Dzūkų žinios

Medis, aliuminis, plastikas ar kompozitas: kokius langus rinktis jūsų būstui?

Dalintis:

Langų medžiagos pasirinkimas yra svarbus namų komforto ir estetikos aspektas. Juk nuo to priklausys langų tarnavimo laikas, priežiūra ir atsparumas aplinkos veiksniams. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kuo skiriasi medis, aliuminis, plastikas (PVC) ir kompozitas.

Plastikas (PVC)

Pats didžiausias plastikinių langų privalumas – minimali priežiūra. Tai reiškia, jog PVC langų rėmų nereikia atnaujinti. Kokybiški profiliai negeltonuoja, nepūva ir nepelija, yra atsparūs UV spinduliams. O norint apsaugoti langus nuo braižymosi ir kitų mechaninių pažeidimų, juos galima padengti specialiomis dekoratyvinėmis dangomis, kuriomis langai gali būti laminuojami iš abiejų pusių, o jei reikia, ir skirtingomis spalvomis.

Daugelis nustemba sužinoję, jog plastikas – tai tvari ir aplinkai draugiška medžiaga. Iš PVC pagaminti langai yra ilgaamžiai ir gali būti perdirbami net iki 7 kartų, tokiu būdu prailginant jų gyvavimo ciklą iki 280 metų*.

O vienas didžiausių plastikinių langų privalumų – optimalus kokybės, pritaikomumo ir kainos santykis – jiems reikalingas kur kas mažesnis biudžetas, nei medžio ar aliuminio langams. Jie bus pigesni ir už kompozitinius.

Daugiau informacijos apie PVC langų tipus, jų kainas ir specifikacijas galite rasti MYNEST by Aradas e. parduotuvėje (skaityti plačiau).

Kompozitas

Kompozitu vadinamas stiklo pluoštu sustiprintas plastikas, iš kurio pagaminti langai yra stabilesni, dėl mažesnio svorio yra lengviau montuojami ir dėl didesnių galimų gabaritų tinkami ypač didelėms angoms. Kaip ir PVC langų, šių taip pat nereikia atnaujinti, o jiems reikalinga priežiūra – minimali: jiems nuvalyti tereiks buitinio indų ploviklio.

Plastiko ir kompozito langai puikiai pritaikomi prie įvairių dizaino stilių ir dėl pažangių gamybos technologijų lengvai patenkina didesnių gabaritų, įvairių varstymo tipų poreikius bei turi plačią dekoratyvinių dangų įvairovę. Galima rinktis iš gausių lygių, grublėtų ar medžio, akmens, metalo tekstūroms artimų dangų ir jų atspalvių.

Kompozito langų gamyboje naudojamas stiklo pluoštas, kuris yra apie 40 % lengvesnis nei PVC. Daugeliu atvejų, kompozito profiliuose nėra metalo armuočių, dėl ko šių langų svoris sumažėja net iki 12 %**. Dėl sudėtyje esančio stiklo pluošto technologijos leidžia pagaminti iki 10 % didesnių gabaritų langus lyginant su plastikiniais.

Medis

Iš medienos pagaminti langai leidžia įgyvendinti labai specifinius, itin didelių gabaritų namo architektūros sprendimus (pvz., fasadus), Jie gali būti dažomi pasitelkiant platesnę spalvų paletę. Mediena leidžia išgauti ir įmantresnes lenktas formas.

Visgi mediniai langai reikalauja kur kas daugiau priežiūros – juos reikia reguliariai perdažyti ir sutepti. Gyvenant drėgnose, druskingose vietovėse, tai padaryti gali reikėti bent kartą per metus. Mediena yra gan minkšta medžiaga, tad ypač jautri tiek mechaniniam, tiek ir aplinkos poveikiui. Iš jos pagaminti langai mažiau atsparūs puvimui, pelėsiui, drėgmei, kenkėjams.

Daugelis renkasi šiuos langus tik dėl jų natūralumo. Tačiau ar jie tikrai ekologiškesni? Nebūtinai. Ekologiniu požiūriu mediniams langams gaminti kertami medžiai, o gamta atsinaujina ypač lėtai. Ne mažiau svarbi ir medinių langų kaina. Ji kur kas didesnė nei plastiko ar kompozito. Tad mediniai langai yra vieni brangiausių, o jų priežiūra reikalauja daugiausia investicijų.

Aliuminis

Aliuminio langai reikalauja minimalios priežiūros ir leidžia įgyvendinti netradicinius spendimus, t.y. pagaminti ypač didelių gabaritų (didesnius nei leidžia plastiko, kompozito ar mediniai profiliai), išplonintus, minimaliai matomus rėmus. Aliuminis priklauso nedegių medžiagų klasei, yra nekenksmingas ir 100 proc. perdirbamas.

Visgi derėtų atsižvelgti į tai, kad esant drėgnoms sąlygoms, taip pat ir druskingose pajūrio regionuose montuojamus aliuminio profilius būtina apsaugoti nuo korozijos. Tam reikalingas produkto kainą didinantis, specialus apdorojimas.

Dar vienas šios medžiagos trūkumas – šilumos laidumas, kuris lemia, jog liečiant tokius langų profilius jausite šaltį. Aliuminio langų ar durų kaina yra ypač aukšta, todėl jiems įsigyti reikalingas solidus biudžetas.

Kiekviena medžiaga turi savo privalumų, trūkumų, skirtingų technologinių galimybių ir reikalauja skirtingo dydžio investicijų. Tad renkantis medžiagą savo langams, reikėtų atsakyti, kiek sudėtingas yra jūsų namų projektas bei kokį biudžetą esate nusimatę. Visi specifiniai dizaino sprendimai: išploninti rėmai, nestandartinės paviršių dangos, brangesnės profilių medžiagos (medis, aliuminis), itin dideli gabaritai, lenktos ar kitos nestandartinės formos bei išmanieji sprendimai net keletą kartų padidins užsakymo sąmatą.

*Pagal Produkto Poveikio Aplinkai deklaraciją (EPD – Environmental Product declaration), plastiko langai per vieną ciklą gali gyvuoti iki 40 metų. Juos galima perdirbti iki 7 kartų: 40 x 7 = 280 m.

**Palyginus plastiko ir kompozito 1230 x 1480 mm matmenų varstomus langus su 3 stiklų paketais, gaunamas 8 kg skirtumas: plastiko ALPO sistemos langas sveria 75 kg, kompozito ELBRO langas – 67 kg. Palyginus 4.11 m2 plastiko ir kompozito langus, svorio skirtumas – 18 kg.

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: