Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Politika Sveikata

Lazdijų ir visos Dzūkijos žmonėms naudingai paslaugai nuspręsta parodyti duris?

Iš kairės: UAB „Katarakta“ akcininkai Justina Dabrovska ir Michailas Dabrovskis ir bendrovės vadovas Rimas Racis. „Bandysime susėsti prie bendro stalo ir kalbėtis, kodėl jie nenori mūsų. Mūsų tikslas — ne žaisti politinius žaidimus, bet gydyti žmones. Pavyzdžiui, ateinantį savaitgalį turime užrašę 14 vietinių pacientų“, — sakė „Kataraktos“ vadovas.

Panašu, jog medicinos turizmo pradininkais Lietuvoje prieš kelerius metus tapę Lazdijai netrukus neteks šio titulo. Lazdijų ligoninėje akių operacijas atlikusiems Lenkijos medikams gali būti nepratęsta patalpų nuomos sutartis, jie nebegalės naudotis viena iš ligoninės operacinių. Nebeatvažiuos pacientai iš Lenkijos, mūsų rajono ir regiono ligoniams teks važiuoti operuotis į Vilnių ar Kauną. Pinigai, kuriuos Lazdijuose palikdavo operuotis atvažiuodavę pacientai iš Lenkijos, nebepapildys Lazdijų biudžeto. Kodėl atsisakoma visiems naudingos paslaugos? Kas turėtų nuspręsti ir įvertinti šios nuomos naudą Lazdijams, mūsų krašto pacientams? Ligoninės vadovas? Savivaldybė? Grupė ligoninės medikų? Išvaryti verslą iš rajono yra paprasta, bet jį prisivilioti – tikrai nelengva.

Lenkai pasirinko Lazdijus
Prieš penkerius metus Gdanske veikianti akių klinika
nusprendė Lietuvoje įkurti savo filialą, kuriame lazeriu būtų atliekamos akių operacijos.
Ši misija buvo patikėta Lenkijos lietuviui Rimui Raciui. Pradžioje filialui buvo pasirinkta Kalvarijos ligoninė, tačiau dėl netinkamų patalpų šios minties buvo atsisakyta. Tuomet filialo steigėjų akys nukrypo į Lazdijų ligoninę, kurioje, atsisakius kai kurių paslaugų, atsirado laisvų patalpų.
R. Racis susitiko su tuometiniais savivaldybės vadovais ir kalbėjo apie galimybę Lazdijų ligoninėje išsinuomoti patalpas akių operacijoms atlikti. Po diskusijų ir rajono tarybai pritarus, buvo pasirašyta patalpų nuomos sutartis.
Lietuvoje buvo registruota lenkų kapitalo bendrovė „Katarakta”. Buvo sudarytos sutartys su Lietuvos ir Lenkijos ligonių kasomis dėl užmokesčio už suteiktas medicinos paslaugas. Operacijos vykdavo savaitgaliais, per dieną būdavo atliekama po 15 akių operacijų. Čia operuotis važiuodavo pacientai iš visos Lenkijos, taip pat mūsų krašto pacientai.

Nesupranta ligoninės sprendimo
R. Racis pasakojo, jog birželio mėnesį baigiasi operacinio bloko patalpų nuomos sutartis. Dabar kilo problemų dėl sutarties pratęsimo. Bendrovė „Katarakta” kreipėsi į savivaldybę, prašydama pratęsti patalpų nuomos sutartį, nes prieš penkerius metus ji buvo sudaryta su Lazdijų rajono savivaldybe. Tačiau netrukus „Katarakta” gavo oficialų savivaldybės raštą, kuriame teigiama, jog savivaldybė perdavė patalpas panaudai ligoninei, todėl „Kataraktai” dėl sutarties reikia kreiptis į ligoninę. Kai buvo kreiptasi į ligoninę, „Katarakta” sulaukė informacijos, jog ligoninės Gydymo taryba prieštarauja operacinės nuomos sutarties pratęsimui.
Keista, kad ligoninėje svarbiausius sprendimus priima ne įstaigos vadovas, bet patariamojo organo nariai.
Pasidomėjus, ar „Katarakta“ trukdo ligoninės veiklai, R. Racis teigė, jog jam tai sunkiai suprantama. „Mes operacijas atliekame tik savaitgaliais, kai nevyksta ligoninės planinės operacijos. Ligoninėje yra ir kita operacinė, kurioje gali bet kada vykti operacijos. Kita vertus, jei būtų antrosios operacinės būtinybė, mes per 20 minučių galėtume ją atlaisvinti, nes mūsų operacijos trumpos, vyksta apie 20 min. Dabar, per pandemiją, mes operuojame tik vieną kartą per mėnesį”, –kalbėjo R. Racis.
Pasidomėjus, ką toliau ketina daryti, R. Racis sakė, jog bandys kalbėtis su savivaldybe, kuri yra šio pastato savininkė.
„Bandysime susėsti prie bendro stalo ir kalbėtis, kodėl jie nenori mūsų. Mūsų tikslas – ne žaisti politinius žaidimus, bet gydyti žmones. Pavyzdžiui, ateinantį savaitgalį turime užrašę 14 vietinių pacientų“, – sake „Kataraktos“ vadovas.

Akių operacijos – didelė nauda Lazdijams
R. Racis sakė, jog ligoninė siūlo jos patalpose „Kataraktai“ įsirengti operacinę, bet, anot R. Racio, tai užimtų daug laiko ir kainuotų didelius pinigus.
„Norim padėti ir rajono gyventojams, nes jiems patogu vietoje gauti paslaugą, nereikia niekur važiuoti. Gydytojas atlieka operaciją, o paskui stebi pooperacinį laikotarpį – viskas vietoje. Viską apmoka ligonių kasos. Gavome licenciją iš Akreditavimo tarnybos. Turime teisę teikti paslaugas visiems Europos Sąjungos piliečiams”, – sakė „Kataraktos” vadovas.
Jis pasakojo, jog būdavo tokių savaitgalių, kai iš Lenkijos operuotis atvažiuodavo iki 30 pacientų. Ir ne tik iš pasienio rajonų, iš Varšuvos bei kitų miestų.
„Atvyksta pacientai iš Lenkijos, užsakome jiems Lazdijuose viešbutį, jie čia maitinasi, susipažįsta su Lazdijų krašto įžymybėmis, ką nors parduotuvėse nusiperka. Tai yra tam tikras Lazdijų populiarinimas ir pinigų pritraukimas į rajoną”, – sakė R. Racis.

Patogu vietiniams pacientams
„Kataraktos“ paslaugomis pasinaudojusi lazdijietė Elvyra teigė esanti labai patenkinta lenkų medikų suteikta paslauga.
„Nereikėjo laukti eilėje, vasario pradžioje užsiregistravau operacijai, po kelių savaičių jau buvau išoperuota. Niekur nereikėjo važiuoti, viskas vietoje – ir patogu, ir kokybiška. Į Lazdijus operuotis atvažiuoja nemažai mūsų krašto žmonių, sutikau pacientų iš Druskininkų, Simno, kitų Dzūkijos vietovių. Labai gerai, kad nereikia važiuoti šimtus kilometrų į Kauną ar Vilnių, viskas vietoje – ir operacija, ir pooperacinė priežiūra, po operacijos gali namo pėsčiomis pareiti”, – sakė Elvyra.
Moteris teigė, jog „Kataraktoje” pasidarė vienos akies operaciją, tačiau planuoja susitvarkyti ir antrąją akį. Jai nerimą sukėlė žinia, kad „Katarakta“ gali būti priversta išsikelti iš Lazdijų ligoninės.
„Šių medikų išvarymas iš Lazdijų būtų labai trumparegiškas žingsnis. Pirmiausia nukentėtų vietiniai pacientai, jiems tektų važiuoti operuotis į didmiesčius. Ar savivaldybė suteiks transportą tokiems ligoniams nuvykti į Kauną ar Vilnių“, – retoriškai klausė ponia Elvyra.

Gydymo tarybos nariai nusprendė už visus
Pasidomėjome, ką patalpų nuomos klausimu galvoja VšĮ „Lazdijų ligoninė“ direktorius Valdas Vabuolas.
Ligoninės vadovas teigė, jog UAB „Katarakta“ buvo sudariusi ligoninės patalpų nuomos sutartį su Lazdijų rajono savivaldybe, kadangi patalpos yra steigėjo – Lazdijų rajono savivaldybės – žinioje. Sutartis galioja iki šių metų birželio.
Pasikeitus teisės aktams, Savivaldybė perdavė patalpas ligoninei patikėjimo teise.
„Katarakta“ nuomojosi mūsų patalpas ir operacinę, kai savaitgaliais operuodavo ligonius. Mes negalime pratęsti sutarties, nes ji buvo sudaryta su savivaldybe. Dabar turim teisę patys sudaryti sutartį, bet tai būtų ne sutarties pratęsimas, bet nauja sutartis“, – sakė V. Vabuolas.
Jis teigė paprašęs nuomos sutarties sudarymo klausimą apsvarstyti ligoninės Gydymo taryboje.
„Tarybos nariai nusprendė, jog ligoninei netikslinga nuomoti operacinę, nes jos gali prireikti ir mūsų ligoninės reikmėms. Todėl nusprendėme nesudaryti operacinės nuomos sutarties su UAB „Katarakta“. Kitas ligoninės patalpas jie gali nuomotis, jų yra pakankamai, tegul patys įsirengia operacinę“, – teigė ligoninės vadovas.

Vietoj moralo
Redakcijos žiniomis, vis garsiau kalbama apie Vaikų ligų poskyrio uždarymą Lazdijų ligoninėje. Tokiu atveju ligoninėje atsirastų dar daugiau nenaudojamų patalpų. Ar geriau, kad patalpos bus tuščios, ar geriau, kad jos būtų išnuomotos, gaunant nuompinigius ir suteikiant naudą ligoninei ir Lazdijams? Bet Lazdijuose vis labiau ryškėja regresyvi elgesio tendencija, kurią puikiai apibūdina posakis: „Šuo ant šieno – nei pats ėda, nei kitam leidžia“.

„Dzūkų žinių“ informacija

LEAVE A RESPONSE

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

%d bloggers like this: