Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Kultūra Politika Švietimas Žmonės

Renata Rudienė: „Bibliotekų lankytojai labai pasiilgo knygų kvapo“

Žiniasklaidoje jau pasirodė informacija apie bibliotekų atvėrimą nuo kovo 1 d., planuojama leisti teikti bibliotekų skaityklų paslaugas, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytus asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitus reikalavimus. Bibliotekininkai nekantriai laukia susitikimų su skaitytojais!

Trečią mėnesį besitęsiantis karantinas atėmė iš mūsų galimybę visavertiškai bendrauti, apsunkino mūsų laisvalaikį ir pakeitė malonius įpročius. Nuo karantino pradžios negalime lankyti nei spektaklių, nei parodų, nei muziejų, taip pat uždarytos ir bibliotekų erdvės. Tačiau bibliotekos sugeba veikti ir ekstremaliomis sąlygomis ir sudaro sąlygas savo skaitytojams mėgautis knygų skaitymu.


Apie tai, kaip pandemijos metu gyvena Lazdijų bibliotekos, su kokiais iššūkiais susiduria, kokius uždavinius sprendžia, kalbamės su Lazdijų rajono viešosios bibliotekos direktore Renata Rudiene.

– Kaip gyvena Lazdijų rajono viešoji biblioteka ir jos filialai pandemijos metu?
– Mūsų rajono bibliotekos, kaip ir visos Lietuvos, viso pasaulio bibliotekos, dėl užklupusios pandemijos buvo uždarytos fiziniams lankytojams, tačiau galime sakyti, kad laikinų apribojimų sąlygomis kūrybingai perėjo į naująją realybę – teikė aktualias nuotolines paslaugas virtualioje erdvėje, bekontaktį knygų išdavimą, knygų karantinavimą, nuotolinius informacinio raštingumo mokymus. Per karantino laikotarpį atsiskleidė bibliotekininkų socialinė atsakomybė – 3D spausdintuvu bibliotekos informacinių technologijų specialistų pagaminti apsauginiai veido skydeliai sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams. Bibliotekų sektoriui svarbu tai, kad bibliotekų paslaugos prilygintos būtinosioms paslaugoms, todėl rajono bibliotekos antrojo karantino metu visą laiką veikia ir užsakytas knygas išduoda savo skaitytojams bekontakčiu būdu bibliotekų vestibiuliuose.

– Teko girdėti, jog pernai bibliotekoms buvo skirta daugiau pinigų naujoms knygoms įsigyti. Kiek ir kokių knygų įsigijo Lazdijų biblioteka?
– Taip, mūsų rajono bibliotekų fondams pagausinti buvo skirtas papildomas finansavimas 13 557,00 eurais daugiau negu kasmet. Už šias papildomas lėšas įsigijome 1716 vnt. naujų knygų – grožinės literatūros, filosofijos, psichologijos, religijos, visuomenės mokslų, geografijos, istorijos tematika.


Perkant naujas knygas, atsižvelgiama į rajono bibliotekininkų rekomendacijas ir skaitytojų poreikius.

– Kaip vyksta skaitytojų aptarnavimas pandemijos metu? Ar padaugėjo skaitytojų? Kaip jie pasikeičia knygas?
– Karantino metu skaitytojai aptarnaujami bekontakčiu būdu. Iš anksto priimami užsakymai telefonu, el. paštu. Skaitytojai parašo į bibliotekos Facebook paskyrą ir užsisako knygų, taip pat užsisako integralioje elektroninėje bibliotekų sistemoje (LIBIS). Paruoštus užsakymus skaitytojai atsiima sutartu laiku bibliotekos vestibiulyje, ant paruoštų staliukų. Knygos grąžinamos į dėžę, esančią šalia bibliotekos, ir karantinuojamos 72 val. atskiroje patalpoje. 2020 m. viešojoje bibliotekoje skaitytojų padaugėjo.

– Ar tiesa, kad per pandemiją skaitoma daugiau lengvesnio turinio knygų? Ar yra tokių knygų, kurių tenka laukti eilėje?
– Pandemijos laikotarpiu skaitytojai skaito įvairaus turinio knygas. Nepastebėta, kad mūsų bibliotekose pasikeitė skaitytojų skaitymo įpročiai. Gal kiek daugiau buvo išduota psichologinių knygų. Yra tokių knygų, kurių reikia laukti eilėje. Populiarios knygos, kaip K. Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“, kartais tenka laukti mėnesį ir daugiau. Taip pat tarp populiarių knygų yra Kimberly Belle „Sumeluotas gyvenimas“, Hether Morris romanas „Aušvico tatuiruotojas“, Nora Ikstena „Motinos pienas“.


– Kaip vyksta bibliotekos filialų darbas? Ar kaimo vietovėje per pandemiją padidėjo skaitytojų skaičius?
– Rajono bibliotekininkai priima knygų užsakymus telefonu ir susitartu laiku knygas ant staliukų palieka skaitytojams. Kaimo vietovėse žmonės atsargesni, mažiau lankosi viešose erdvėse, tačiau, kas ima knygas, pasiima po daugiau, kad galėtų ilgesnį laiką skaityti.

– Kai kurios šalies bibliotekos taiko praktiką, kai bibliotekos knygas išvežioja skaitytojams. Ar Lazdijuose tai neišbandėte?
– Taip, ši praktika išbandyta dar pirmojo karantino metu. Visos rajono bibliotekininkės stengiasi dėl savo skaitytojų, dirba knygnešių darbą, nuveža knygas senjorams. Visada paklausia, ar knygas atsiims patys, ar pageidauja, kad atvežtų. Tokių skaitytojų turime ištisus metus, bet karantino laikotarpiu ši paslauga padažnėjo.

– Bibliotekos užsiima ne tik knygų išdavimu, bet ir rengdavo gausybę įvairių renginių. Ar per pandemiją vyksta renginiai nuotoliniu būdu? Kokie?


– Labai intensyviai visus metus vykdomi projekto „Prisijungusi Lietuva“ informacinio raštingumo mokymai. Vyksta glaudus bendradarbiavimas su Užimtumo tarnyba, bendruomenėmis. Suorganizuota 312 grupių ir apmokyta 1500 gyventojų. Šio projekto lektorės – bibliotekos darbuotojos Asta Mickevičienė ir Ilona Salatkienė.
Vyksta virtualūs, dažnai tiesioginiai susitikimai su rašytojais, vieni iš įdomesnių buvo susitikimas su žurnaliste, istorinių bei dokumentinių filmų kūrėja G. Sviderskyte ir jos knygos „Lituanica. Nematoma pusė“ pristatymas. Kraštietis J. Žitkauskas pristatė 2021 metų „Dzūkų kalendorių“. Organizuojami susitikimai su psichologais, kūrybininkais, savanoriais.
Labai pasiteisinęs renginys virtualūs „Literatūriniai pietūs su krašto kūrėjais“. Savo kūrybos ištraukas skaitė lazdijiečiai G. Vžesniauskas, K. Sukackas, kraštietis G. Bleizgys ir kiti krašto kūrėjai.
Įkūrėme virtualų knygų mėgėjų klubą, kuriame bibliotekininkai ir skaitytojai biblioterapinių pokalbių principu aptaria perskaitytas knygas, pasikalba apie šių dienų aktualijas.

– Ar bibliotekos darbuotojai nebuvo išleisti į prastovas, ar dirba įprastu darbo grafiku?


– Bibliotekos darbuotojai nebuvo išleisti į prastovas, dirbo pagal sudarytą darbo grafiką. Džiaugiamės, kad mūsų rajono vadovai pastebi bibliotekininkų įnašą į rajono žmonių gyvenimą pandemijos laikotarpiu. Juk skaitantys žmonės ir gydosi su knyga, ir apkeliauja pasaulį, ir atranda knygose atsakymus į iškilusius klausimus šiuo nelengvu laikotarpiu. Kas skaito knygas, tie supranta, kokios vertybės ir gilumos jose slypi.

– Kokius darbus biblioteka atliko per pandemiją, kaip pasirengė veiklai po pandemijos?
– Šiuo laikotarpiu didesnis dėmesys buvo skiriamas fondų atrinkimui nuo pasenusios ir neaktualios literatūros. Projektų rengimui. Jaunimo centro darbuotojai dirba prie naujos verslo svetainės jaunimui „Mano startas“, taip pat gautas finansavimas iš Jaunimo reikalų departamento mobilaus darbo su jaunimu projektui. Laukiame projektinio finansavimo atsakymo iš Lietuvos kultūros tarybos. Džiaugiamės, kad padaugėjo norinčių savanoriauti ir atlikti praktikas jaunuolių rajono bibliotekose. Bibliotekininkai turėjo daugiau laiko kvalifikacijos kėlimui, dalyvavo nuotoliniuose profesiniuose mokymuose.
Žiniasklaidoje jau pasirodė informacija apie bibliotekų atvėrimą nuo kovo 1 d., planuojama leisti teikti bibliotekų skaityklų paslaugas, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytus asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitus reikalavimus. Bibliotekininkai nekantriai laukia susitikimų su skaitytojais!

– Kokios pandemijos pamokos Jūsų vadovaujamai bibliotekai? Ar pajutote, jog tikrai esate reikalingi rajono bendruomenei?
– Supratome, kad bibliotekų sistema iš tikrųjų yra atvira, lanksti, mokanti greitai prisitaikyti prie įvairių gyvenimo pokyčių. Kad esame reikalingi rajono bendruomenei, pajutome iš virtualių renginių apsilankymų ir iš gaunamų skambučių su klausimais: „kada gi pagaliau bus galima užeiti į biblioteką, kada dirbsite normaliu ritmu, pasiilgome knygų kvapo!“. Tokie pasakymai mus labai džiugina.

– Ačiū už pokalbį. Iki susitikimo bibliotekoje!

„Dzūkų žinių“ informacija

%d bloggers like this: