Dzūkų žinios

Vištos jau pajautė pavasarį, tačiau kiaušiniai vis dar brangūs

Dalintis:

Dineta Babarskienė

Daugelis paukštininkų lyg susitarę tvirtina, kad šiemet jų vištos deda prasčiau nei pernai. Ir nors jau gal pavasarį pajutusios raibosios ėmė vis dažniau pradžiuginti savo šeimininkus kiaušinių gausa, tačiau kiaušinių kainos vis dar lyg auksinių.

Kiaušiniai itin paklausūs, ypač žiemą. Šeimininkės sako, kad vasarą vištos gerai deda, kiaušinių netrūksta, tačiau tada yra kitų darbų – daržuose pilna darbo, tad pyragams kepti laiko pritrūksta. O štai žiemą, kai laiko daugiau ir galima kepti, gaminti, kiek tik širdis geidžia, tada kiaušinių savų vištų nebeužtenka, tenka pirkti. O kainos tokios, kad, kaip sako Nijolė iš Kirsnelės kaimo, tik šaltibarščiams, rūgštynių sriubai ir blynams gali sau leisti kiaušinius naudoti.

Dairantis po prekybos centrus, kiaušinių kainos nedžiugina. Už 10 vienetų ekologiškų kiaušinių gali sumokėti beveik 5 eurus. „Aš niekada neperku kiaušinių nepasižiūrėjusi. Visada žiūriu, kokio dydžio kiaušinukai. Už nedidukus gali sumokėti mažiau, o štai ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai tikrai brangoki, narvuose laikomų – pigesni, o ekologiniuose ūkiuose laisvai vaikščiojančių, kaip kaime žmonės sako, palaidų vištų kiaušiniai jau sunkiai beįperkami“, – tikina Vita iš Lazdijų. Moteris sako, kad jei šeimoje 5 žmonės, tai nusipirkus dėžutę kiaušinių, po 2 kiaušinukus pasidalini – ir viskas. Anot jos, jau per didelė prabanga pirkti kiaušinius prekybos centruose. Tad ji kiaušinius perka iš ūkininkės, tačiau ir čia kiaušiniai gerokai pabrango. „Bet ją aš suprantu. Juk elektra pabrango, o ji įjungia šviesą savo vištoms, kad šios ilgiau palesti galėtų, o ir pašarai brangūs“, – supranta pašnekovė. Už 10 kaimiškų kiaušinių ūkininkei moka 3 eurus. Onutė iš Lazdijų sako, kad ji perka kiaušinius „pas bobą“ ir moka 2 eurus už „desėtką“. „Dar aš labai pigiai nusiperku. Kiaušiniai geri, kaimiški. Už tiek parduotuvėje nenusipirkčiau“, – svarsto moteris. Čia jai „pablatum“, kaip sovietmečiu būdavo, vištų augintoja parduoda – pigiau, iš kitų jau už 10 kiaušinių prašo 2,50 Eur. Parduotuvėse kiaušinių kainos auga kaip ant mielių. Anot jos, kai prasideda nuo 1,60 Eur, taip ir „žygiuoja“ toliau: kainos kyla. „Kai viskas pradėjo brangti, kiaušiniai taip pat. Tikrai anksčiau atrodė, kad tai pigus maistas. Parlėkei iš darbo, jei nieko nėra valgyti namuose, greit keptuvėje kiaušinių prisikepei ir pavalgei. Dabar jau net kiaušiniai nepigu“, – kalba ji. Didesnei šeimai 10 kiaušinių nė nematyt. „8 žmonės mūsų šeimoje. Tai štai paskaičiuokite, kiek jau iškart kiaušinių reikia nusipirkti“, – skaičiuoja moteris.

„Mano vištos visą žiemą nedėjo. Dabar jau kelios savaitės parsinešu visokių spalvų: ir žalių, ir mėlynų, ir rudų, ir baltų. Matyt, pavasarį jau pajuto“, – pasidžiaugia kita paukštininkė iš Naujosios Kirsnos. Ji supranta, kad žmonės nori nusipirkti pigiau, bet ir ūkininkus reikia suprasti – viskas juk labai brangu. „Jei grūdų savų neturi, reikia pirkti, tai jau pigiau kiaušinių nusipirkti parduotuvėje nei vištas laikyti“, – teigia ji.

Levutė gyvena prie miško: augina daug paukščių. Sako, kad savų vištų kiaušiniai gerai. „Kur savi, tai ne iš krautuvės“, – įsitikinusi ji. Galvos moteriškė nesuka, mat kasmet žiemą jos vištos nededa arba deda labai mažai, bet užtat pavasarį kiaušiniai pasipila. „Tada galvoju, kur juos padėti. Gerai, kad žmonės dabar nori kaimiškų, tai nuperka, o tai būna, kad ir šuniukus kiaušiniais šeriu“, – sako ji. Tačiau, kad ir kiek tos vištos kiaušinių deda – mažai ar daug, ji savo raibukes palepina: tai duonukės, tai makaronų nuo pietų stalo lieka – joms viskas ir atitenka. „Dar ir taukinės nuperku vištelėms. Lesa gerai, net susipeša“, – sako pašnekovė. Tik štai dar vieną bėdą moteriškė turi: jos raibukes, kaip ji pati sako, lapės „įsimylėjo“. „Bet ką gi padarysi? Ir lapės vaikams reikia valgyti“, – jau lyg ir susigyvenusi šeimininkė su neišvengiamu vienos ar kelių raibųjų „paslaptingu“ dingimu.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: