
Finansinių sunkumų patiriančios regioninės ligoninės ragina keisti finansavimo modelį – esą dabartinis, kai ligoninėms mokama už suteiktas paslaugas, pasenęs ir ekonomiškai neveiksmingas. Regioninių ligoninių vadovai siūlo svarstyti ir dotacijas, ir bazinio krepšelio finansavimą. Sveikatos apsaugos ministerija sako – sprendimų ieško, diskutuoja ir apie regionines ligonines, kurios teiktų tik slaugos paslaugas.
Kadangi nuo ateinančių metų numatyta didinti medikų atlyginimus, tam reiks papildomų pinigų, o daugelis regioninių ligoninių pinigų neturi, todėl ir kyla diskusija dėl finansavimo modelio keitimo. Jei modelis nebus pakeistas, daugeliui regioninių ligoninių kils finansinių problemų. Nors daugelis ligoninių yra pajėgios suteikti daugiau paslaugų, tačiau ligonių kasos sumoka tik už tam tikrą paslaugų kiekį ir riboja ligoninių galimybes padidinti savo pajamas.
Reaguodami į sveikatos apsaugos sistemos problemas valstybėje, norime sužinoti, kaip gi sekasi mūsų rajono didžiausiai gydymo įstaigai – VšĮ Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centrui?
Lazdijų rajonas didelis, o demografinė padėtis, kaip ir visuose kituose regionuose, nedžiugina. Paslaugų teikimo apimtys mūsų įstaigoje išlieka didelės. Jų poreikis nuolatos auga.
Kaip teigė Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centro vadovas Vladimiras Jelisejevas, lyginant 2024 ir 2025 metų tą patį laikotarpį, centre ženkliai padidėjo ambulatorinių paslaugų skaičius.
Vadovo teigimu, nuolat didėja suteiktų Dienos stacionaro, Geriatrijos dienos stacionaro, stebėjimo paslaugų skaičius, vis ilgesnės eilės formuojasi ir pas gydytojus specialistus. Vis daugiau atliekama dienos chirurgijos operacijų. Tuo tarpu stacionarinių paslaugų apimtys išlieka 2024 metų lygyje. Visa tai reiškia, kad Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centras iš esmės atitinka Sveikatos ministerijos gairėse išdėstytus lūkesčius.
„Jau pradėjome teikti ir dantų protezavimo paslaugas prie mūsų šeimos gydytojų prisirašiusiems pacientams. Vis dažniau sulaukiame pacientų, norinčių pasiskiepyti nuo gripo, erkinio encefalito ir kitų pavojingų užkrečiamųjų ligų. Didelį dėmesį skiriame prevencinių programų vykdymui, nuolat didėja programų dalyvių skaičius. 2024 metais programose dalyvavo 1070 žmonių, o šiemet per tą patį laikotarpį išaugo iki 1802 dalyvių. Skatindami rajono gyventojus dalyvauti prevencinėse programose, padedame išvengti rimtesnių sveikatos problemų ateityje. Stengiamės nepamiršti nei vieno“, – kalbėjo centro vadovas.
Centras yra keturių savivaldybės vykdomų projektų partneris ir vieno tarptautinio projekto dalyvis.
V. Jelisejevas pripažino, jog labai kelia nerimą esama situacija Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje, apie tai kalbama Lietuvos Respublikos Seime, Vyriausybėje ir Sveikatos ministerijoje. Šiais metais sudėtinga finansinė situacija yra daugelyje rajonų ir regionų gydymo įstaigų, ne išimtis ir Lazdijų gydymo įstaigos.
„Sveikatos ministerijos ir profesinių sąjungų pasirašyta šakos kolektyvinė sutartis įpareigoja didinti medikų darbo užmokestį, tačiau jei nebus skirtas atitinkamas, įsipareigojimų sumai skirtas finansavimas, daugeliui regioninių sveikatos priežiūros įstaigų iškils išlikimo grėsmė. Lazdijuose galime pasidžiaugti mūsų rajono savivaldybės merės Ausmos Miškinienės, Tarybos narių, visos medicinos darbuotojų bendruomenės susitelkimu ir parama. Tačiau turime būti realistai – nei viena savivaldybė ir jos įstaiga nepajėgs įvykdyti neracionalių, finansines galimybes viršijančių įsipareigojimų. Nepaisant visų nuogąstavimų, kiekvieną dieną dirbame vis daugiau, rūpinamės kiekvienu pacientu ir į ateitį žiūrime optimistiškai. Rūpinomės ir rūpinsimės gyventojų sveikata“, – patikino V. Jelisejevas.