Ugnė Černiauskaitė
Jau ketvirtus metus iš eilės Lazdijų rajono savivaldybė vykdo moksleivių ir studentų užimtumo didinimo programą, kurios metu darbdaviai, pateikę paraiškas, gali įdarbinti 14– 29 metų jaunuolius. Iš viso buvo atrinkta 16 darbdavių iš įvairių įstaigų ir organizacijų, kurie galėjo įdarbinti jaunus žmones vasarai.
Pagal programą, kuriai buvo skirta 32 tūkstančiai eurų iš Lazdijų rajono savivaldybės biudžeto, buvo įdarbinti 26 jaunuoliai iš Lazdijų rajono.
Įgyvendindama jaunimo įdarbinimo programą, darbdaviams rajono savivaldybė suteikia 70 proc. subsidiją darbo užmokesčiui, įskaitant privalomus mokėti mokesčius ir išmokas. Programos tikslas buvo sudaryti palankias sąlygas jaunimo užimtumui didinti vasaros metu, kai mokslo metai jau pasibaigę.
Pasidomėjome, kaip šiems jaunuoliams sekasi įpusėjus darbą, ko išmoko ir su kokiais iššūkiais susidūrė.
Studentė Greta Bansevičiūtė, dirbanti drabužių parduotuvėje:
„Man šiame darbe patinka, nes tenka bendrauti su žmonėmis ir pralaužti savo ledus – nesu komunikabili. Pirma alga bus atidėta studijų reikmėms, antra – santaupoms. Su darbdaviu sutariu tikrai gerai, darbo sąlygos puikios. Įgavau patirties: pradėjau laisviau bendrauti su žmonėmis, supratau žmonių mąstymą, išmokau bendrauti su vaikais.“
Ligitas Minsevičius, dirbantis įmonėje „Pietų Megrame“:
„Čia įsidarbinti norėjau seniai. Pirmus metus nepavyko, tačiau nepasidaviau ir šiemet, nes norėjau fizinio darbo. Man šiame darbe patinka kolektyvas, kuris yra labai draugiškas, padeda. Kol kas atlyginimo dar negavau, bet galvoju uždirbtus pinigus taupyti naujam automobiliui. Esu pagalbinis darbuotojas, padedu atlikti įvairius darbus. Įgavau patirties bendraujant su žmonėmis. Sunkiau buvo adaptuotis prie naujos darbo aplinkos, reikėjo savaitės priprasti.“
Studentė Inesa Sasnauskaitė, dirbanti Lazdijų sveikatos centro registratūroje:
„Esu patenkinta darbo sąlygomis ir gautu atlyginimu. Išmokau perlipti per save, būti laisvesnė, bendrauti su įvairiais žmonėmis. Sunkiausia buvo išmokti dirbti su asmens duomenimis, nes daug panašių pavardžių, bet sistemą supratau per porą savaičių.“
Arnas Stučka, dirbantis kavinėje „Pas Mantą“:
„Čia nusprendžiau įsidarbinti, nes norėjau pabandyti barmeno-padavėjo karjerą. Man tai atrodė įdomus darbas ir mano nuomonė tikrai pasiteisino, nes man ne tik labai patinka, bet dabar, išbandęs šią profesiją, pradėjau daug labiau gerbti visus barmenus. Šitame darbe man labiausiai patinka draugiški kolegos, bet šiaip patinka viskas. Čia dirbu mėnesį ir vienintelis dalykas, kuris liūdina, tai pikti žmonės. Uždirbtu atlyginimu planuoju prisidėti prie automobilio pirkimo. Darbą perpratau gana greitai, užteko savaitės, kita savaitė jau ėjosi žymiai sklandžiau. Įdomiausias dalykas, kurį išmokau, tai tris lėkštes nešti ant dviejų rankų, o šiaip įgavau komunikacijos įgūdžių, naujos patirties ir įspūdžių.“
Foto – Igno Barišausko
Ūla Bakanovaitė, dirbanti viešbutyje-restorane:
„Aš nebijau darbo, man labai patinka išbandyti naujus dalykus. Norėjau patirti, pasižiūrėti iš barmeno perspektyvos, kas vyksta pačiame darbe, kaip žmonės reaguoja į tave, koks yra pats procesas. Pastebėjau, kad labai skiriasi, kaip klientai bendrauja prieš valgį ir pavalgę – būdami sotūs, visi yra malonesni. Čia dirbu jau ilgiau nei mėnesį, labiausiai patinka kolektyvas, pats darbo pobūdis, visai įdomu viską išbandyti. Pavyzdžiui, išmokau naudotis kavos aparatu. Jau gavau pirmą atlyginimą, bet jau prieš įsidarbindama turėjau planą, kur išleisiu uždirbtus pinigus, tai yra studijoms skirtam kompiuteriui, o likusius pinigus panaudosiu pragyvenimui. Ateityje planuoju grįžti gyventi į Lazdijų kraštą, nes man čia labai patinka, o didmiesčiai kartais tiesiog erzina. Kadangi aš greitai mokausi ir man nėra sunku prisitaikyti, tai prireikė tik kelių dienų, kol pripratau prie aplinkos ir visko išmokau. Tikrai rekomenduočiau kitais metais visiems išbandyti šį darbą!“
Pagyrų įdarbintam jaunimui negailėjo ir Lazdijų krašto darbdaviai, įdarbinę jaunimą, kurie supranta, kad jaunuoliams suteiktos karjeros pamokos bus labai vertingos ir ateityje. „Nusprendžiau įdarbinti jaunimą, nes manau, kad jiems reikia paskatinimo, kad pradėtų dirbti nuo jauno amžiaus, kad norėtų dirbti. Šį jaunuolį išsirinkau, nes jis visada į kavinę ateidavo mandagus, kultūringas, norėjo dirbti. Šiais metais į vieną darbo vietą pas mane kavinėje patekti dirbti bandė per 60 moksleivių. Niekada neturėjau jokios baimės, kad jaunas žmogus gali kažką padaryti prasčiau, negu labiau patyręs. Pernai pas mane dirbęs jaunuolis dirbo labai gerai, todėl išliko pasitikėjimas įdarbinant jauną žmogų. Programa labai pasiteisino, kitais metais paraišką taip pat būtinai planuoju pildyti. Linkiu sėkmės dirbančiam jaunimui, siekti svajonių, įstoti į norimą universitetą ar kolegiją ir niekada nepasiduoti“, – kalbėjo jaunuolius įdarbinusi kavinės verslą turinti Marytė Vekterienė.