Dzūkų žinios

Paprasta kaip du kart du: pigus, skanus ir greitas bulvių sluoksniuotis su mėsa

Dalintis:

Bulvė lietuvių mityboje beveik kasdien sutinkama daržovė. Kaip teigia gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, bulvės yra ne tik vienas pagrindinių maisto produktų, bet ir puikus vitaminų bei mineralų šaltinis. Maisto nešvaistymo mėnesį mininčio prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip šią lietuvių mėgstamą daržovę išlaikyti šviežią bei kviečia pasigaminti gardų bulvių ir mėsos sluoksniuotį. 

Vitaminų ir mineralų šaltinis

Bulvės mūsų mityboje atsirado prieš maždaug 10 tūkst. metų. Yra daugybė istorijų, pasakojančių apie tai, kaip jos į Europą atkeliavo iš Pietų Amerikos, kur slypi jų auginimo ištakos. Tačiau nustebsite, jog kurį laiką bulvių niekas nevalgė – jos buvo laikomos egzotišku dekoratyviniu augalu.

Gydytoja dr. Edita Gavelienė pastebi, kad bulvė yra viena populiariausių šakninių daržovių, plačiai naudojamų kulinarijoje. Juk bulvės tinka įvairiems skirtingiems patiekalams gaminti, jos taip pat organizmui suteikia reikiamos energijos. „Bulvės turi daug organizmui naudingų savybių. Jose yra mineralinių medžiagų: kalio, fosforo, kalcio, geležies, taip pat įvairių vitaminų bei skaidulų“, – pažymi gydytoja dietologė.

„Bulvės yra puikus įvairių vitaminų ir mineralų šaltinis, įskaitant vitaminą C, vitaminą B6, kalį, magnį ir daugelį kitų. Vidutinio dydžio bulvė gali suteikti apie 20–30 proc. rekomenduojamos vitamino C paros normos, o šis padeda palaikyti imuninę sistemą ir užtikrina odos sveikatą. Kalis ir magnis yra svarbūs širdies ir kraujagyslių sistemai. Be to, bulvėse gausu maistinių skaidulų, o didžiausia jų koncentracija susikaupusi daržovės odelėje. Todėl bulves galima virti su odele, prieš tai gerai nuplovus. Skaidulos prisideda prie virškinimo procesų ir padeda palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje. Taigi, bulvės nepelnytai įvardijama kaip nesveika daržovė. Iš tiesų jas galima laikyti puikiu produktu, atsiduriančiu palankaus sveikatai maitinimosi piramidėje“, – bulvių naudą atskleidžia dr. E. Gavelienė. 

Tiesa, gydytoja dietologė priduria, jog ne visi žmonės gali valgyti bulves: „Kadangi jos priklauso nakvišinių augalų šeimai, kai kurie yra jautrūs ir alergiški šiems augalams, o jų suvalgius gali atsirasti nepageidaujamų simptomų, tokių kaip virškinimo problemos, nepageidaujamos odos reakcijos“, – įspėja ekspertė.

Rekomenduoja laikyti vėsioje vietoje 

Kaip teigia „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva, prekybos centruose bulvės išlieka viena populiariausių daržovių, o jų pasirinkimas itin platus. Tiesa, į parduotuvių lentynas atkeliavus šviežioms lietuviškoms bulvėms, pirkėjai prioritetą teikia būtent joms. 

„Pirkėjai dažnai bulves renkasi ir pagal jų krakmolingumą, priklausomai nuo to, kokį patiekalą ruošiasi gaminti. Pavyzdžiui, gaminant lietuviškus patiekalus, geriau rinktis krakmolingas bulves, tuo tarpu salotoms labiau tinka mažiau krakmolingos. Tam, kad būtų patogiau atskirti, bulvės fasuojamos į maišelius arba tinklelius su skirtingos spalvos juostelėmis bei informacija. Taip pat turime ir specialių bulvių, skirtų kepimui orkaitėje arba grilyje“, – teigia O. Suchočeva.

Pasak specialistės, renkantis bulves, svarbu atkreipti dėmesį į jų lygią bei tvirtą odą, kurioje neturėtų būti įpjovimų. Ji pataria vengti žalsvų bulvių, nes jos gali būti karčios. Parsinešus namo, bulves reikėtų laikyti vėsioje, tamsioje bei gerai vėdinamoje patalpoje: „Patariama vengti tiesioginių saulės spindulių bei aukštesnės nei 10 laipsnių temperatūros. Taip pat nepatingėkite periodiškai patikrinti, ar bulvėse nėra puvimo ar dygimo požymių, o sugedusias pašalinkite. Laikydamiesi šių patarimų bulves ilgiau išlaikysite šviežias.“

O. Suchočeva kviečia atkreipti dėmesį į maisto švaistymą, o jei išsivirėte per daug bulvių ar bulvių košės, kitą dieną iš jos galite pagaminti gardžius švilpikus, piemenėlių pyragą, bulvių ir varškės spurgas ar gardžius žemaičių blynus: „Tereikia įjungti šiek tiek fantazijos ir jūsų vakarykštis patiekalas virs nauju, gardžiu kulinariniu šedevru.“

Ji taip pat primena, jog maisto švaistymo padės išvengti kruopščiai planuojamas pirkinių krepšelis, o sutaupyti perkant bulves ir kitus produktus galima pasiruošus tikslų pirkinių sąrašą bei naudojantis „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“

Pasak O. Suchočevos, prekybos tinklas „Rimi“ jau kurį laiką įgyvendina sprendimus, padedančius gyventi sveikiau ir tvariau. Vienas tokių sprendimų – pasaulyje pirkėjams pasiūlytas dirbtinio intelekto šefo sukurtas įrankis „Gaminu, neišmetu“: „Šis įrankis padeda žmonėms ne tik išmesti mažiau maisto, bet ir padidinti namuose gaminamų patiekalų įvairovę. Programėlėje tereikia pažymėti turimus maisto produktus, o tuomet virtualus šefas pasiūlo sveikus ir kokybiškus receptus, kuriuos galima pasigaminti iš virtuvėje randamų likučių.“

Kviečiame maisto ruošime įprastas bulves panaudoti ruošiant bulvių ir mėsos sluoksniuotį. 

RECEPTAS

Bulvių ir mėsos sluoksniuotis

Sluoksniuočiui reikės:
1500 g bulvių;
Druskos pagal skonį;
Vandens;
1 vnt. svogūno;
250 g rudųjų pievagrybių;
500 g smulkintos kiaulienos ir jautienos;
Tamsiojo sojų padažo pagal skonį;
1 vnt. kiaušinių;
400 ml grietinėlės.

Gaminimo eiga: 

  1. Bulves supjaustyti plonomis riekelėmis, sudėti į dubenį, įdėti druskos ir apipilti vandeniu. Susmulkinti svogūną ir grybus.
  2. Svogūną apkepti svieste ir aliejuje. Sudėti grybus ir mėsą, supilti sojos padažą.
  3. Mėsą ir bulves paeiliui sluoksniuoti kepimo inde. Paskutinis sluoksnis turėtų būti bulvės. Viską apipilkite grietinėle.
  4. Apdengti kepimo popieriumi. Kepti 30 min. 200 laipsnių temperatūroje.
  5. Po 30 min. nuimti kepimo popierių ir dėti atgal į orkaitę dar 10 min.

Skanaus!

Integrity PR

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: