Dzūkų žinios

Senjorų burnos sveikata. Dantų implantacija ir patarimai

Dalintis:

Nesvarbu, kokio amžiaus esate, burnos sveikata reikia rūpintis nuolat ir atsakingai. Tačiau senjorų organizmas yra silpnėjantis, todėl ir dantims reikia didesnės priežiūros. Šiame straipsnyje, Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai, pristatys svarbiausius aspektus, apie senjorų burnos sveikatą, ir duos patarimus, kaip išlaikyti sveiką ir laimingą šypseną.

Ar žinojote, kad su amžiumi didėja dantų ėduonies rizika?

Dantų ėduonis gali pasireikšti visą gyvenimą. O ypatingai vyresnio amžiaus pacientams. Dantų apnašos gamina rūgštis, kurios ardo dantų emalį ir sukuria ertmes.

Viena iš priežasčių, dėl kurių vyresniame amžiuje yra padidėjusi ėduonies rizika, yra burnos sausumas, džiūvimas. Jis kaip šalutinis poveikis atsiranda, dėl vyresniame amžiuje vartojamų vaistų. Burnos sausumas atsiranda ir dėl seilių trūkumo burnoje. Tuomet tampa sunku kramtyti, nuryti maistą. Jeigu turite dantų protezus, dėl burnos sausumo jie gali šiek tiek veržti, yra prasčiau prigludę ir nepatogūs. Kai burna sausa, protezai gali trintis į dantenas ir sukelti skausmą. Taip pat, dantų apnašos ilgiau užsilieka burnoje, nes nėra pakankamai seilių, kurios jas nuplautų.

Kaip išvengti burnos sausumo?

Jeigu vyresniame amžiuje geriate vaistus, šios problemos pilnai neišvengsite. Tačiau keli patarimai, gali padėti sumažinti burnos džiuvimą.

 • Čiulpkite becukrius saldainius
 • Naudokite lūpų balzamą
 • Gerkite daug vandens. Prieš miegą, taip pat, prie lovos atsineškite ir laikykite stiklinę su vandeniu

Ryšys tarp burnos sveikatos ir širdies ligų

Apskritai, vyresnio amžiaus žmonių širdys yra silpnesnės ir jie dažniau susiduria su širdies sveikatos problemomis, nei jaunesni žmonės. Iš tikrųjų, periodonto ligos didina širdies ligų riziką. Kai burnoje esančios bakterijos sukelia uždegimą, yra susergama gingivitu, o jo negydant išsivysto periodontitas. Ligų bakterijos išplinta po visą organizmą, įskaitant ir širdį.

Dantenų ligų simptomai

 • Blogas burnos kvapas
 • Patinusios, kraujuojančios dantenos
 • Skausmas kramtant
 • Pūliai tarp dantų ir dantenų

Pajutę šiuos simptomus, nedelskite ir būtinai kreipkitės į odontologą.

Kitos burnos sveikatos problemos vyresniame amžiuje

 • Dantų jautrumas. Laikui bėgant, dantenos natūraliai atsitraukia, ir atsiveria emaliu neapsaugotos danties vietos. Dantys tampa jautresni, juos gelia vartojant karštus ir ypatingai šaltus maisto produktus ir gėrimus.
 • Dantų pajuodavimas. Jis atsirasti gali visiems, dėl vartojamų maisto produktų ir gėrimų, kurie tamsina dantis, pavyzdžiui, raudonas vynas, mėlynės, vaisių sultys. Tačiau senatvėje sparčiau silpnėja dantys ir mažėja išorinis emalio sluoksnis. Todėl, pro jį išryškėja tamsesnis, geltonesnis dentinas.
 • Dantų netekimas. Tai viena iš dažniausių problemų, su kuria susiduria senjorai. Dantų netekimas yra natūrali senėjimo proceso dalis. Dantų netekimas gali turėti įtakos mitybai, nes netekę dantų senjorai negali valgyti kietų maisto produktų. Gera žinia yra ta, kad senjorai gali rinktis dantų atstatymą implantais, kurie gali sugrąžinti valgymo džiaugsmą.
 • Diabetas ir kitos ligos. Jos gali turėti įtakos jūsų burnos sveikatai, todėl būtinai savo odontologą informuokite apie visas savo sveikatos problemas.
 • Prasta mityba ir mineralų trūkumas. Vyresniame amžiuje, po truputį tampa sunku kramtyti, ryti maistą. Dėl to, automatiškai senjorai suvartoja mažiau maisto produktų ir negauna pakankamai naudingų maisto medžiagų. O jų trūkumas gali neigiamai paveikti burnos ertmę.

Dantų atstatymas dantų implantais

Kiekvienas senjoras, norintis atstatyti burnos atliekamas funkcijas, turėtų apsvarstyti galimybę įsidėti dantų implantus. Procedūros metu, pirmiausia, į žandikaulį yra įsriegiamas varžto pavidalo implantas, aplink kurį pradeda formuotis kaulinė medžiaga. Po kelių mėnesių, prie implanto yra pritvirtinamas vainikėlis, kuris prisitaikys prie sveikų dantų.

Pliusai

 • Užkerta kelią kaulų netekimui. Senstant, neišvengiamai prarandama žandikaulio kaulo masė, o tai nulemia dantų netekimą. Kitaip, nei įdedami dantų protezai, dantų implantai yra įsriegiami į žandikaulį, todėl tai yra vienintelis dantų keitimo sprendimas, kuris padeda stimuliuoti kaulą.
 • Suteikia natūralią išvaizdą. Jūsų odontologas sukurs implantus, kurie atitiks jūsų natūralių dantų formą ir spalvą.
 • Atkuria kramtymo jėgą. Senatvėje, dėl dantų netekimo tampa sunku kramtyti, ryti maistą. Dantų implantai suteikia stabilumą ir kramtymo jėgą, kurią turėjote su natūraliais dantimis.
 • Sumažės ėduonies atsiradimo rizika. O tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms. Kadangi implantai yra dirbtiniai dantys, jie negali sugesti. Taip pat, jie nereikalauja jokios ypatingos priežiūros, ir priemonių. Užtenka valyti, kaip paprastus dantis, su šepetėliu ir dantų siūlu.

Kiti patarimai, kaip senjorams tinkamai prižiūrėti savo dantis

 1. Reguliariai valykite dantis su šepetėliu ir dantų siūlu

Su amžiumi, jūsų burnai reikia daugiau dėmesio. Sulaukus 55 metų, apnašos pradeda kauptis dažniau ir daugiau. Valykite dantis 2 kartus per dieną, po 2 minutes. Ir nepamirškite dantų siūlo, nes jis gali pasiekti tas vietas, kurių tinkamai neišvalo šepetėlis.

Rinkitės dantų pastą su fluoru, nes ji stiprina dantis ir emalį.

2. Lankykitės pas odontologą

Tai ypač svarbu vyresniame amžiuje. Senjorai dažniau susiduria su įvairiomis burnos ir viso organizmo problemomis, todėl svarbu nuolat lankytis pas odontologą. Tik jis apžiūrėjęs jūsų dantis įvertins jų būklę ir užkirs kelią galimoms problemoms.

3. Atsisakykite žalingų įpročių

Jeigu visą gyvenimą rūkėte, atėjus vyresniam amžiui, yra pats laikas mesti. Dėl rūkymo gali susilpnėti dantys ir veistis bakterijos, kurios negydomos sukelia įvairias periodonto ligas.

Taip pat, venkite alkoholio vartojimo, kuris daro neigiamą įtaką visai organizmo sveikatai.

4. Vartokite kalcį

Tai mineralas, kuris yra ypatingai svarbus vyresnių žmonių burnos sveikatos gerinimui. Senstat, jūsų kaulai ir kūnas natūraliai praranda kalcį. Dėl to, dantys tampa silpnesni ir labiau pažeidžiami. Geriausia yra rinktis kalcio papildus, ir nepamiršti įtraukti į savo mitybos racioną kalciu praturtintų maisto produktų. Pavyzdžiui, jogurtas, pienas, sūris, varškė.

5. Apribokite cukrų

Valgant saldų maistą, kuriame gausu tuščių angliavandenių, gali greičiau kauptis blogosios bakterijos ir formuotis ėduonis. Pridėtinį cukrų pakeiskite į natūralius vaisius, uogas, daržoves. Kad dantys būtų sveiki, įtraukite į savo mitybos racioną žuvį, kiaušinius, alyvuogių aliejų.

Taip pat, naudinga gerti žolelių arbatą. Joje yra junginių, vadinamų polifenoliais, kurie padeda kovoti su blogosiomis bakterijomis. Tik nedėkite į arbatą cukraus arba medaus, nes taip panaikinsite polifenolių veikimą.

Tam, kad galėtumėte džiaugtis sveika šypsena visą gyvenimą, reikia ja tinkamai pasirūpinti. Atsisakę žalingų įpročių ir įtraukę į mitybos racioną sveikus maisto produktus, išlaikysite sveikus dantis. O jeigu netekote dantų ir norite vėl atkurti savo šypseną bei mėgautis gyvenimu, kviečiame atvykti pas mus ir su gydytoju odontologu apsvarstyti dantų implantacijos galimybę.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: