Akibrokštas gamtoje: neregėto masto sąvartynas draustinyje

Dineta Babarskienė

Į miškus vis dar keliauja šiferis. Šiukšlynai vis dar dygsta pamiškėse, vis dar susiduriame su besimėtančiomis šiukšlėmis miškuose, o blogiausia tai, kad viskas gali prasidėti nuo vienos numestos šiukšlės, kuri „išaugina“ atliekų krūvas.

Įpročio šiukšles vežti į tam skirtas vietas vis dar neišsiugdome. Nors šiukšlių miškuose mažėja: ženkliai mažiau nei prieš dešimtmetį jų būdavę, o ir žmonės tapo sąmoningesni, tačiau vis dar pasitaiko teršėjų. Šiukšlės miške rėžia akį.

Papečių kaimo gale, pamiškėje, – tikras šiukšlynas: šiukšlės verčiamos ant vaizdingo skardžio – iš Tulupio ežero ištekančio upelio vagos šlaite. Šiukšlių visokiausių – iš namų. O kiek tolėliau ir miško daubos panaudotos savaip: čia pridėta šiferio lapų ir dar šakelėmis lengvai uždengta. Ir visa tai yra saugomoje teritorijoje – Metelių regioniniame parke, Teizų kraštovaizdžio draustinyje. Tai dar įžūlesnis akibrokštas gamtoje.

Kas šioje vietoje teršia mišką, bent kol kas nieks nepasakys, kaip sakoma, už rankos nepagautas – ne vagis. Kas taip elgiasi, mačiusiųjų nėra: pirštu neparodysi. Tačiau, kad tokios šiukšlės atvežamos ne iš Kauno ar Raseinių, tai jau tikrai.

Nugabenti į stambiųjų atliekų aikštelę pagailėta laiko ar noro. Kažkas keitė stogą, statybinės atliekos – šiferis – miškan, kažkas tvarkėsi sandėliukus – irgi link miško suka ne grybauti. Savo per daugybę metų užgyventą „turtą“, kuris pačiam jau nereikalingas, nori išsivežti, o kur padėti, galvelė neišneša, tad sumąsto į mišką nuvežti. Kai kurie, ko gero, net piktybiškai renkasi tokias atliekas gabenti į mišką: kam arčiau, kam greičiau, kam pro šalį važiuojant miškas, taip ir atsikratoma atliekomis, savomis šiukšlėmis. Teršėjų motyvus sunku paaiškinti, ko gero, net neįmanoma: juk čia pat Lazdijai, čia pat ir stambiųjų atliekų surinkimo aikštelė, galima atvežti čia, tereikia noro ir supratimo.

Pričiupti teršėjus, į mišką atvežančius asbesto turintį, žmogaus sveikatai pavojingą šiferį, sudėtinga. Jei tarp šakų paslėpta kameros akis užfiksuotų pažeidėją, jo lauktų nemaža bauda.

Štai Latvijos miškuose miškininkų sustatyti ženklai sakyte sako: „Pats atsinešei, pats išsinešk“. O kaip pas mus?

Priminimas: buitines atliekas, plastiką, metalą, kartoną, popierių ir stiklą galite išmesti tam skirtuose rūšiavimo konteineriuose, o tokias atliekas, kaip automobilių padangos, statybinės ar stambiosios atliekos, galite nemokamai priduoti stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: