Dzūkų žinios

Legendinėse Sartų lenktynėse – lazdijiečio Ernesto Juškausko triumfas

Dalintis:
Nominaciją „Lietuvos rekordas“ ir RLŽL taurę už naują Lietuvos greičio rekordą ristūnų žirgų sporte pelnė Ernestas Juškauskas.

Lietuvoje prasidėjo ristūnų žirgų sporto renesansas. Po penkerių metų pertraukos šio sporto mylėtojai įvairiose šalies vietose galėjo stebėti įspūdingas ristūnų lenktynes.

Metai prasidėjo nuo lenktynių Lazdijų hipodrome šį sausį, kur vyko net dvejos lenktynės, o praėjusį sekmadienį šio sporto entuziastai ir žiūrovai susitiko tradicinėje šventėje Dusetose „Sartai 2024“.

Smagu, jog šio sporto atgimime labai svarbų vaidmenį vaidina ir Lazdijų krašto sportininkai – Ernestas Juškauskas ir Rytis Lepeška.

Lenktynės turi senas tradicijas

Po penkerių metų pertraukos vykusiose Sartų lenktynėse Dusetų hipodromo ledo take varžėsi 35 ristūnai žirgai, buvo surengti 6 važiavimai. Prizinis lenktynių fondas šiemet buvo 21,9 tūkst. Eur. Šventės metu taip pat buvo įteikti ir Respublikinės lenktyninių žirgų lygos metų apdovanojimai „Lietuvos rekordas“, „Metų treneris“ ir „Metų vadeliotojas“.

Analogų Baltijos šalyse neturinčios ristūnų lenktynės į Dusetų hipodromą sutraukė tūkstančius žiūrovų. Tai vienintelė diena metuose, kai Dusetų miestelio gatvėse ir prieigose nusidriekia kilometrinės eilės atvažiuojančių ir išvažiuojančių šventės dalyvių eilės.

Paskutinį kartą Sartų varžybos vyko 2019-aisiais. Vėliau joms koją nuolat pakišdavo COVID-19 pandemija arba šilti orai.

Šiemet ledo liejimo darbai prasidėjo jau sausio viduryje. Kasdien nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro žirgyno darbuotojai liejo ledą. Vanduo buvo semiamas iš Sartų ežero, vežamas į Dusetų hipodromą ir purškiamas ant tako.

Žirgų lenktynės Dusetų krašte turi gilias tradicijas, kurias stengiasi puoselėti Zarasų rajono žmonės. Nuo seno jos buvo rengiamos vasario pradžioje, kai apylinkių gyventojai, susirinkę į atlaidus, po jų išvažiuodavo ant Sartų ežero ledo pasipuikuoti savo žirgais. Taip po truputį šie draugiški ginčai peraugo į tikras lenktynes, kuriose dalyvauti buvo prestižas, todėl žirgų sportas Dusetose pradėjo populiarėti. Nuo 1905 m. lenktynės vyksta kasmet ir tapo Lietuvos žirgų sporto tradicija.

Analogų Baltijos šalyse neturinčios ristūnų lenktynės į Dusetų hipodromą sutraukė tūkstančius žiūrovų.

Apdovanojo geriausiuosius

Respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorė Joana Kėrytė: „Įsteigėme metų nominacijas už nuopelnus ir pasiekimus Lietuvos ristūnų žirgų sporte praėjusiais metais. Esame vienintelė organizacija Lietuvoje, kuri rūpinasi ristūnų žirgų veisimu bei profesionaliu ir mėgėjišku ristūnų sportu. Norime su Lietuvos žmonėmis pasidalinti ristūnų, augintojų, savininkų, trenerių bei vadeliotojų pergalėmis.“

Nominaciją „Lietuvos rekordas“ ir RLŽL taurę už naują Lietuvos greičio rekordą ristūnų žirgų sporte pelnė Ernestas Juškauskas, kuris duete su ristūnu Panther Face Utenos hipodrome pasiekė 1 min. 14,33 sek. greitį.

Nominacija „Metų treneris“ ir Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ taurė teko Žydrūnui Vasilionkai, kurio treniruojamo žirgo Idealas Cass praėjusiais metais pelnytas apdovanojimas tapo trečiu iš eilės šio ristūno laimėtu aukščiausiu apdovanojimu.

Pirmų vietų lyderiu pripažintas Stasys Kėrys. Jam suteiktas „Metų vadeliotojo“ vardas ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos taurė. Visų nominacijų piniginius apdovanojimus įsteigė RLŽL.

Dažnai skambėjo lazdijiečio pavardė

Nors mūsų žemietis E. Juškauskas nelaimėjo pagrindinio prizo, labai nedaug atsilikęs nuo nugalėtojo ir užėmęs antrąją vietą, tačiau dar dviejuose važiavimuose Ernestas buvo pirmas.

Važiavime dėl didžiojo žiemos prizo, kurį įsteigė Žemės ūkio ministerija, pagrindinio prizo varžėsi 5 suaugusių žirgų A reitingo ristūnai žirgai. Prizą pelnė Idealas Cass (savininkas Arūnas Cicėnas) ir vadeliotojo Alvydo Banėno duetas iš Anykščių rajono. Duetas išvystė greitį iki 1 min. 16,59 sek. ir 1609 m distanciją įveikė per 2 min. 3,232 sek.

Antrą ir trečią vietas šiame važiavime užėmė Panther Face, vadeliojamas Ernesto Juškausko (2 min. 3,420 sek.), ir Brave Sensation, vadeliojamas Egidijaus Gudonio (2 min., 3,663 sek.).

Dar vieną pirmą vietą į savo istoriją įsirašys keturmečio Perlo ir vadeliotojo Stasio Kėrio duetas (2 min. 3,328 sek.). Keturmečių žirgų važiavime antrą vietą pelnė Misteris, vadeliojamas Ryčio Lepeškos (2 min. 04,058 sek.), trečią – Krystal Cass, vadeliojamas Alvydo Banėno (2 min. 09,274 sek.).

Suaugusių žirgų B reitingo važiavime išsiskyrė ir pirmąją vietą pelnė ristūnas Eck Bow, vadeliojamas Egidijaus Gudonio (2 min. 4,971 sek.). Antras finišo liniją kirto Magis, vadeliojamas Sauliaus Matulevičiaus (2 min. 5,433 sek.), trečias – Uranas, vadeliojamas Stasio Kėrio (2 min. 5,501 sek.).

Suaugusių žirgų C reitingo važiavime prizines vietas iškovojo šie duetai: pirma vieta – Hypnotist ir Ernestas Juškauskas (2 min 5,971 sek.), Čiangas ir Stasys Kėrys (2 min. 6,257 sek.), Čirvas ir Gedvilė Vinslauskaitė (2 min. 13,391 sek.).

Suaugusių žirgų D reitingo važiavime laimėtojai pasiskirstė taip: pirmi – Favoritas ir Ernestas Juškauskas (2 min. 9,079 sek.), antri – Lyras ir Renata Pažusienė (2 min. 9,307 sek.) ir treti – Bagis ir Antanas Juškėnas.

Kęstučio Vanago ir Liusjeno Kulbio / RLŽL nuotr.

Joana Kėrytė, Respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorė:
„Esu labai patenkinta Sartais, džiaugiuosi, kad įdėtas darbas atneša gerų rezultatų. Matau didėjantį susidomėjimą šiuo sportu, visa tai ateina įvairiais keliais. Esu tikra, jog einame teisingu keliu. Prieš kelerius metus jaučiau, kad šis sportas žmonėms yra svarbus. Po penkerių metų mes pasiuntėme žinutę, kuri buvo girdima ir aktuali visai Lietuvai. Dabar, kai aktyviai dirbame, mes augame tiesioginių transliacijų stebėtojų skaičiais, mes turime sugrįžti su visa jėga. Tos nominacijos, kurias įsteigėme mūsų bendruomenės nariams, yra labai svarbios. Manau, jog daug metų nebuvo skirtas atitinkamas dėmesys ir pripažinimas tiems žmonėms, kurie ne vieną dešimtmetį dirbo su žirgais. Apdovanojimas už rezultatus yra vienas iš stipriausių emocinių motyvacijų. Seniai žinojau, kad tos nominacijos bus. Rezultatai niekada nemeluoja, už juos verta žmonėms padėkoti. Dusetos buvo puiki erdvė juos apdovanoti, dalyvaujant tūkstančiams žiūrovų, žiniasklaidai, valdžios atstovams. Džiugina tai, kad mūsų lygos žmonės, mūsų bendruomenė jaučia, kad ji tampa svarbi Lietuvos visuomenei.“

Ernestas Juškauskas, daugkartinis lenktynių nugalėtojas, Lietuvos rekordininkas:
„Gautas apdovanojimas man labai svarbus, ne kiekvienam gali pasisekti, ne kiekvienas gali pagerinti Lietuvos rekordą. Kiek žinau, buvęs rekordas net dešimt metų nebuvo pagerintas. Tai dešimtmečio įvykis, tas apdovanojimas motyvuoja neapsileisti ir siekti dar aukštesnių rezultatų, nes yra kur tobulėti. Jei kalbėsime apie Sartus, tai ten buvo labai gera atmosfera, mes daug metų neturėjome tokių renginių. Sausį Lazdijuose vykusios lenktynės buvo gera pradžia ir mums, ir mūsų žirgams, buvo lengviau bėgti ir Sartų ledu. Po lenktynių sulaukiau daug atsiliepimų socialinėje erdvėje, žmonės dėkojo, jie nori matyti daugiau tokių renginių, žmones traukia žirgų jėga, adrenalinas ir azartas.“

Dalintis:

1 komentaras apie “Legendinėse Sartų lenktynėse – lazdijiečio Ernesto Juškausko triumfas”

  1. Šaunuolis Ernestas! Gaila, kad Lazdijų valdžiai nerūpi… nei hipodromas, nei krašto vardo garsintojai.

    Atsakyti

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: