Dzūkų žinios

Ministerija rado sprendimą, kaip bus galima deklaruoti pakrančių apsaugos juostas

Dalintis:

Po vakar įvykusio bandomojo pasėlių deklaravimo testavimo, atsižvelgiant į ūkininkų, savivaldybių specialistų pastabas ir siekiant išvengti klaidingų interpretacijų, Žemės ūkio ministerija tikslina geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimus bei ekologinių sistemų taisykles.

Gera žinia ketinantiems deklaruoti pasėlius ūkininkams – ministerija rado sprendimą, kaip šio žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo metu bus galima deklaruoti pakrančių apsaugos juostas.

Atkreiptinas dėmesys, kad visi šie palengvinimai skirti 2023 metų pasėlių deklaravimui. Jeigu yra nustatyti kiti, griežtesni nacionalinio lygmens teisės aktų reikalavimai, visais atvejais turės būti jų laikomasi.

2023 m. žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo metu prie visų pareiškėjų laukuose esančių sureguliuotų vandens telkinių ar jų ruožų (ištiesintų, pailgintų ar pertvarkytų upių ar upių vagų ruožų, skirtų dirvožemio vandens režimui sureguliuoti ir vandens pertekliui iš sausinamų plotų nuleisti) bus nustatomos 3 metrų pločio pakrančių apsaugos juostos, matuojant nuo šlaito viršutinės briaunos. Nustatyta 3 metrų pločio pakrančių apsaugos juosta reiškia teisingesnį reglamentavimą ūkininkų atžvilgiu – jie šioms juostoms galės skirti aiškiau išskiriamą ir ganėtinai siaurą žemės ūkio naudmenų plotą.

Mažiausias nesureguliuotų vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų plotis negali būti mažesnis nei 5 m nuo vandens telkinio krašto, išskyrus atvejus, kai telkinys ar jo ruožas yra sureguliuotas.

2023 m. pasėlių deklaravimo metu nebus laikoma pažeidimu, jeigu GAAB 4 apsaugos juostose bus deklaruojami 2022 m. rudenį pasėti pasėliai.

Patikslinta ir tiesioginių išmokų taisyklių nuostata, skirta pareiškėjams, dalyvaujantiems Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano ekosistemos veikloje „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“. Pareiškėjams, deklaruojantiems kraštovaizdžio elementus (paviršinio vandens telkinių pakrantes, įskaitant apsaugos juostas, pagriovius) ir kuriems dėl pasikeitusio reikalavimo apsauginės juostos pločiui padidėtų arba sumažėtų šio kraštovaizdžio elemento plotas daugiau negu 10 proc. (palyginti su pirmaisiais metais deklaruotu), sankcijos nebus taikomos.

Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą ūkininkai, kurių deklaruojami žemės plotai patenka į Paviršinio vandens telkinių apsaugos pakrančių apsaugos juostas, privalo laikytis vandens telkinių apsaugos, kitaip vadinamo GAAB4, standarto. Jis įpareigoja aplink vandens telkinius arba išilgai jų įrengti apsaugines juostas. Šiose juostose draudžiamas žemės dirbimas, bet galima ganyti gyvulius ir užsiimti mulčiavimu. Už GAAB4 nesilaikymą mažinamos tiesioginės išmokos.

Trečiadienį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas kartu su aplinkos ministru Simonu Gentvilu susitikime su šalies ūkininkų organizacijų atstovais sutarė sudaryti ekspertų grupę – išgryninti Vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų matavimo metodikai, kuri būtų įteisinta ir taikoma jau pasibaigus šių metų pasėlių deklaravimui, bet prieš rudeninę sėją.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: