
Vienuolikos Lazdijų rajono savivaldybės tarybos mažumos narių dėka jau šiemet Lazdijų rajono žemės savininkai sutaupys 0,6 mln. eurų žemės mokesčio, o nuo 2026 metų Lazdijų rajono gyventojų kišenėse liks po beveik 0,7 mln. eurų žemės mokesčio kasmet.
Šie sutaupymai tampa įmanomi tik po to, kai politinei mažumai Lazdijų rajono savivaldybės taryboje atstovaujantys tarybos nariai Kęstutis Bartuškevičius, Vilma Danauskienė, Ričardas Dulskas, Odeta Lenkauskienė, Artūras Margelis, Deivydas Palačionis, Saulius Petrauskas, Benius Rūtelionis, Gintautas Salatka, Jonas Stankevičius ir Albinas Žymančius principingai pareikalavo Lazdijų rajono savivaldybės merę Ausmą Miškinienę ir savivaldybės tarybos valdančiuosius demokratus bei konservatorius imtis realiai atstovauti rinkėjų interesams, o ne savo trumparegiškoms ambicijoms.
Priminsime, kad šią savaitę Lazdijų rajono savivaldybės tarybos mažumos politikai parengė ir įregistravo sprendimų pataisas, kuriomis būtų du kartus sumažintas žemės mokestis visiems žemės savininkams Lazdijų rajone ir papildomai pritaikyta žemės mokesčio lengvata už 2025 metus, siekianti 50 proc. žemės mokestinės vertės apskaičiuojamo žemės mokesčio.
Žemės mokesčio tarifą siūlyta sumažinti nuo 1,2 iki 0,6 tarifo nuo žemės mokestinės vertės, o 2025 m. pritaikyti žemės mokesčio lengvatą – 50 proc. nuo visos apskaičiuojamos žemės mokesčio sumos visiems žemės savininkams Lazdijų rajone.
Vos pamačiusi, kad šįkart politinės mažumos taryboje principingumas laimės ir gyventojai iš tiesų pajus realią ir išskirtinai didelę materialinę naudą (net 593 286 eurus šiemet ir po 668 571 eurą kasmet nuo 2026 metų!!!), merė Ausma Miškinienė, tarsi aikštinga populistė, griebėsi veiksmų, kad gyventojų padėka ir garbės laurai neatitektų jos politiniams oponentams.
Tuo tikslu skubiai davė nurodymą parengti naujus žemės mokesčio tarifų ir lengvatų pakeitimus, kurie būtų bent simboliškai mažesni už siūlomus savivaldybės tarybos mažumos narių. Stebėtinu greičiu buvo parengti alternatyvūs sprendimų projektai, kuriais siūloma sumažinti žemės mokesčio tarifą iki 0,5 koeficiento (nuo mažumos siūlomo 0,6), o šiemet taikyti papildomą žemės mokesčio lengvatą visiems žemės savininkams 60 proc. (nuo mažumos siūlomo 50 proc.) nuo apskaičiuoto žemės mokesčio dydžio.
Plojame atsistoję, mieli ponai! Pasirodo, kai oponentai prispaudžia politinius populistus, merei, kuri pagal įstatymą asmeniškai atsakinga už rajono savivaldybės biudžeto vykdymą, surasti biudžete „atliekamus“ pusę ir daugiau milijono eurų – vieni niekai!
Būtų galima juoktis, gal net pyktelėti už tai, kad tarybos demokratams su konservatoriais paprasti rajono žemės savininkai parūpo tik po to, kai oponuojanti mažuma susivienijo į tvirtą kumštį ginti žmonių interesus.
Būtų galima priminti, kad opozicija dar pernai siūlė (koks sutapimas!) mažinti žemės mokestį iki 0,5 tarifo nuo mokestinės vertės, tačiau valdantys demokratai su konservatoriais su akivaizdžiu pasimėgavimu atmetė tokį siūlymą. Tokį, kokį siūlo patys dabar. O juk buvo galima jau pernai Lazdijų rajono žmonėms sutaupyti 0,6 milijono eurų!
Jei mes, mažumos atstovai, būtume demokratai ar konservatoriai, po tokio merės Ausmos Miškinienės siūlymo skubėtume siūlyti dar mažesnį žemės mokesčio tarifą ir didesnę žemės mokesčio lengvatą.
Galėtume savivaldybės tarybos posėdyje iki užkimimo ginčytis, kurie čia esame geresni, kurie labiau tėvynę ir rajono žmones mylime ir kurie labiau marškinius ant krūtinių plėšytis pasirengę.
Tačiau tai būtų populistinis kelias. Toks, kokiu šįkart plačiamyliais batais nužygiavo merės Miškinienės ir frakcijos seniūno Evaldo Brusoko demokratai su narystę konservatorių partijoje susistabdžiusiais Audriumi Klėjumi ir Jūrate Juodzevičiene.
Mes, vienuolika vieningų it kumštis savivaldybės tarybos mažumos narių, atsakingai pareiškiame, kad populizmas – ne mūsų kelias, ir mes tokiu keliu neisime.
Todėl mes atsiimame savuosius siūlymus dėl žemės mokesčio ir racionaliai palaikysime Lazdijų rajono savivaldybės administracijos parengtus sprendimų projektus, kurie palaikant mažumoje esantiems politikams leis Lazdijų rajono žmonėms pasiekti maksimalią šiuo laikotarpiu finansinę naudą.
Dabar jau neliko baimės, kad iki liepos 1 d. žemės mokesčio lengvatos liks nepriimtos, kaip būtų nutikę, jei savivaldybės tarybos mažuma nebūtų ėmusis sprendimų keitimo iniciatyvos. Esame tikri, kad be mūsų sprendimų valdantieji būtų tiesiog „pamiršę“ apie žemės mokestį ir jo dydžius.
Tai nėra nei mūsų, Lazdijų rajono savivaldybės tarybos mažumos, atsitraukimas, nei savo sprendimų esmės išsižadėjimas.
Tai yra konstruktyvus ir atsakingas požiūris į rajono biudžetą, solidarumas su paprastais rajono žmonėmis ir principingas darbas išimtinai tik rinkėjų, bet ne valdžios, atskirų verslo grupių ar asmeniniams interesams.
Tokio principingumo ir vienybės laikysimės ir ateityje, realiais sprendimais priversdami dauguma save vis dar laikančius demokratus ir konservatorius dirbti Lazdijų rajono žmonių naudai, o ne populistinėms ambicijoms ar aikštingos ir įsižeidusios merės užgaidų tenkinimui.