Dzūkų žinios

Daržininkams jau niežti nagus: vis dažniau pavarto sėklų pakelius

Agnė Bučionienė iš Nemajūnų kaimo sako, kad jau niežti nagus: vis dažniau pavarto sėklų pakelius.

Dineta Babarskienė

Už lango permainingi orai, nors dar tik sausis, tačiau orai labiau primena pavasarį nei žiemą, ne vienas daržininkas ir apie sėją jau pagalvoja.

Šiemet neeksperimentuos

Agnė Bučionienė iš Nemajūnų kaimo, Lazdijų r. sav., sako, kad jau niežti nagus: vis dažniau pavarto sėklų pakelius. Tačiau šiemet neeksperimentuos, pernai tai dariusi. Ji jau susiplanavusi, ką kur sodins pavasarį. „Šiemet apsiribosiu pomidorais, agurkais ir arbūzais. Užteks“, – sako prityrusi daržininkė.

Sausio mėnesį kol kas nieko nesės. Sėją pradės vasarį. „Mano klientai – ekstremalai, tai sėti aš paprastai pradedu vasario pabaigoje–kovo pradžioje“, – patikina ji. Tačiau prityrusi daržininkė dar stebės ir vasario orus. „Pernai salotas, ridikėlius, krapus sėjau vasario vidury. Dabar orai labai įdomūs. Žiūrėsiu, kaip čia bus. Dar neskubu“, – pasvarsto moteris. Aiškina, kad šių daržovių sėkloms, šiltnamyje subertoms, nelabai ir pakenktų spustelėjęs šaltukas, jei dar žemė neįšalusi, drėgmės pakankamai, tai tikrai nieko tokio neatsitiktų, juk krapai, salotos iš po žiemos išdygsta, jei sėklų iš rudenio pribyra. „Vis tik palauksiu bent jau vasario vidurio“, – nutaria pašnekovė.

Sėklomis apsirūpino dar pernai: nenori bereikalingo vajaus pavasarį

Sėklomis A. Bučionienė apsirūpino dar pernai – rudenį. „Specializuotose sėklų parduotuvėse pirkau, iš anksto apsirūpinu, kad man paskui skubos nebūtų, bereikalingo vajaus pavasarį“, – patikina daržininkė. Rudenį ji pasidairiusi po sėklų parduotuves, dar ir akcijomis pasinaudojusi, mat pavasarį, sako, nelabai skubama akcijas skelbti, tad tenka mokėti brangiau. Tačiau tų vadinamų „pigučių“ – labai pigių sėklų – ji neperka. „Rudenį aš pasižiūrėjau ir įdomesnių veislių sėklų nusipirkau. Aišku, tų labai pigių neperku, mat pastebėjau, kad jos ne visada atitinka tai, kas parašyta ant pakelio: sėklos būna maišytos. Perku brangesnes. Jos – daigios, tikrai kokybiškos. Geros sėklos. Pakelyje tik 10 sėklyčių, bet tikrai nusiperki to, ko nori. Šitos sėklos brangesnės, bet, kaip aš sakau, patikimos“, – aiškina Agnė. Pasakoja, kad iš sėklų, kaip žmonės sako, „papigiai“ pirktų, kurios tekainuoja centus, išdygsta kartais net kelios, o ir daugiau veislių pomidorų: jos sumaišytos. „Jei sėji padėklais, tai labai gerai matai, ką pirkai, ką sėjai ir kas užaugo. Tokių daigų kitam daržininkui jau negali pasiūlyti, mat net pats nežinai, kas užaugs. Būna viename pakelyje sumaišyta skirtingų veislių sėklos, o užaugę, pavyzdžiui, pomidorai skiriasi ir dydžiu, ir forma. Kartą man iš vieno pakelio sėklų ir raudonų, ir geltonų pomidorų prinoko, nors turėjo būti vienos veislės, tik raudoni. Skonis skyrėsi ir spalvos, o išvaizda ta pati, dydis, svoris buvo toks pats. Taip man nepatinka, nes aš noriu žinoti, ką sėju“, – aiškina Agnė, Lazdijų rajono daržininkų grupės feisbuke administratorė.

Sėklomis A. Bučionienė apsirūpino dar pernai – rudenį.

Oras šyla: visi nori eksperimentuoti. Pirmyn!

Paklausta, kaip tokie permainingi orai atsilieps žieminiams daržo augalams, ar viskas peržiemos gerai, moteris sako, kad ji jau pavaikščiojusi po savo daržą, sodą: žieminių svogūnų laiškučiai išlindę, žaliuoja, apie žieminius česnakus dar ne laikas ką nors pasakyti, avietėms viskas gerai. „Facebook“ paskyroje viena daržininkė pasigyrė, kad pabandė dabar, sausio mėnesį, pasisodinti česnakų. Tiesa, kas iš to bus, pamatys tik rudenį. Agnė, kaip bus su tais žiemą sodintais česnakais, pasakyti negali, bet tai labiau jai primena eksperimentą. „Bet jei turi noro, galimybių, sėklų turi, tai kodėl gi nepabandžius?“ – svarsto ji, pridurdama, kad jau guminius batus tokioje šlapumoje, tokiame purvyne, oi, kaip reiks purtyti. Kad gėlininkai svogūnines gėles dabar sodina, žino. „Ir joms tikrai nepakenks, jei užšals, dar geriau, nes bus gavę šaltuko, speigo, tokios šalnukės, svogūniukams atrodys, lyg jie būtų peržiemoję. Juos tiesiog apgauna. Tikrai sudygs pavasarį“, – taip mano Agnė. Jai visai nenuostabu, kad tokie, kartais pavasarį primenantys orai, ne vieną daržininką skatina jau pagalvoti apie būsimą sėją. „Oras šyla ir eksperimentai prasideda vis anksčiau. Visi nori eksperimentuoti. Tad pirmyn! Blogiau nebus. Kas jau čia tokio nutiks?“ – padrąsina Agnė. Pasijuokiame, kad pabandymui hektaro česnakų tikrai nesodino, kelios dešimtys skiltelių – joks čia nuostolis, o štai ims ir sužinos, ar žieminiams česnakams sodinti sausio mėnesis tinkamas metas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: