Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Sveikata

Erkės bunda. Būkime budrūs

Šylantys orai – gera žinia ne tik mums. Tai, deja, signalas pabusti ir erkėms, kurios vos pabudusios būna ypač alkanos, piktos ir kibios. Erkių aktyvumas prasideda ankstyvą pavasarį, kai vidutinė paros temperatūra pakyla iki 5-7 laipsnių ir trunka iki vėlyvo rudens. Aukų jos tyko ne tik miškuose, bet ir parkuose, vejose šalia namų. Dažnas, radęs įsisiurbusią erkę, netgi negali įvardyti, kur ji galėjo prikibti: regis, nesilankyta jokioje vietoje, kur galėtų būti šių agresyvių gyvių, dažnai platinančių Laimo ir erkinio encefalito ligas. Nuo Laimo ligos apsaugos nėra. Nuo erkinio encefalito ir jo sukeliamų padarinių, dažnai suniokojančių sveikatą visam gyvenimui, apsisaugoti tikrai galima.


Žmonės dažnai nežino, kad Laimo ligą ir erkinį encefalitą perneša ne tik suaugusios erkės, bet ir nimfos (dar ne visai subrendusios erkės), kurias pastebėti kur kas sunkiau. Tačiau pastebėjus įsisiurbusią erkę, svarbiausia nepanikuoti:
• pasistenkite kuo greičiau ištraukti erkę – staigiu judesiu, suimdami visą kūną, kuo arčiau odos, kad erkė neatpiltų „turinio“ į žaizdelę;
• atsiminkite, kad pastebėjus ir ištraukus erkę per 24 val., apsisaugosite nuo Laimo ligos net ir tuo atveju, jei įsisiurbusi erkė buvo jos nešiotoja;
• įkandimo vietą galite dezinfekuoti;
• netepkite įsisiurbusios erkės riebalais ir nesvilinkite jos;

• stebėkite savo būseną – jei pasireiškia į gripą panašūs simptomai ar parausta įkandimo vieta, kreipkitės į gydytoją.
2018 m. Lazdijų rajono savivaldybėje registruoti 5 erkinio encefalito (2 vyrai ir 3 moterys) ir 8 Laimo ligos (5 vyrai ir 3 moterys) atvejai. Praėjusiais metais, palyginus su 2017 – aisiais, sergamumas erkiniu encefalitu savivaldybėje sumažėjo 3 atv., tačiau sergamumo rodiklis viršijo respublikos rodiklį (sav. – 2,61, resp. – 1,37).
Sergamumas Laimo liga Lazdijų rajono savivaldybėje sumažėjo 33,3 proc., sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyventojų siekė 4,18 atvejo ir buvo 2 kartus mažesnis už respublikos rodiklį (resp. – 8,19). 2018 m. erkinio encefalito ir Laimo ligos atvejai buvo registruoti nuo balandžio iki lapkričio mėnesio.
Atliekant Laimo ligos židinių epidemiologinius tyrimus išaiškinta, kad 37,5 proc. sirgusiųjų užsikrėtė lankydamiesi miškuose, 25,0 proc. – užsikrėtė gyvenamojoje aplinkoje ir 37,5 proc. – nepastebėjo erkės įkandimo.

Būtina apsauga
Vienos priemonės, kuri padėtų apsisaugoti nuo erkių nėra. Reikia rinktis uždarą avalynę, vilkėti prigludusius, visą kūną dengiančius rūbus, geriausia, šviesios spalvos, tuomet yra lengviau pastebėti ant drabužių ropojančią erkę. Apsisaugoti gali padėti ir specialūs purškalai, tačiau juos renkantis reikėtų pasikonsultuoti su specialistu arba atidžiai perskaityti informacinį lapelį, nes stipresnio poveikio priemonės nėra tinkamos vaikams. Net jeigu naudojate apsisaugojimo priemones, grįžus iš pasibuvimo gamtoje, reikėtų atidžiai apžiūrėti visą kūną, o ypač sunkiau matomas vietas – pakinklius, kirkšnių sritį, alkūnių linkius, zonas už ausų bei pažastis.


Nuo erkių platinamo encefalito gali apsaugoti vakcina, tačiau skiepų nuo Laimo ligos nėra, todėl ja užsikrėtusieji dažniausiai patiria ilgą ir varginantį gydymą didelėmis antibiotikų dozėmis. Medikai įspėja, kad svarbu laiku ir tinkamai diagnozuoti ligą, siekiant apsisaugoti nuo nereikalingo gydymo antibiotikais.

Kuo pavojinga Laimo liga?
Jei po erkės įsisiurbimo praėjus kelioms savaitėms ar daugiau atsiranda paraudimas, vadinamoji „Erythema migrans“ (migruojanti eritema) – didesnis nei 5 cm paraudęs odos plotelis, prašviesėjęs centre, primenantis žiedą arba mėlynę (šis simptomas pasireiškia 45–65 proc. užsikrėtusiųjų) – galima įtarti, kad užsikrėtėte Laimo liga. Kartais gali varginti silpnumas, sąnarių maudimas, kiti bendri negalavimai, tačiau net jei tuo metu nejaučiate jokio sveikatos pablogėjimo, paraudimas neniežti ir neskauda, vis vien turite kreiptis į šeimos gydytoją. Atsiradus Laimo ligai būdingam paraudimui, gydymas skiriamas iš karto, o esant neaiškiai diagnozei, sergančiam žmogui imamas kraujas ir gavus teigiamą rezultatą, gali būti skirtas gydymas antibiotikais. Laimei, Laimo ligos I ir II stadijos yra visiškai išgydomos antibiotikais. Svarbiausia laiku nustatyti diagnozę ir tiksliai vartoti gydytojo skirtą vaistų dozę, nes netinkamas šios ligos gydymas neretai tampa įvairiausių kitų negalavimų pasekmė.

Kokie simptomai vargina sergant erkiniu encefalitu?
Virusas gali būti perduodamas įsisiurbus užkrėstai erkei arba rečiau – geriant nepasterizuotą infekuoto gyvūno pieną. Lietuvoje pastebimi padažnėję užsikrėtimo erkiniu encefalitu (EE) per pieną atvejai. Erkinio encefalito inkubacinis periodas gali tęstis iki 30 dienų. Ligos simptomai ligos pradžioje panašūs į gripo: būdinga neaukšta temperatūra (iki 38 laipsnių), raumenų skausmai, kaulų laužymas, bendras silpnumas. Tokia savijauta kamuoja iki 7 dienų, tuomet žmogus tarsi savaime pasveiksta ir paprastai nebejaučia jokių simptomų.
Du trečdaliai užsikrėtusiųjų erkiniu encefalitu pasveiksta savaime, todėl dažnai daroma klaida – imama tirti erkę, nors iš tiesų reikia tirti žmogų. Likusiems liga pereina į vadinamąją antrąją fazę, kurios metu pažeidžiama centrinė nervų sistema. Tokiu atveju gali vystytis meningito ar encefalito klinika. Jai būdinga aukšta (iki 40 laipsnių) temperatūra, pykinimas, vėmimas, stiprūs galvos skausmai. Taip pat atsiranda smegenų audinio pažeidimo požymių, tai – sąmonės, orientacijos, mąstymo sutrikimai, atsiranda drebulys, traukuliai, sutrinka eisena, kalba, pusiausvyra ir koordinacija, gali vystytis parezės ir paralyžiai. Liga sukelia įvairių pasekmių, išliekančių visą gyvenimą. Tai gali būti miego sutrikimai, galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, netgi elgesio pokyčiai ir kt.

Kaip skiepytis ?
Nuo erkinio encefalito galima skiepyti vaikus nuo vienerių metų. Išskirtiniais atvejais gydytojas gali rekomenduoti paskiepyti ir kūdikius. Vaikai nuo 1 iki 16 metų skiepijami vaikams skirta vakcina. Vyresni nei 16 metų skiepijami vakcina, skirta suaugusiesiems. Kad skiepai būtų veiksmingi, reikalingos kelios vakcinos dozės. Skiepai garantuoja apsaugą nuo erkinio encefalito praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo. Pasiskiepiję nuo erkinio encefalito ne tik apsisaugosime nuo ligos, bet ir išvengsime sveikatą sutrikdančių, visą likusį gyvenimą apsunkinančių liekamųjų reiškinių.

NVSC prie SAM Alytaus departamento Lazdijų skyriaus informacija

%d bloggers like this: