Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Kultūra Sportas

Toleranciją verta prisiminti ne tik Tarptautinės tolerancijos dienos proga

Mūsų kasdienybės kontekste žodis „tolerancija“ tapo madingu terminu, dažnai naudojamu žodžiu. Tačiau tai nereiškia, jog gilinamės į jo esmę, stengiamės jį suvokti arba užkirsti kelią netolerantiškiems veiksmams savo bendruomenėje, artimųjų tarpe. Noras kalbėti apie tai kilo todėl, kad lapkričio 16 dieną minėsime Tarptautinę tolerancijos dieną. Ir tai bus puiki proga kiekvienam mūsų nors trumpam pagalvoti apie tai, ar esame tolerantiški, ar savo viešais pasisakymais, darbais prisidėjome prie tolerancijos skatinimo rajono bendruomenėje. Pagaliau, ar patys kada nors nepasigesime šalia savęs tolerantiškų žmonių.


Šiek tiek istorijos
Tarptautinė tolerancijos diena minima nuo 1995 m. UNESCO sprendimu. 1996 m. šią šventę minėti paskatino ir Jungtinių tautų organizacija. Šią dieną skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, sergančiųjų ir turinčių problemų (alkoholio, narkomanijos), toleranciją. Įvairiose šalyse organizuojami renginiai, skirti ugdyti toleranciją, pakantumą, gebėjimą suprasti kitus, kantrybę. Šių metų Tolerancijos dienos idėja – Tolerancijos švyturys. Švyturys kaip simbolis reiškia pagalbą, nes rodo kelią laivams, ieškantiems kranto, padeda neužplaukti ant seklumos. Žodis tolerancija, savo prasme reiškia pakantumą, suteikia žmonėms gebėjimą visuomenėje sugyventi taikiai, priimti kitokį žmogų, kitokius požiūrius.

Kodėl reikia apie tai kalbėti
Ne paslaptis – rajono mokyklų, ypač didesniųjų, kuriose mokosi daugiau moksleivių, kolektyvuose gausu patyčių atvejų. Jie tapo neatskiriama mokinių kasdienio gyvenimo dalimi. Įvairūs socialiniai tyrimai rodo, kad lietuviai labiausiai jaučiasi diskriminuojami dėl amžiaus, lyties ir fizinės bei psichinės negalios. Dėl socialinių skirtumų – taip pat. Jaunimas negailestingai tyčiojasi ir net naudoja psichologinį bei fizinį smurtą prieš tuos savo bendraamžius, kurie yra kaip nors pažeidžiami. Laimei, rajone dar neturime atvejų, tačiau Lietuvoje jų yra pakankamai, kai bendraamžių patyčios baigėsi mirtimi arba kai diskriminaciją nuolat patiriantys jauni žmonės patys pasirinko išeitį pasitraukti iš šio gyvenimo. Tolerancijos stokos pavyzdžių gausu ir darbo kolektyvuose. Tik tada, kai įvyksta skaudi nelaimė, mes pradedame sau priekaištauti. kad galėjome su savo kolega kitaip bendrauti, ilgiau pakalbėti, skirti daugiau laiko ne tik darbo, bet ir jo asmeninėms problemoms spręsti, jo nuoskaudoms išklausyti. Kartais atrodo, kad net jei Tolerancijos diena būtų minima kiekvieną mėnesį, dažnam mūsų ji netaptų svarbiu reikalu, kurį reikia prisiminti nuolat. Daromės abejingi ne tik kito skausmui, bet ir džiaugsmui. Daromės abejingesni, nes patys turime daug rūpesčių. Tik tuomet, kai patys susiduriame su savo aplinkos – bendradarbių, kaimynų, giminių – abejingumu mūsų problemai, suvokiame, jog viso labo gavome tik grąžą to, kaip patys savo gyvenime elgiamės.

Lazdijų sporto centras – už toleranciją kasdien
O dabar norime tiesiog pasidžiaugti, kad Lazdijų sporto centre sportuojantys žmonės tikrai yra tolerantiški, draugiški, dėmesingi vienas kitam. Kiekvienas, po mokslo ar darbo dienos peržengiantis sporto centro slenkstį, tampa tarsi šeimos nariu. Ne visi iškart tampa puikios sportinės formos. Dauguma kaip tik ateina pas mus patobulinti savo kūno ar išspręsti sveikatos problemų, tačiau visi čia sutinkami geranoriškai, dauguma sporto centro senbuvių naujiems lankytojams stengiasi paaiškinti, padėti, padrąsinti. Ne vienas, kartais net ir medaliais už savo sportinius pasiekimus įvertintas Lietuvos sportininkas, yra prisipažinęs, jog į sporto salę tėvų buvo atvestas dėl silpnos sveikatos, dėl psichiloginių problemų. Ir tik dėmesingo ir tolerantiško trenerio dėka jam pavyko patikėti savimi, įveikti visas svao problemas. Puikus tolerancijos pavyzdys ir asociacijos „Onkologinė savipagalba Lazdijuose“ rengiami pėsčiųjų žygiai, kai su sergančiaisiais kartu žingsniuoja, bendrauja visi norintys. Yra ir daugiau puikių pavyzdžių. Tačiau vien tik jais guostis ar džiaugtis negalime, kol netolerancija, kitaip pasakius, abejingumas, dar yra gajus mūsų tarpe.

Lazdijų sporto centro informacija

%d bloggers like this: