra pastatyta ant Ančios ežero kranto.

Ant S. Gedos eilėraščių skrynelės skulptorius, pažinojęs poetą, įkurdino žmogaus siluetą, laikantį knygą ir gėlės šakelę, ant galvos – paukštį. Skulptūrą pavadino „Paukštis-žmogus“. „Čia yra skirta ne pačiam poetui, bet skirta jo poezijai, jo kūrybai. <…> Kadangi jis iš šitų kraštų, tai čia kaip sugrįžimas savotiškas su savo kūryba į gimtąsias vietas“, – tikina skulptūros autorius K. Musteikis.

Specialistų teigimu, paminklas tikrai unikalus, nes sukurtas iš keleto skirtingų rūšių akmenų. Paukštis – iš taškuoto indiško granito, sparnai – iš pilko švediško, o skrynia – iš labradorito, atvežto iš Ukrainos. Tako plokštės, ant kurių galima perskaityti eilėraščio žodžius, – iš lietuviškų laukų riedulio ir rausvai rudų ukrainietiško granito rūšių.

Paminklo autorius aiškino, kad nuo seniausių laikų labradoritas, iš kurio padaryta skrynia, būdavo dedamas po slenksčiu, nes buvo tikima, kad jis gali apsaugoti nuo piktos akies.

Poeto paminkle iškaltas jo eilėraštis. (K. Musteikio nuotr.)

Iškalė poeto eiles

Apie poetą skulptorius Rimantas Kmita sakė: „Sigitas Geda buvo tarsi į batą įkritęs akmenukas – nepatogus, bet neišsiausi ir neiškratysi.“

Ant tako plokščių iškalti S. Gedos eilėraščio „Buvau išėjęs į Lietuvą“ žodžiai: „Bandykim čia gyvent, numirt ir prisikelt bandykim po vasaros žalsvos nujausdami kad niekad nereikės mums išsiskirt vieni kitiems dėkodami mes esam Lietuvos“.

Eilėraštį išrinko skulptūros autorius K. Musteikis, kuris pažinojo poetą per bendrus draugus.

Nuo šiol šis paminklas pasitiks visus, kurie ateis prie Ančios pasiklausyti dainuojančių fontanų ar tiesiog pasidžiaugti ežero grožiu, primindamas, koks galingas gali būti lietuviškas žodis, sušildytas beribio talento.  

Veisiejai – S. Gedos miestas

S. Geda pats gimė prie gražuolio Teiraus ežero, Veisiejuose mokėsi, labai mylėjo šiuos ežerus, apibraidęs, apvaikščiojęs. Ir kai mes rinkome paminklui vietą, daug apėjome ir manome, kad ši skulptūra žiūri į Ančios ežerą, kurį jis mylėjo ir prie kurio daug laiko praleido“, – sakė Veisiejų seniūnas Zenonas Sabaliauskas.

Paklaustas, kokia šio paminklo reikšmė Veisiejų kraštui, Z. Sabaliauskas sakė: „Šio paminklo reikšmė ir vertė – ypatinga. Norėdami pagerbti šį žmogų, mes nemažai padarėme. Pirmiausia buvo pastatytas koplytstulpis jo tėviškėje, kitas koplytstulpis ten, kur jis vėliau gyveno, sustatyti ženklai, vedantys į tėviškę. S. Gedos vardu pavadinta gimnazija ir viena iš Veisiejų gatvių. Manau, kad iš tų ženklų, kurie sukurti ir pastatyti Veisiejų krašte, būtų galima padaryti „Sigito Gedos kelią“. Norintys apžiūrėti viską, kas Veisiejuose susiję su S. Geda, galėtų net pusę dienos čia praleisti“.

Z. Sabaliauskas kalbėjo, jog, pastatydama paminklą S. Gedai, Veisiejų bendruomenė įgyvendino seną savo svajonę.

„Vilniuje paminklą S. Gedai jau ruošiamasi statyti daugiau nei penkerius metus, o mes per metus padarėme šį paminklą, kurį visi labai giria. Labai daug prie to dirbome. Tai netradicinis, išjaustas, jaukus ir šiltas kūrinys, nors pagamintas iš akmens, bet bylojantis labai gilią prasmę. Dabar jis pastatytas nuostabiausioje vietoje, manau, kad šis paminklas bus nauja traukos vieta mūsų rajone“, – sakė Veisiejų seniūnas.
Tai pirmas paminklas S. Gedai Lietuvoje. Skulptorius Petras Repšys, Rašytojų sąjungos užsakymu, sukūrė paminklą S. Gedai, kuris turėtų būti pastatytas Vilniuje, Užupyje.

„Mes su Vilniumi nelenktyniaujame, bet savo svajonę – pastatyti paminklą S. Gedai – jau įgyvendinome“, – sakė Z. Sabaliauskas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: