Dzūkų žinios

Nesėkmingos Afrikos šalies lyderių pastangos Kyjive

Dalintis:
Algimantas Mikelionis.

Į Ukrainą praeitą penktadienį atvyko Afrikos šalių vadovai, kurie siekė tarpininkauti dėl taikos tarp Kijevo ir Maskvos.

„Būtent paaštrėjusio konflikto metu reikia lygiai taip pat paspartinti taikos paieškas“, – buvo sakoma Pietų Afrikos Respublikos prezidento Cyrilo Ramaphosos pareiškime. Aukšto rango diplomatijos komanda tikėjosi, kad prie derybų stalo bus išgirstas balsas žemyno, kuris po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą smarkiai nukentėjo nuo išaugusių grūdų kainų ir platesnio poveikio pasaulinei prekybai.

Tačiau ši iniciatyva, naujausia iš virtinės kol kas nesėkmingų diplomatinių pastangų sustabdyti kraujo liejimą, prasidėjo ne pačiomis geriausiomis aplinkybėmis. Pastarosiomis savaitėmis Maskva suintensyvino naktines atakas prieš didžiuosius Ukrainos miestus, o Kijevas pradėjo didelį kontrpuolimą, siekdamas susigrąžinti Rusijos okupuotas teritorijas. „Sąlygų taikioms ir konstruktyvioms diskusijoms nebėra“, – trečiadienį AFP sakė Kongo diplomatinis šaltinis.

Trys lyderiai – Ugandos, Egipto ir Kongo-Brazavilio prezidentai atsisakė vykti į kelionę. Vietoj savęs jie atitinkamai siunčia buvusį premjerą, dabartinį ministrą pirmininką ir savo biuro vadovą.

Adomo Žilinsko piešinys.

Ši misija buvo surengta PAR siekiant pagerinti savo tarptautinę reputaciją praėjus kelioms dienoms po to, kai Baltieji rūmai išreiškė susirūpinimą dėl jos santykių su Rusija, ir po to, kai įstatymų leidėjai paragino pašalinti Pretoriją iš prekybos pakto su JAV. Afrikos šalių nuomonės dėl reakcijos į karą išsiskyrė: kai kurios iš jų stojo Ukrainos pusėn, kitos išliko neutralios arba palaikė Maskvos pusę. Analitikų teigimu, Afrikos misijos galimybės pasiekti norimą taiką atrodo neįtikėtinai menkos, nes ir Kijevas, ir Maskva įsitikinę, kad gali laimėti mūšio lauke. O. Nikolenka sakė, kad Ukrainos teritorinės nuolaidos nėra svarstomos. „Jie negalės mums nieko pasiūlyti dėl konflikto sureguliavimo, – apie Afrikos lyderius sakė Ukrainos politikos analitikas Anatolijus Oktysiukas. – Jie negali atlikti tarpininkų vaidmens. Jie turi mažą politinį svorį ir jokios įtakos.“ Vis dėlto analitikai teigė, kad tarpininkavimo pastangomis galima tikėtis iškovoti tam tikrų nuolaidų iš Kremliaus prieš kitą mėnesį vyksiantį Rusijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikimą. Vienas iš tikslų – užtikrinti, kad susitarimas, pagal kurį grūdai iš Ukrainos gali patekti į pasaulinę rinką ir kurį Maskva grasina nutraukti, išliktų gyvybingas ateityje. Apsikeitimas kaliniais ir trąšų eksportas taip pat greičiausiai bus įtraukti į darbotvarkę Maskvoje, mano kiti analitikai. „Tai teatras“, – apie taikos pastangas sakė Keiptauno universiteto profesorius Jeremy Seekingsas.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: