Dzūkų žinios

Už keturis migrantus – 4 000 eurų pelno arba aštuoneri metai kalėjimo

Ir vėl Kalvarijos užkardos pasieniečiai sulaikė neteisėtų migrantų gabentojus, Latvijos piliečius, – vairuotoją ir jo kompanioną. Šie iš Latvijos automobiliu „Volvo XC70“ gabeno keturis užsieniečius, kurie toje šalyje yra pasiprašę prieglobsčio, todėl išvykti iš ten negalėjo.

Trečiadienio pavakarę, baigiantis pamainai, vienas VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos pareigūnų ekipažų, patruliavusių į Lenkiją vedančiame kelyje, jau suko užkardos link. Ties Karužų kaimu (Lazdijų r.), kelyje Lazdijai–Kalvarija, jie dar nutarė patikrinti automobilį „Volvo XC70“ latviškais valstybinio numerio ženklais. Prie vairo sėdėjo 44-erių Latvijos pilietis, keleivio vietoje – 35-erių vairuotojo tautietis. Dėl latvių dokumentų abejonių nekilo. Tačiau pažvelgę į universalo saloną, VSAT pareigūnai išvydo jau įprastą vaizdą – vienos iš Azijos šalių piliečius. Nė vienas jų neturėjo dokumentų, suteikiančių teisę atvykti ir būti Lietuvoje ir Šengeno erdvėje. Paaiškėjo, kad be dviejų latvių, automobilio salone ir bagažinėje keliavo keturi Irano piliečiai: 21 metų moteris ir 20, 26 bei 29 metų vyrai. Jie pasieniečiams pateikė Latvijos prieglobsčio prašytojų asmens dokumentus.

Kalvarijos užkardos pasieniečiai vairuotojui ir jo keleiviams kelionės tęsti neleido.

Per apklausą į Lenkiją važiavusio automobilio vairuotojas pasieniečiams prisipažino, kad už kiekvieno migranto nugabenimą jis būtų gavęs po 1 000 eurų.

Užsidirbti susigundžiusius Latvijos piliečius pasieniečiai sulaikė.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras. Už tokią nusikalstamą veiką numatytas laisvės atėmimas iki 8 metų.

į Vakarų Europą neteisėtai keliavę migrantai laikinai apgyvendinti viename iš VSAT padalinių. Nustatyta, kad neteisėtai kirtę sieną iš Baltarusijos, Latvijoje jie buvo pasiprašę prieglobsčio. Kol tokie prašymai nagrinėjami, išvykti iš šalies užsieniečiai neturi teisės. Tokia schema, kai iš Baltarusijos į ES besibraunantys migrantai prašo prieglobsčio pirmoje bendrijos valstybėje, o pradėjus procedūras ieško galimybių sprukti į Vakarų Europą, – įprastinė. Latvija ir Lietuva tokių piktnaudžiautojų teise išeiti iš apgyvendinimo vietų planuose tėra tranzitinės valstybės.

Artimiausiu metu, kaip įprasta tokiais atvejais, Irano piliečiai bus perduoti Latvijos pasienio pareigūnams.

Penktadienį paaiškės, kokios kardomosios priemonės bus paskirtos latviams.

Šiemet VSAT fiksuoja didelį neteisėtos antrinės migracijos iš Latvijos augimą. Nuo metų pradžios iki lapkričio 8 d. sulaikyta 1 100 neteisėtų migrantų, kurie gabenti ar patys vyko iš Latvijos. Per visus 2022 m. buvo sulaikyti tik 84 tokie migrantai.

Šiemet du trečdalius iš daugiau kaip tūkstančio šių užsieniečių sulaikė Lietuvos pareigūnai prie ES vidaus sienų su Latvija ir Lenkija, kur nėra nuolatinės kontrolės, arba šalies viduje. Dar trečdalį tokių migrantų įkliuvo Lenkijos pareigūnams. Paprastai tokie neteisėti migrantai, atlikus reikalingas procedūras, grąžinami į Latviją.

Į šią šalį jie praktiškai visais atvejais neteisėtai pateko iš Baltarusijos.

Šiemet Lietuvos pasieniečiai sulaikė 143 neteisėtų migrantų gabentojus. Pagal pilietybę tarp jų daugiausia buvo Latvijos piliečių – 39.

Pastaruoju metu Latvija patiria itin didelį Baltarusijos organizuojamos neteisėtos migracijos spaudimą. Į Latviją šiemet brovėsi šešis kartus daugiau neteisėtų migrantų nei į Lietuvą.

Nuo Baltarusijos režimo sukeltos migracijos krizės pradžios 2021 m. vasarą iki 2023 m. pradžios Lietuva buvo didesnis rytinės kaimynės taikinys nei Latvija. Tiek 2021 m., tiek 2022 m. į Lietuvą bandė patekti dukart daugiau migrantų nei į Latviją.

Neteisėtos migracijos Lietuvai spaudimo sumažėjimas sietinas su aplinkybe, kad Lietuvoje prie sienos su Baltarusija įrengtas fizinis barjeras ir visame 679 km ruože įdiegtos sienos stebėjimo sistemos.

Į neteisėtą žmonių gabenimą įsitraukę asmenys stengiasi užtikrinti migrantų pasitikimą prie Latvijos sienos su Baltarusija arba prie Latvijos užsieniečių apgyvendinimo vietų ir gabenti užsieniečius iš šios šalies per Lietuvą link jų tikslo valstybių Vakarų Europoje, dažniausiai į Vokietiją.

Užsieniečiai iš Latvijos neteisėtai vyksta ne tik naudodamiesi gabentojų paslaugomis grupėmis nuo kelių iki daugiau kaip dvidešimties asmenų, bet kartais pasirenka maršrutinius autobusus, apsirūpinę svetimais arba suklastotais kelionės dokumentais.

VSAT duomenimis, 17 proc. iš Latvijos šiemet vykusių tokių migrantų buvo neteisėtai pasišalinę iš šios šalies užsieniečių apgyvendinimo vietų. Likę 83 proc. iš karto neteisėtai kirtę Latvijos sieną iš Baltarusijos bandė vykti per Lietuvą savo tikslo valstybių link.

VSAT Varėnos pasienio rinktinės inf.

Asociatyvi Lauros Jurgelevičiūtės / VSAT nuotr

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: