Dzūkų žinios

Sigitas Birgelis. Atskleisti jotvingių paslaptis padėjo policija

Dalintis:
2015 m. „Gazeta Współczesna“ pranešė apie naujai surastą jotvingių kapavietę Krukuveke (Ročkų valsčiaus kaimas), bet neįvardijo vietos, kad lobių grobikai toliau nekasinėtų ir neprekiautų radiniais.

Nežinodami istorijos, esame kaip rūke pasiklydę vaikai, kurie nežino, kur eiti.

Pasitaiko, kad mokslininkai žino apie seniau gyvavusias tautas, tačiau neturi žinių apie jų buitį, tikėjimą ir papročius. Antai, daug šimtmečių mokslininkai tik spėliojo apie jotvingių gyvenimą, kaip jie laidodavo savo mirusius. Pasitaikydavo ir tokių, kurie tikino, kad jie  turėjo kažkokius specifinius laidojimo papročius, nes žemėje neliko pėdsakų.

XX amžius daug ką pakeitė. Pradėta tyrinėti jotvingių piliakalnius, buvo surasti jotvingių pilkapiai. Daugiau nei prieš 60 metų archeologai Šveicarijoje netoli Suvalkų (dabar Studenos kaime) aptiko jotvingių kapinyną. Tai romėnų laikotarpio II–V a. istorinis objektas. Šią vietovę 1955–1966 m. tyrinėjo kompleksinė ekspedicija. Dabar ten yra archeologinis draustinis.

Prieš keletą metų šalia Suvalkų buvo surastas didelis XI–XIII a. jotvingių kapinynas. Istorija trumpa, bet stulbinanti. 2015 m. Olštino policija nustatė nelegalių ieškotojų gaują, kuri apiplėšinėjo jotvingių kapavietę Krukuveke (lenk. Krukówek), netoli Suvalkų esančiame miške, ir prekiavo iškastais daiktais. Prokuroro pagrasinti didelėmis bausmėmis – iki 10 metų laisvės atėmimo – jie nurodė radinių buvimo vietą.

2016 m. Suvalkų apygardos muziejus pradėjo kasinėjimus. Po kelerių metų prie jų prisijungė Valstybinis archeologijos muziejus. Tyrimų rezultatai pranoko visų lūkesčius.

2020 m. Suvalkų apygardos muziejuje buvo galima lankyti parodą „Jotvingių eldoradas“ (lenk. „Jaćwieskie eldorado“), kurioje buvo eksponuojami daiktai iš jotvingių kapavietės Krukuveke. Dėl koronaviruso nebuvo atidarymo, o parodos lankymas buvo ribojamas. Apie parodą punskas.pl portale plačiai rašė Kostas Leončikas.

Jotvingių istorinio paveldo objektas Krukuveke yra vienas vertingiausių iki šiol mokslininkų tyrinėtų. Archeologai čia aptiko per 1000 radinių, kuriems yra daugiau kaip 900 metų. Daugiau kaip pusė jų gerai išsilaikę.

Krukuveke pavyko aptikti tūkstančius metalinių daiktų, daugybę keraminių indų duženų ir daugybę apdegusių žmonių kaulų liekanų. Tarp jų buvo daugiau kaip 600 neįkainojamų dirbinių, ginklų, papuošalų, įrankių ir kitų buities daiktų.

Šiuo metu juos galima pamatyti Krokuvos archeologijos muziejaus parodoje, kuri veiks iki 2024 m. sausio pabaigos. Ji pavadinta „Jotvingių eldoradas. Turtingiausias jotvingių kapinynas“.

Krukuveke surasti artefaktai liudija apie nepaprastą jotvingių amatininkų ir menininkų meistriškumą ir estetikos pojūtį. Jie yra pagaminti iš bronzos. Tai papuošalai, kostiumo elementai, segės, karoliai, apyrankės, žiedai, pakabukai, karoliukai, sagtys, aplikacijos ir varpeliai bei kt. Yra nemažai jojimo reikmenų, kardų, iečių, strėlių antgalių, pasagų ir kt.

Šie radiniai užkerta kelią stereotipams apie karingus, bet primityvius pagonis, o liudija apie turtingą jų civilizaciją ir kultūrą.

Jotvingiai tikėjo, kad pomirtiniame gyvenime mirusiajam prireiks tų pačių daiktų, kuriuos jis vartojo gyvendamas. Jų įsitikinimu, žemdirbys kitame pasaulyje bus žemdirbiu, karys – kariu, o kunigaikštis – kunigaikščiu. Todėl buitiniai ar karybos reikmenys buvo užkasami kartu su sudegintų mirusiųjų palaikais.

Surasto kapinyno plotas – maždaug pusė hektaro. Kol kas tyrinėtas tik 100 kv. m plotas. Prieiti prie radinių lengva, nes jie yra žemėje maždaug trisdešimties centimetrų sluoksniuose.

Tai labai neįprastas lavonų laidojimo kapinynas, vadinamas sluoksniniu. Mirusieji buvo deginami ant laužo. Nesudegintų kaulų liekanos kartu su reikmenimis buvo dedamos į negilias laidojimo duobes arba išbarstomos paviršiuje.

Kapinės Krukuveke buvo nepažeistos, kol į jas nepateko militarijų ieškotojai. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad jie iš kapinių pagrobė apie tūkstantį daiktų. Atskleidus nusikaltimą, vietovė buvo perduota tirti Suvalkų krašto muziejui, kuris šiuo metu joje atlieka tyrimus kartu su Valstybiniu archeologijos muziejumi Varšuvoje.

Archeologai nenori atskleisti tikslios radinių vietos, kad būtų išvengta tolesnių neoficialių paieškos bandymų. Verta priminti, jog už tai gresia iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė.

Jau šiandien galima teigti, kad tai yra didžiausias žinomas jotvingių kapinynas.

Tyrimai Krukuveke bus tęsiami. Specialistai tikisi, kad šis nekropolis atskleis dar daug paslapčių apie jotvingius.

Sigitas Birgelis, punskas.pl

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: